• çok eskiden danimarka'da "harald blatand" adında bir kral yaşarmış. halk onu çok severmiş. kral "blueberry" denen meyveyi yemekten çok hoşlanırmış. sürekli blueberry (yaban mersini) yediği icin, dişleri hep maviymiş. bu yüzden, halk ondan "bluetooth" diye bahsedermiş. bu teknoloji adını işte o kraldan almaktadır.

ayrıca kendisi danimarka ve norveç'i birleştirmiş. bluetooth'a da ismini o yüzden vermişler, hani değişik cihazların iletişim kurmasını sağlıyor diye..

edit notu 1:
    bu hikayeyi götümden uydurduğumu düşünüp "en sevilmeyen entry"lerim arasına sokan arkadaşları tebrik ediyorum, bravo!

edit notu 2:
    386 dx'e, düzeltmeleri için teşekkürler.

edit notu 3:
    earthlingplus'a, yaban mersini için teşekkürler.
  • modasının geçtiğini düşünenlerin telefon - telefon, telefon - bilgisayar gibi cihazlar arasında en kolay dosya paylaşım tekniğini de açıklamasını beklediğimiz teknoloji. insan kendi kullanmayınca piyasadan silindiğini sanıyor anlaşılan.
  • modasının geçtiğini öğrenince, bluetooth bağlantılı mouse'umu camdan dışarı fırlattım. şimdi rahatladım. phew o neydi öyle...
  • gelecekte kullanilacak bir cok elektronik alette bulunmasi dusunulen teknoloji. soyle ki: evde telefonla konusurken sehirici hattindan normal ucretle konusacaksiniz, disarida ayni telefon ile cep telefonu hattindan cep tarifesiyle konusacaksiniz. mesela sirket icinde baska bir bluetooth tel sahibiyle konusurken konusmaniz walkie talkie gibi olacak. parasiz. bluetooth kullanan her telefonun kablosuz kulakligi olacak, bir de laptop, desktop, pda, telefon arasi senkronizasyon otomatik olacak. yani ofise girdiginizde bisey yapmaya gerek kalmadan takvim, address book filan otomatik senkronize olacak... (olacak da olacak bi de olmazsa sozluk userlarina ben maymun olacagim)
    detayli bilgi icin http://www.bluetooth.com/
  • - benim laptop'ımda bir sorun var?
    + nedir problem?
    - wireless'ım çalışmıyor ama bluetooth'u açınca çalışıyor...
    + hmm... nasıl açıyorsunuz bluetotth'u?
    - bu düğmeye basınca açılıyor.
    + hanfendi o zaten wireless'ı aktif hale getiren düğme.bluetooth değil.
    - ama basınca mavi ışık yanıyo?
    + doğrudur....
  • adını mavi dişli iskandinav kralından alan teknoloji. bu adın tercih edilmesinin nedeni ise bu kralın isveç ve danimarka'yı birleştirebilmiş olmasıdır.
  • laptopumu, telefonum üzerinden türkiye'nin her yerinden internet'e kolayca kablo , sok çıkar derdi olmadan bağlamamı sağlayan teknoloji.
  • modası geçmemiş teknoloji.telefon alırken hala bir kriterdir.zira benim için bluetoothsuz telefon telefon değildir.
    kendisi sayesinde telefonumu pc ye bağlayıp mesajlarımı pcden atıp pc den mesaj alabilmekteyim.ha aynı şey kablo ile de yapılıyor ama çıkar tak derdi yok bunda.

kendisi bir teknolojiyi kullanmıyor diye o teknolojiye bitmiş demek de yeni moda oldu bu sıralar.
  • modasının geçtiğini duyunca hassiktir çektim, ulan biri bunu bana dün söyleseydi ya! dün gidip playstation 3 ve dual shock controller almıştım. eve gideyim ilk işim dual shock 3'leri camdan dışarı atıp, kablolu joystick'leri bağlayacağım.

edit: hassiktir şimdi aklıma geldi, 2 tane de move kolu var. onlarla kablolu da oynanmaz şimdi, iyice götüme kaçtı offf. o kadar da para vermiştim lan, neyse ki şekil itibariyle göte girmesi kolay gözüküyor.
  • modasının geçtiğini düşünenler sebep olarak interneti gösteriyor. aslanım bi' kere ona internet değil wi-fi denir. wi-fi ve bluetooth kablosuz teknolojiler olsa bile kullanım alanları farklıdır. wi-fi seni internete bağlarken bluetooth sayesinde kablosuz kulaklığınla telefon görüşmesi yapabilirsin. wi-fi'da var mı böyle bir özellik? bak beğenmediğin bluetooth'un başka bir yeteneğinden bahsedeyim. cep telefonunda internet paketi (3g) ve dağ başında olduğunu düşün. açarsın laptop'u ve bluetooth'la telefona bağlanırsın. telefonunun internetini de sözlüğe entry yazmak için kullanırsın. gavur neler yapıyor di mi?

edit: lan telefonda 3g olan ne skime bluetooth'la bağlanır onu da anlamış değilim. bunu yapın anlamında söylemedim, yapabilirsin demek istiyorum. eskiden 3g mi varmış?
hesabın var mı? giriş yap