şükela:  tümü | bugün
  • bmc tarafından üretilen milli pikabın adı.
  • 21 eylül 2019'da atatürk havalimanında yapılan teknofest festivalinde tanıtılan,adını rte'nin koyduğu binek araç.hemen belirtelim bmc karamehmet'indi.borçları yüzünden el koyup yandaşlarına peşkeş çektiler bmc'yi.bu ve benzeri araçların çalışmaları çok eskiye dayanır.(bkz: kirpi)yani bunların eseri değildir hiç biri.yani her zamanki çakallıkları...

bmc yönetim kurulu üyesi taha yasin öztürk, erdoğan'ın araçta yaptığı incelemeyle ilgili şunları söyledi:

"cumhurbaşkanımız, arabamızı gördü, inceledi. aracı 5-6 dakika kadar kendisi sürdü ve beğendiğini söyledi. motorunu çok sesli buldu, 'motorunun sesini kısın' dedi. kendisi için bir daha yalıtımla ilgileneceğiz. kendisine aracın ismi ne olsun diye sorduğumuzda süleyman beye (içişleri bakanı süleyman soylu) bıraktı önce topu. biz de ismi kendisinden beklediğimizi söyledik. 'siz ne düşünüyorsunuz?' dedi. biz isimleri osmanlı'dan gidiyoruz, sizin için de uygunsa tulga ismini koyalım dedik ve ismini tulga olarak koyduk. sonra kendisinden imzayı aldık. teşekkür etti bize, 'elinize sağlık, devamını bekliyoruz' dedi. biz de inşallah devamını yapacağız."

öztürk, tulga'nın, askerlerin korunmak için kafalarına taktıkları miğfer anlamına geldiğini ifade ederek, "bu da zırhlı bir araç ve askeri korumak için yapılmış. o yüzden tulga ismini tercih ettik." diye konuştu.aracın toplamda 7 versiyonunu yapacaklarını dile getiren öztürk, ocak ayına kadar bu versiyonları tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi. link
  • pancar motoruyla calisan arac. traktorden alip takmislar direk.
  • görüp sevdiğim araç. taha yasin öztürk'ün seslendirdiği teknik özellikleri de bir askeri araç için hiç fena değil. sesi çok diyenler, traktör motoru koymuşlar diyenler, boşu 6 tonluk bir araca mobillete motoru mu takacaklardı?
    buradan diğer özellikleri bakılabilir.
    arka yan camların bile dijital perdeli yapılmış olması, hız göstergesinin dijital olması, başlı başına birer yenilikçi hareket. kutluyorum.
  • çirkin karizmasına sahip araç.
    beğendim.
  • mümkün olsa sahip olmak isterdim.

bmc açısından güzel bir adım.
    inşallah sivil sürümleri de planlanıyordur.
    makul fiyata böyle bir araç herkesin ilgisini çeker.
  • türkiye fiyatı muhtemelen dudak uçuklatıp insanları yine diğerlerinden almaya itecek araçtır.
    madem güzel yaptık, neden daha da sikmiyoz?
  • bmc nin pininfarina tasarimli efsane araclarindan sonra tasarim olarak ilk goruste begeni olusturmayan bir tasarimi olmasi uzmustur.
    kaldi ki kirpi mesela askeri anlamda tasarlansa da cok guzel tasarima sahiptir.
    bu modelde orantisizlik var aracin genel yapisinda, çalakalem yapilmis gibi.
    daha iyilerini gördüğümüz bir markada boyle seyler uzucu oluyor.
    belki de bmc nin degisen yapisiyla alakalidir bu.
  • leyland’ın modern prototipi olmuş. emeği geçenlerin eline sağlık buram buram geri kalmış türkiye sanayisi kokuyor.

eksi(-)