şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1,6 motor hacim, 4 silindir ve 102 hp'lik araba..
  (bkz: bmw 316ti)
 • asıl adının "bayerische motorenwerk" ve ambleminin uçak pervanesinden ilhamla üretilmiş olduğu artık unutulmaya yüz tutmuş bir firmanın 70'li yıllarda üerettiği kült otomobildir. ağabeyi "xy02" dir. ne yazık ki, bu ağabeyler 2000 cc.lik "2002" serisi dışında pek tanınmaz ülkemizde. 70'lerin ikinci yarısında üst modellerinden tek farla ayırdedilebilen, sonrasında elde metre, ölçüm gerektiren "316" (türkçe söylenişiyle üç onaltı) para nedir bilenlerin hesaplanabilir hayalleri içindeydi. 1977 cenevre otomobil fuarı kataloğunda 316 tabir yerindeyse sırtı kabarmış kedi misali dururken üst modelleri olan 318 ve 320'ler sinsi bir duruş sergilemekteydi. ve: oranları itibarıyla, "işte bmw bu" denilen ve "ulaşılamaz" kabul edilen 3.0 csl'e en benzeyen 3xy serisiydi...
 • yakın zamanda, mini cooper s'de bulunan 175hp motor ile donatılması planlanan bmw'nin giriş seviyesi otomobili. ismi bmw 316si olabilir tabi.
 • asla alınmaması gereken bir arabadır bence. sırf bmw almış olmak için alınan yetersiz motor gücü ve sıfır donanımla kullanıcıyı memnun etmesi mümkün değildir. şirketten müdürlere verilen versiyonları adeta bmw görünümlü şahin çıkmıştır (2005 model), bu devirde kasetçalarlı radyoyla gelmesi, yol bilgisayarını geçtim bir dış sıcaklık göstergesinin bile olmaması moral bozmuştur. alınan 5 arabadan 3'ü aynı motor arızasıyla binlerce euroluk masraf çıkartmıştır. zamanlama zincirindeki bir tasarım hatası motor durdurulduğunda zincirin kitlenmesine neden olup tekrar çalıştırıldığında kam milinin kırılmasına yol açmaktadır. o yüzden ucuz bmw olmayacağını göz önünde bulundurup her türlü başlangıç modelinden uzak durmak gerekmektedir. (bkz: 520d)
 • 1993 yılında sıfır kilometre olarak sahip olduğumuz ve ailecek pek bir sevdiğimiz ancak toplamda motor hiç rektifiye edilmeden 15 yıl ve 490000* kilometre binince hiç de ilk zamanlardaki o bmw havasını vermeyen, nihayetinde 2008 yılında satıp bir garibanı sevindirdiğimiz otomobildir.

  öyle veya böyle taş gibi arabadır. yıllar boyunca bir kere bile yolda bırakmamıştır, hiç bir ciddi arızası çıkmamıştır.

  demem o ki, alman yabıyor kardeşim...
 • öyle de oldu zaten, ötv indiriminden sonra kapanın elinde kaldı bu 316i denen arabalar.
  ocak ayında 44.000euro olan 316i premium + sunroof, nisan ayında 35.500'e düşünce öylede mantıklı bir araba oluverdi kendileri. makyajlı kasalarıda(e90 lcı) gerçekten çok güzel oldu bunların.

  edit:entry 2009 yılı nisan ayında girilmiş 10 entry kotasına takılmıştır, anca bulup çıkardım.
 • yaklaşık 33000 euro (evet otuzüçbün euro, yaklaşık 66 bin tl) para verip alırsanız bu arabayı, size manuel klima ile teslim ederler. bildiğin manuel klima, böyle elle çevriliyor, azdan çoka doğru üfleme dereceleri var... maviden kırmızıya soğuk sıcak ayarı var....

  ne hoş...

  edit: neredeyse tam bir yıl sonra, üstelik aracın 2012 yılında yeni kasası çıkacak olmasına rağmen, baz model sıfır fiyatı artık 66.000 tl değil yaklaşık 80.000 tl dir. (emin olmamakla birlikte) hala kliması manueldir... ama otomatik vites standart, hakkını yememek lazım...
 • eğer otomobilinizin performansı ile değil ama içindeyken size yaşattığı duygular ile ilgiliyseniz tercih edebileceğiniz bir modeldir.
 • üst düzey bir markanın en zayıf modelini mi yoksa orta düzey bi markanın en güçlü modelini mi almak akıllıcadır karmaşasına kapılsam da 3.16i yerine insignia aldım. değerlendirmelerim gelecek!
 • şu an faal olarak üretilen bmw modelleri arasından performansı şüphesiz en düşük olanıdır. bmw 116i aynı motoru taşısa da, 3 serisinden hafif olması nedeniyle kendisinden daha iyi bir performansa sahiptir. zaten 1.6 motorun bmw 3 serisinin kasasına pek uygun olmadığı da bir gerçek.