• biner binmez "teknolojide son nokta budur" deyip dumura kapıldığım araba. lakin yanılmışım. böyle düşünmemin sebebine gelince; patronumla yapacağımız iş seyahati nedeniyle sabahın köründe evine gidip yeni edindiği bir adet bmw 5 20d'sine binme şerefine nail oldum. araca binip kemerimi takdığım an da ise aracın ortasındaki monitorde koca harflerle ismimin yazdığını görünce içimden "ulan bu beni nasıl tanıdı" diye geçirdim. sonra düşünmeye başladım, acaba patron buluşacağız diye hatırlatma notu falan mı girdi diye. ekrana bakıyorum hala benim ismim yazıyor. dedim sorayım bunu. sonra bir kez daha bakınca "ferhat" yazısından sonra "göçer"in geldiğini ve radyonun açık, sesinin ise kısık olduğunu anlamam bir oldu.
  • sol frame'de görüp yazılanlara bakınca allah insanlara akıl fikir versin dedirten araçtır. kimse kusura bakmasın da bu arabaya da kimse kötü veya lüks değil ya diyemez. biz türkiye şartlarında yaşıyoruz bilmem farkında mısınız, bizim vw golf aldığımız paralarla elalem 3 serisine binebiliyor belki de daha iyisine. bu şartlar altında da bizim ülkemizde lüks sınıfına girebilecek çok araç var. bırakın 5.20d'yi 3.16i bile türkiye şartlarında gayet lüks bir araba, tabiki de yaş olarak yeni olanlardan bahsediyorum.

tamam, sayısı şuan için belki fazla trafikte bunlardan baya var ama 200 bin tl'lik bir araca "abi 520d lüks değil bence ya" demek için ali ağaoğlu gibi bir vatandaş olmak gerekir ki bu lafı derseniz sizi orada kaçırıp babanızdan anında fidye isterler. bunların yanında lüks olma durumu sadece fiyatla doğru orantılı bir olay değildir. şuanda taksi gibi olan mercedes c180 de lüks bir araçtır, sayısı veya fazlalığı bu gerçeği değiştirmez. ayrıca bir arabanın lüks olması gösterişi, iç ve dış tasarımı, detaylarıyla da doğru orantılı olarak değişir. 520d'nin piyasada çok olma durumuna gelirsek de, tasarımıyla bana göre güzel bir araba ve ilk çıktığında şuanki gibi fahiş fiyatlara sahip olmadığından dolayı da baya bir satıldı. aslında eski fiyatlarıyla da ederi o kadar değil ama türkiye şartlarındaki vergileri göz ardı etmemek lazım. ne kadar param olursa da olsun piyasada mercedes e serisi coupe bir mükemmel varken bu arabaya ben bu parayı vermem bu kişiden kişiye değişir. bunların yanında, yeni bir araba olmasını da unutmamak lazım. türk milleti cebinde iphone 4 varken aradaki farkları bile bilmeden iphone 4s almaya çalışan bir millet, cebinde 4s olsa 1 ay sonra iphone 5 çıksa onu almaya çalışır. hal böyleyken sayısının çok olması doğal, bir aralar jetta da böyleydi. hem yeni çıkan araçlar göze daha çok çarptığından sayıları da fazla gibi geliyor. ayrıca şöyle bir durum da var, yapılan ötv zammının pardon güncellemeden sonra fazla geçmedi hala elindeki eski sipariş sıfır araçları borusan'a göre çok daha uygun satan galeriler var ama onlardaki araçlar da yakında tükenecek. trafikteki sayıları ne kadar çok olsa da şahsen ben eskisi gibi her kafamı çevirdiğim siyah, beyaz renkli 520d'ler göremiyorum.

geçenlerde borusan'dan bir tanıdığımızla görüştüğümde bana satışların ciddi manada söylemişti ve ben de allah allah demiştim. daha sonra eski bir bmw kullanıcısı olduğumdan mail geldi, "520d şimdi çok uygun, onu hiç böyle görmemiştiniz" tarzında. siteye girdim bilgi için bir form doldurdum ve sadece kendi cep telefonumu yazdım. o aralar çok yoğun olduğumdan telefonla görüşemedim ve beni tam 1 hafta boyunca aradılar hatta evi geçtim, babama kadar aramışlar. siz düşünün bmw satışları nasıl, ne durumdadır.

baktığımda bu parayla bu lüks olmayan uyduruk 520d'yi alacağıma, yok sl55, c63, carrera 4s alırım diyebilmek için başka şartlar altında yaşıyor olmanız lazım. maalesef ki biz arap yarımadası'nda yaşamıyoruz ki herkes sokakları dubai sokaklarına çevirip cirit atsın. dışardan bakanlar da sanar ki türkiye'de benzin fiyatları sudan ucuz, 4000-10000 cc arası motorlu taşıt vergileri yok denecek kadar az. kimse de çıkıp 200 bin tl veren bir adam benzinini, vergisini mi düşünür demesin çünkü sadece mtv'yi geçtim benzin bakımından bu araçlarla 2000 cc hem de dizel bir araç arasında 1-2 yılda ne kadar bir masraf farkı olabileceğini bir hesaplasın. bir avukat, doktor belki 5.20d ile gezebilir ama sıkıysa bir mercedes c63 ile gezsin, direk adı çıkar. bunun yanında; bizim ülkemizde ev, araba hatta cep telefonu bile direk olarak statü göstergesi bunu herkes biliyor. yani cebindeki paran kadar adamsın. paran varsa beysin, hanımefendisin paran yoksa lansın, şştsin. hal böyle olunca, cebinde 5 para olmayıp da iphone ile gezenler hatta arabası varken ihtiyaç duymadığı halde kredi çekip yeni araba alanlar var. altında x6, range olup da borç batağında yüzen insanlar var. ev için fazla konuşmuyorum her ne kadar lüks alınmaya çalışılsa da sonuçta ihtiyaç olduğundan değişken bir durum.

ayrıca madem böyle bir olay var lüksün dibine vuracak, show yapacaksın. gidip alırsın 80-90 bin euroya bir 2000-2002 model bir ferrari modena 360 showunu yaparsın her türlü. mercedes'e, audi'ye, porsche'ye bindiğinde seni 300 kişi konuşuyorsa; ferrari'ye binince seni 3000 kişi konuşur. lüksse lüksün ağa babası, şekilse şeklin dibi yani..

kısaca, araba konusunda boş hayallere kapılıp gitmemek ve türkiye şartları altında yaşadığınızı unutmamak gerekir. 2000 cc dizel bir aracın dengi de hiçbir zaman 4000-6500 cc bir araç olmaz, kıyası da yapılamaz. bu tarz uçuk hayalleriniz varsa açın nfs, kesmiyorsa gran turismo oynayın..

bonus video: http://www.youtube.com/watch?v=ws2wl17edmc
  • ışıkta durunca sağımda beyazı solumda siyahı durdu ya ben çok fakirim ya millet çok zengin yada araba çok ucuz..
  • rakibi yeni audi a-6 ve mercedes e serisi ile fiyatları aşağı yukarı aynıdır. allahtan arabaya verecek 200 bin liram yok, yoksa bu üçünden hangisini alacağıma karar vermek çok zor olurdu.
  • benim evden geniş araba, neresine sığamıyorsunuz yau.

not : hem daha geniş hem daha pahalı aq.
  • kimilerinde bardaklık var kimilerinde yok..

arkadaş bir bardaklık opsiyonel olur mu?

starbuckstan kahve opsiyonel olur..
    bmw şapkatişörtü opsiyonel olur..
    arka tarafta ikinci çakmak da opsiyonel olur..

ama bir bardaklık opsiyonel olur mu?
  • sevgili çok sevdiğim arabam honda jazz'dan 500kg daha ağır, yaklaşık 1 metre daha uzun, son hız olarak 35 km/saat daha hızlı, 0-100km hızlanma olarak 3,3 sn daha atak (%30 civarında bir fark ediyor) olmasına rağmen şehiriçinde 100km'de (kağıt üzerinde) 0,3 lt daha az yakıt tüketen araba.

tüm bu farkın bedeli ise günümüz itibariyle 100.000 tl'den fazla bir fiyat farkı olarak karşımıza çıkıyor. (bkz: oha)
  • tartışmasız kendi klasmanındaki en iyi arabadır. verdiği sürüş keyfi, yol tutuşu, benzin sarfiyatı, zamanının çok ötesindeki üstün teknolojisi ve tasarımı paha biçilemez kesinlikle. bir kere zehri tadan insan bir daha etkisinden çıkamaz.

edit: benzin değil yakıt olacaktı. uyaranlar sağolsun.
  • peynir ekmek gibi satılan araba.
    merak ediyorum acaba bedava mı satıyorlar ? etrafta ne audı kaldı, ne de mercedes. varsa yoksa beyaz 520 d.

kimse işsizlikten veya ekonomik durumdan şikayet etmesin bence.
hesabın var mı? giriş yap