şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1993 (bkz: in the mist)
  1994 (bkz: yggdrasil)
  1995 (bkz: ultima thulée)
  1996 (bkz: memoria vetusta i) (fathers of the icy ages)
  2001 (bkz: the mystical beast of rebellion)
  2003 (bkz: the work which transforms god)
  2003 (bkz: tribute to godflesh)
  2004 split ep with reverence
 • enter if you dare..
  http://www.blutausnord.fr.st/
 • güzel tadlar yakalamı$ bir black metal grubu.albumlerinde soğuklugu cok iyi hissedirebilmi$ bir grup.memoria vetusta i albumleri benim favorim. fathers of the icy age mukemmel bir $arki, day of revenge de dikkat cekiyor memoria albumunde..
 • çoğu popüler ve sevilen grup gibi her albümü ile mükemmele bir adım yaklaşmak yerine her albümünde mükemmeliyet kavramına farklı anlamlar katan fransız grup. bir şekilde ün elde edip her yıl aynı albümü tekrar piyasaya sürerek ekmek yemek (ehm..dark..öhöhö...throne...mhm) yada bunu yapan grupları taklit etmek yerine her seferinde farklı karakterlere sahip albümlerle dinleyicilerinin karşısına çıkmaktadır. değişiklik kaldıramayan kült black metal dinleyicilerine hitap etmemiş yada onların dikkatini çekmemiştir; o yüzden ki kendsini sevmek daha da bir zevklidir. grubun beyni vindsval isimli beyfendidir ve ilk üç albümü kendisi kaydetmiştir, daha sonra ise iki eleman ile birlikte isminin en çok yayılmasına sebep olan 2003 albümünü çıkarmış ve bu kadro ile bir de candlelight tarafından albüm ile birlikte piyasaya sürülmüş bir ep yayınlamıştır. albümün üstüne ep düşündürtmüştür ki grup industrial bir yolda ilerleyecektir fakat nette dolaşan iki tane daha yayınlanmış parçasını feyz alırsak ep'deki hava ona özgü kalacak ve bir yıldır ertelenen yeni albüm 2003 albümüne benzer ama çok daha fazla varyasyon içerecek ve farklı bir konsepte sahip olacak ve kuşkusuz mükemmel olacak.
 • "blood from north" olarak yarım yamalak çevrilebilir
 • albumlerine power electronics elementleri bile katan fransiz black metal grubu. the work which transforms god resmen beyninizi deler. daha rahat dinlenen lo-fi tadinda, gorusunuzu siyah beyaza ceviren ve arka planda kar yagdiran albumleri icin:

  eskilerden:
  (bkz: ultima thulée)

  yep yenilerden:
  (bkz: what once was... liber i)
 • dinlediğim en iyi metal sololarından biri bu gruba ait: http://www.youtube.com/watch?v=c_pvxhw0ljo meshuggah'ın gitaristi fredrik thordendal birde bu adam geliyor aklıma metal müzik solosu diye düşününce. o kadar sene metal dinledim başka hiç aklımda kalan yok. başka sololarda vardı ama işte bu öyle birşey ki duygusal olsun diye yazılmamış, kalp kırıklığı, karşılık bulamamış sevgiler, kaybedilmiş umutlar falan gibi içeriklerden arda kalan duygu artıklarının sahneleştirilmesi değil, sadece mücadele var, yoldan ve mücadeleden bahsediyor, onun duygusallaştırılmasından değil. fredrik thordendal'da böyleydi, mücadele ve bir türlü aralanamayan akıl karışıklığı.

  solo çok gerçekçi. ucundan değindiğim gibi fantazileştirilen duygularla değil, yaşananların ardından hala saklı tutulmaya çalışılan duygularla yazılmış bir solo. çok gerçekçi, bir notası bile belli bir duygusal bütünlükten kopmuyor. onu lekelemiş şeylerden temizlenmeye çalışan, bazı şeylerden kurtulmak için yola çıkmış birisini çağrıştırıyor bana.

  arkadaki ritimde olmayabilirdi, ama sonuçta bu bir metal grubu ambient grubu değil. ben ritimsizini tercih ederdim çünkü ritmin devamlı 'işte böyle oldu... işte evet, şöyle' diyen anlamlandıran haline ihtiyaç duymuyor bu solo bana kalırsa. öyle olsaydı güzel bir dark ambient eseri olabilirdi. bu haliyle de güzel bir black metal solosu.
 • değişik bir ruh halleri var.

  bu nedir lan?
  http://www.youtube.com/watch?v=yq6o5lgfalk
 • epitome ıı dinlenirken, insanın 190 mph yapası geliyor ve yapıyorsunuz da. tehlikeli şarkılar..