şükela:  tümü | bugün
  • güncel neslinde, 1.6 litre motor hacmine sahip ve 170 beygir gibi yüksek bir motor gücüne sahip olmasıyla, türkiye'deki vergi şartlarına karşı önemli bir avantaj sağlamaktadır.ama buna rağmen pek fazla tercih edilmemektedir. şahsen yollarda kendisinden henüz 1 tane bile görmedim.
  • f20 kasası bmw ruhunu motorda hacim aramadan kanının son damlasına kadar yansıtıyor. (bkz: the ultimate driving machine)
  • bunun 2 lt olan bir önceki kasası vardı bende bi aralar..
    sınıf olarak bmw nin en alt segmenti belki ama sürüş keyfi inanılmaz yüksek bi araçtır. bmw nin diğer araçlarını da çok kullandım; hatta şu an 3 lt dizel x3 kullanıyorum ancak bu aracın sürüş keyfini hiçbirinde bulamadım nedense... belki de ilk göz ağrım olmasından bana öyle geliyordur. tabi ki de konforu, yol tutuşu vs diğer araçlarıyla kıyaslanmaz ama bu paraya da bu kadar..
  • f20'si köpek gibi gidiyor biline. hele ki superchip vs yapılınca baya kopuyor alet enteresan.
    yine de sike sürülecek akıl yok bunu alanda. göt kadar araba. polo gti al en azından az verir çok gidersin.
    (arabadan ve arkadan itiş olayından anlamadığınızı varsayarak evet :p )
  • (f20) motor hacmi düşük, yüksek verimli, yakıt tasarrufu yüksek, yol tutuşu mükemmel, hatchback ama içi geniş, arkadan itişli olsun diyenler için üretilmiş bi araba. bmw'nin yılların mühendisliğini konuşturarak yaptığı araba. seviyoruz.

ha bide zf şanzımanı eklemekte fayda var.
  • hakkında yaptığım değerlendirmeyi entry haline getirmeden önce rakibi mercedes-benz a 200'ü kullanmayı beklediğim araç.*

şimdi kendisini amansızca değerlendireceğim.*

ilk olarak sürüş karakteristiği mük-kem-mel.* arkadan itişli olmasının yanısıra, bmw'nin aşmış araç dinamiği karakteristiği kendini çok belli ediyor. her viraj heyecan, her şerit değiştirme ardinal. kar lastikleriyle kullanmış olmama rağmen sürüş konforu da gayet tatmin edici seviyedeydi.

amma velakin ki öyle değildir. araca öyle kötü bir oturma pozisyonu tasarlamışlar ki, yukarıda saydığım tüm artıları görmezden gelmeme sebep olan yorumu yapmama sebep oldular: bu aracı para verip almam.*

araba mı kullanıyorum, yerde oturup ayaklarımı uzatmış bebek mi uyutuyorum belli değil arkadaş.*

ayrıca benim kullandığım araçta mı bir sorun vardı yoksa kronik bir bmw sorunu mu araştırmadım ancak vites topuzu çok fazla titriyor.

aracın iç tasarımı ve kullanılan malzeme kalitesi öyle aman aman değil ama kötü de değil allah için. özellikle multimedya ekranı ve vitesin arkasında orta konsolda yer alan kontrol mekanizması hoşuma gitti. burada şunu da belirteyim, adamlar bmw assist diye bi uygulama koymuşlar sisteme, gideceğim yolu bulamayıp navigasyonu karıştırırken yanlışlıkla kullandım. hintli bir abimizin sesiyle irkildim ilkin, sonra la noliy derken durumu kavradım da abinin sayesinde gideceğim yeri laaps diye buldum. ee ne var ki bunda diyecek pek çok zengin ekşici piç var biliyorum ama benim için ultra-mega lüks bir deneyim oldu bmw assist olayı, biz kaybolunca ancak yandex maps'e manuel olarak bakıyoruz hacılar napak.*

ehm, ne diyorduk, bmw 118i iç tasarımı ve malzeme kalitesiyle de fena değil. dış tasarım konusunda ben pek hoşlaşmıyorum kendisiyle zira aracın burnu gereğinden fazla uzun ve çirkin bence.

sırf sürüş keyfinden dolayı param olsa* alırım ama şimdilik mercedes-benz a 200'e şans vereceğim.*

(bkz: #40687007)
  • 1 sene sonrasında 10000 km'yi bulduğum araba. çok şükür ki aracın bilgisayar sorunları haricinde ne motorda ne de yürüyen aksamda bir sorun çıktı.

rodaj süresince 7000 devirleri nadirende olsa gördüm ve motorun azda olsa boğulmasını engelledim ve halen canavar gibi.
    yakıt konusuna gelirsek en düşük gördüğüm değer 4.5-5.5 lt/100 km arasıydı. bu aralar 7-8 arası değişiyor.
    performansta ise araba hakkını veriyor. 0-100 km/h'si 7 sn olan aracın performansını açıklamaya gerek yok. tek sıkıntı son hızın 225 km/h'de sınırlandırılmış olması.
    yol tutuşu 3 ve 5 serisine göre gerçekten çok iyi olduğu söyleniyor. küçük kasasından dolayı rüzgarlardan etkilense de 180 km/h hızla virajlarda banamısın demedi. tabi burda aracın lastik kalınlığı ve lastiğe basılan havada önemli. not : lastiklere 32'den fazla hava basmayın.
    iç hacim bir hatchbacke göre iyi ama yeterli değil.
    sürüş pozisyonu çok iyi ayarlanmış ama 2 metrelik bir adam için uygun bir araba değil.
    1.6'lık motorun neredeyse bütün gücünü kullanıyor ama chiple daha iyi hale getirebilir.
  • dün bir adet makyajlı kasa 2007 modelini nüfusuma kattığım otomobil. 84.000 km yetkili servis bakımlı, bi-xenon, sunroof, cosmosschwarz metallic, ışık paket, 2000cc 136hp, otomatik vites, 8 ya da 10 airbag(emin değilim), esp, hız sabitleyici, katlanır ayna. bu paraya bu kadar güvenli, donanımlı ve keyifli başka hangi araba alınır bilemiyorum. angellerin bir yanışı var... anlayamazsınız.

şaka lan şaka zengin değilim 2001 model volkswagen boramı 25.500'e sattım üzerini 49.500'e kadar banka kredisi ile tamamladım. istanbul'dan izmir'e gelene kadar gözümü ortalama yakıt göstergesinden ayıramadım çok yakacak diye korkumdan. mahçup etmedi beni kerata, yalova'da iki saat sıkışık trafikte kalmama rağmen 6,9lt/100km ortalamayla döndüm izmir'e. hızım 110'da sabitti. gün itibarıyla 32 kuruş yapıyor (shell 4,67tl) sıkışık trafiğe takılmasam muhtemel uzun yol yakıt tüketimi 6,5 civarlarında olacaktı. 5 yıldır hayalimdi çok mutluyum be sözlük.
  • 2015 modelini kullananların yakıt tüketimi değerlerini merak ettiğim araç.
    size bir yeşillendirme kadar uzağım.