şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde satış rekorları kırmasına kesin gözüyle baktığım bmw modeli.
  • 2. neslindeki motor isim olarak 16d olsa da hacim olarak (eger bmw turkiye gibi pazarlara özel motor gelistirmezse) 2.0l oldugu icin pekte satis rekorlari kiramayacak arabadir...
  • bmw'nin son jenerasyonundaki x1'i gibi mutant yüzlü bir modeldir.umarım buna da gözümüz alışır ne diyelim.
  • 1.6 litre diesel motorla, ötv "güncellemesi" öncesi 320d'in satış başarısını yakalayabilir. lakin otomatik vites opsiyonu yok sanırım. bu da göz yaşlarımın sebebi oluyor. buradan yetkilere sesleniyorum otomatik vitesi* uygun fiyatla getirin *, çıldırtın bizi!
  • bmw 116d ed olarak geçen ve
    yakıt tüketimi
    şehir içi (lt/100 km) 4,4
    şehir dışı (lt/100 km) 3,4
    ortalama (lt/100 km) 3,8
    depo hacmi (lt) 52
    co2 emisyonu(gr/km) 99
    gibisinden katalog değerleriyle neredeyse smart fortwo cdi ile yarışan yakışıklı.
    çevreye verilen önemden ötürü co2 emisyonunu düşürecez diye kasıp yakıt ekonomisi sağlayan muhendislerin aldıkları paralar sonuna kadar helal olsun.
  • motoru 1.6 litre hacimde olup, bir önceki jenerasyonun bmw 116i'nin sahip olduğu 116 beygirlik güce sahiptir. aslında bu bazı kişilerin beklentilerine ters düşmüştür. çünkü bmw 118i'nin motorunu 1.6 litre hacimle tasarlanmış, ama 170 beygir güç sağlamıştır. ancak dizel motorda, arabanın arkasında ne yazıyorsa, kaputun içindeki de odur. güncel bmw 116 i'den de 20 beygir düşüktür. otomatik opsiyonun bulunmamasının sebebi, bu dizel motorun güncel kasanın benzinli versiyonlarındaki 8 ileri otomatik şanzımanı kaldıramayacağı olarak gösterilmiştir.
  • bu yakışıklı arkadaşın eco pro. sürüşü dışında ki yakıt performasıda mütiştir.

şehir dışı 3,8
    ortalam 4.3
    şehir içi 5,3

eğer kandırılmadıysam tabi gelen bilgi öyledir. otomatiği gelirmi o belli değil yalnız.
  • dün itibarı ile kaporasını verip beklemeye başladığım model.
    her gün köprü geçecek bir kişi olarak sanırım şu an kullandığım yamaha dragstar 1100 motosikletten daha az yakıt parası vereceğimi umduğum araç.
    basic+comfort+techno paketlerle beraber.
    gel kasım gel.. :)
    e tabi fiyat biraz öehh.. boşuna borusan otomotiv koymamışlar adını...
    (bkz: borusana girmiş)
  • 2 hafta önce alıp iş seyahati vs nedeniyle 2-5 gün kullanabildiğim otomobil.
    en tutulan model olacağı öngörüleri çuvallamış gibi. zira insanlar otomatik vitesi ekonomiye tercih etmiş durumdalar. sokakta bir sürü yeni kasa 116 görüyorum ancak neredeyse tamamı i. çok az d gördüm.
    gelelim performansına.
    350 km yaptım. bu kilometrenin tamamı sabah asya avrupa, akşam avrupa asya köprü trafiğinde 25 x 2 = 50 km .
    ortalama hız 12 km. yani 2 saatte 25 km gidiş.
    bilgisayarın gösterdiği 100 km de 7.2 litre
    katalogda yazan 4.4 ler falan bir iki kırmızı ışıkta durma kalkmalı yaklaşık 25 km hız ile alınmış veriler.

sonuçta depoyu 206 liraya doldurdum. 48 litre aldı. 52 litre depo var. hep köprü trafiğinde olacağımı varsayarsak bir depo ile 722 km gideceğim demektir ki yol bilgisayarı da yaklaşık aynı şeyi söylüyor.

25 gidiş 25 geliş günde 50 km den 22 gün işe gitsem 1100 km yolum var. bu da demektir ki ayda 1,5 depo harcayacağım sırf işe gidiş geliş.

yıllar sonra edit: arabayı 20 ay kullanıp sattım. bahsettiğim değerler daha da düştü. bilgisayarın geneli bile 6.4 tü. alan çocuk da memnun. ayda 1.5 deposan az yakıyordum. örn. ayın 1 inde fullediğimde 25 inden sonra yeniden dolduruyordum. bir depo menzilim yukarıda bahsettiğim trafik ile 900 km yi bulmaya başlamıştı. şimdi 2.0 motor audi a4 var ve yanımdan geçen 116d lere özenerek bakıyorum :(
    neden sattım? şirketim adına audi kiraladım, bmw parasıyla da emlak yatırımı yaptım. yani memnuniyetsizlik değil.. otomatik viteslisi çıksaydı kiralamayı düşünürdüm. bmw 320d ile audi a4 arasında da ciddi fiyat farkı vardı kiralamada. kısmet...
  • kedi gibi arabadır.
    sabah capitol ün arkasındaki yokuşlarda bir çok araba kalırken patinaj yaptığım halde anti patinaj sisteminin üstün marifetiyle tüm yokuşları çıkabilen arabadır.
    işin açıkçası bu kadarını beklemiyordum. hem de arkadan itişli bir araba için. hazır ol amk. zincir takmaya diyordum o yokuşta kalıp geri geri inen honda,renault, mercedes leri görünce.