• sözlükteki zengin düşmanlığı iyice baydı artık. adam gözlük koyacak yer yok demiş (ki haklı eleştiri, gerçekten araçta gözlük için düşünülmüş bir yer yok ve gözlük kullananlar için bu bir eksiklik)

altına hemen, nargileler, gucci gözlükler espriler, şakalar...

istiyorsunuz ki, herkes fakir olsun, kimse 520i ile alakalı eleştiri/bilgi yazısı yazmasın. herkes albea kullansın. onunla ilgili yazsın. golf ile ilgili yazsın.

demiyorsunuz ki, ben de zengin olayım, çalışayım, kendime, aileme faydalı bir adam olayım...

bu mentaliteyle de, bir arpa boyu yol gidemiyorsunuz.
  • sanıldığının tersine, üzerinde bmw 1 serisi'nde ve bmw 3 serisi'nde kullanılan ve psa grubu ile beraber geliştirilmiş n13b16 kodlu 1.6 litre motoru değil, n20b16 kodlu, bmw tarafından bu model için özel olarak geliştirilmiş bir 1.6 litre motor taşıyan 5 serisi modelidir.

otomobilde bulunan 1.6 litre motorun 118i (f20) ile ve 320i (efficientdynamics edition) (f30) ile aynı güçte olması (170 hp) bu yanılgıya neden olmuştur.

bu motor 2.0 litre n20b20'den geliştirilmiştir ve aynı güçte olmasına rağmen bmw 1 serisi'nde ve bmw 3 serisi'nde kullanılan n13b16'ya gore motor konfigurasyonu olarak büyük farklılıklar içermektedir.

bir 320i ed ile 520i'yi yanyana getirip kaputlarını açtığınızda, aluminyum ön aksların arkasına uzunlamasına yerleştirilmiş bu 1.6 litre motorların emme manifoldunun, egzos manifoldunun, turbonun ve yağ filtresinin ters tarafta konumlandırıldığını görürsunuz.

bmw 520i hakkında yazılıp çizilenler, türk otomobil medyasında ve web'de araştırılmadan verilen uydurma bilgiye en güzel örneklerden biridir. bu tür bilgi de "toxic bilgi"dir.

edit: (bkz: #48847800)

okurken ellerim kaşınmaya başladı tam “amk kırosu neyin artistliği bu” diye yardıracaktım ki:

“allah isteyen herkese nasip etsin”

cümlesini gördüm, bi durdum. kıyamadım. “niye lan bu nefret?” dedim.

allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin kardeş.
  • bugün kavuştuğum aracım. civicten sonra çok acayip süper geldi. bir sürü tuşu var basmaya korktum ilk günden. şu kitapçığı bir okuyayım öyle basayim en iyisi.

ilk gün 120km yol yaptım, tadı damağında kaldı. çok begendim sözlük, allah isteyen herkese nasip etsin.
  • orta-üst gelir grubundaki kişiler için gayet mantıklı bir otomobil. 0-100 km/h hızlanması 8,7 saniye olan 1.6 motoru şehiriçinde hiçbir şekilde hissedilmezken, şehirlerarası yollarda da kesinlikle mahçup etmiyor. zaten 520d'nin 0-100 hızlanması ise sadece 1 saniye daha kısa, bu da ortalama kullanıcılar için çok da önemli değil. ufak bir hesaplama yaparsak;

- 520i'nin şehiriçi ortalaması 12 lt civarı olacaktır.(katalog verileri kesinlikle hayal) şu anki benzin fiyatı ile km'de ortalama 60 kuruş tüketir.

- 520d'nin şehiriçi ortalaması ile 7.5 civarı olacaktır, bu da km'de ortalama 30 kuruş anlamına gelir.

- km'de ortalama 30 kuruş tüketim farkı olan iki araç arasındaki fiyat farkı 71 bin tl. üstelik bu çıplak fiyatlar arasındaki fark, alınan opsiyonların fiyatlarının 520d'nin 2.0 motoru nedeniyle daha fazla vergi yükü altında ezileceği de ülkemizin maalesef bir başka gerçeği.

opsiyonsuz araçlar arasındaki 70 bin tl'lik farkın amorti edilebilmesi için tamı tamına 233.000 km yol katedilmesi gerekiyor. 2.elde ise 520d daha pahalıya satılacak olsa da ben bu riske girmez 70 bin tl'mi daha farklı alanlarda değerlendirirdim. en kötü ihtimalle %9'dan mevduat faizine yatırılsa ayda 450-500 tl getirisi olur, onu da benzin parası yaparsınız.
  • en boş, 1.6 motor versiyonunu sürüp araç incelemeye çalışan kişilerin beğenmemesi normaldir. hele ki gaz tepkisinin 3 saniye olduğunu iddia ediyorsa.

buna hızlanamıyor diyen adam aynı hacimdeki aynı sınıftaki hiçbir araçta hızlanma yaşayamaz. 5.20i'nin 0-100'ü 8.7 saniye iken e180'in hızlanması 9.6 saniye mesela. s80 ise 12,4 saniye 1.6 motorda. sanki 5.50i kullandı da hızlanmıyor diyor bir de. 1.6 motorlu araçlar arasında sınıfındaki en hızlı araçtır 5.20i.

iç tasarım tamamen göreceli olmakla birlikte, rengi değişebilen kadran için rengini beğenmedim demek bayağı mantıksız. comfort modunda beyaz, eco modunda mavi, sport modunda ise kırmızı kadran var, hava karardığında ise otomatik olarak turuncuya dönüyor gözleri yormamak için. yaldır yaldır beyaz kadranlı bir mercedes ile gece yolculuğu yaptıktan sonra niye turuncunun tercih edildiğini anlarsın zaten.

fiesta'nın içini çekici bulurken bunun içini bulmamak, dijital kadranı backlit linea kadranı ile bir bir tutmak falan zaten sağlıklı insan işi değil. hadi 3 serisi için söylesen yine bir noktaya kadar anlarım, f30 gelmiş geçmiş en kötü 3 serisi eyvallah, "bmw dedikleri bu muymuş?" dedirtiyor gerçekten de ama f10 kendi sınıfının lideri olmasını geçtim, e39 gibi endüstriye yön verecek bir araç. ve de 5.20i'nin tek amacı vergiden yırtmak. boş 1.6 motor 5 serisi, boş 2.0 motor 3 serisinden daha ucuz, çünkü vergi. 2010 range rover satıp 2014 5.35xd almış ve çok mutlu insanlar var, fiesta sahibini tatmin edememesi mümkün değil bu arabanın.
  • teknik özelliklerinden falan pek anlamam ama güzel araba, yakışıklı araba. sürüşü anlamında eleştirebileceğim hiçbir şeyi yok, bana göre dört dörtlük. fakat bu düzeyde bir arabaya yakıştıramadığım iki adet çok basit eksiklik var. geri görüş kamerası açıkta olduğu için yağmurda çamurda bulanıklaşabiliyor. mercedes bu problemi çözmüştü. geri vitese aldığında geri görüş kamerası küçük bir yuvadan dışarı çıkıp, işi bitince içeri giriyordu. böylece görüntü kirlenip bulanıklaşmıyordu. bu kadar basit bir özellik bence taklit edilebilirdi. bir diğer eksiklik ise gözlük bölümü olmaması. evet çok basit gibi görünen ama can sıkıcı bir eksiklik. güneş gözlüğü koyacak yer niye yapmadınız ibneler.
    edit : vay amk nasıl zoruna gitmiş ergenlerin. lan oğlum kendimce iki basit kusurunu söyledim arabanın. evet gözlük koyacak yer olmaması bana göre bir kusur. nargile falan içmem, arabayı nasıl tiplerin kullandığı da sikimde değil. sürüş keyfi için biniyorum, beni o ilgilendirir. sizin kafaya kalsak yeni para kazanmış yarı bohem arabası olan golf'ten başka arabaya binemeyiz. yok nargileci arabası, yok kara paracı arabası, he amk. ha bu arada kahve bardağı koyacak yer olmasa onu da yazacaktım ama o var. hadi siktirin gidin.
  • parçanın eğilip bükülmesini kalitesizlik sanan tiplere vereceksin dökme demirden bir tane; 100'le giderken direğe çarptığında yamulmayan kaportanın ilettiği g kuvvetini iliklerinde hissedecek şeklinde fanteziler kurduran bavyera menşeili otomobil.
  • 2015 f10 modelini kullanmaya başlayalı yaklaşık 6 ay oluyor. kendimce bazı artılarını ve eksilerini yazayım, almayı düşünenler için biraz fikir kaynağı olur.

artıları:
    1- araç çok sessiz. gerçekten sessiz. kapıyı kapattığınız andan itibaren rüzgar sesi, motor sesi, lastik filan kayboluyor.
    2- içi gayet geniş. diz mesafesi standartların üzerinde.
    3- konsolun malzeme kalitesi üst düzeyde, direksiyonun hissiyatı güzel, trim sesi yok.

bu yazacağım özelliği premium sadece araçlara özgü değil biliyorum ama 2009 civic'ten geçince bende ciddi fark yarattı, o yüzden yine de yazmak istedim:
    4- hafızalı koltuklar. aracın 2 tane kumandası var. biri bende diğeri eşimde duruyor. aracı hangi kumandayla açmışsanız o kumandanın koltuk, direksiyon, yan dikiz aynası pozisyonlarını hatırlıyor ve size göre ayarlıyor. böylece her seferinde koltuğu ileri geri hareket ettirmekle filan uğraşmıyorsunuz. kendi kumandamı kullanınca araç bana göre şekil alıyor.
    5- süspansiyon çok iyi. çukur vb. az hissttiriyor.
    6- uzun yolda yormuyor, hiç hissettirmeden 160-170'e çıkartıyor. izolasyon ve süspansiyonlar iyi olduğu için anlayamıyorsunuz, 100'le gidiyorum sanıyorken kadran 170 göstermiş oluyor. alışana kadar dikkatli olmak gerekiyor.
    7- 3 tane sürüş modu var. eco modunda görece az yakıyor ama pek atik değil. kaç km tasarruf ettiğini filan gösterip gaza getiriyor. sport modu ise korkunçlu mod. bunda ekran değişip tasarruf masarruf ekranı gidiyor, kocaman hız göstergesi oluyor. 2 kere ışıklarda gazı kökledim ve 3 sn sonra korktum bıraktım. koltuğa yapıştırıyor, sanki vahşi bir ata binmiş gibi. tabi oldukça göreceli, 500 beygir araçla hiç gazlamadım tabi ama bu araçtaki sport modu standart bir insan evladı için gayet yeterli, hatta fazla bile. comfort modu default mod. bu hem atik olmasına rağmen sport kadar yakmıyor.
    trafiğe göre, ihtiyaçlara göre motorun tepkisini ayarlayabilmek güzel.
    8- virajlara rahat giriyor, hiç savrulduğunu görmedim, kendinizi güvende hissettiriyor.
    9- frenlemesi gayet güzel

eksileri:
    1- bu bir eksi mi bilmiyorum ama alışmak zaman alıyor. araç normal bir sedandan daha büyük hissettiriyor. ilk başlarda manevra yaparken "ulan buradan dönebilir miyim acaba" filan diye düşünüyorsunuz.
    2- park kamerası dış etkilere açık, kirleniyor, buğulu gösteriyor. özellikle yağmur filan yağarken binmeden şöyle bir mendille lensini bızırdamak lazım.
    2- yakıtı az değil. ortalama 10 litre yakıyor. gerçi otomatik honda civic de 9 litre filan yakıyordu. aradaki fark konfor için değer diye düşünmüştüm alırken, hala da öyle düşünüyorum. gerçi uzun yolda eco modda düz arazide filan anlık 4-5 filan görüyor ama hayat hep böyle yollar çıkarmıyor karşımıza.
    3- müzik sistemi ses olarak gayet tatminkar olsa da tuşların yerleşimi filan daha iyi olabilirdi. alışmak zaman alıyor. örneğin usb'den çalarken sonraki şarkıya geçmek için
    ya teybin en sağındaki tuşlara basacaksınız, ya da direksiyondan çevirme şeysi ile (tekerlek gibi bir şey var direksiyonda) kadranın altındaki küçük ekranda seçim yapacaksınız ya da orta konsoldaki yassı silindirle seçim yapacaksınız. bunun yerine dokunmatik birşeyler olsa ya da tuşların yeri daha ergonomik olsa daha iyi olurdu

gözlük şeysi:
    gözlüğü direksiyonun solunda aşağıda bulunan "eldiven gözü"ne koyabilirsiniz. bu göz cüzdan, sigara, gözlük, biber gazı vb. ekipmanların hepsini alabilecek kadar geniş.

çok önemli olmayıp da dikkat çeken özellikler:
    1- kapıları dan dun kapatmaya gerek yok, sadece araca dokunacak kadar yaklaştırmak yeterli, kendisi çekiyor kapıları
    2- aracı durdurunca direksiyon rahat çıkmanız için yukarı kalkıyor. tekrar geri oturunca aşağı iniyor.
    3- araç bilgisayarındaki bakım ekranları iş görüyor. hangi sistemin ne durumda olduğunu gösteriyor. bir sonraki bakımlarını gösteriyor. bir de sürücü ile aracın konuşması oldukça rahat. uyarıları türkçe olarak kadranda yeterli büyüklükte gözünüzün önüne getiriyor.

premium cahili biri olarak ilk değerlendirmem bu kadar. yine de şunu söyleyebilirim, bu araca bindikten sonra insan şirketin albea'sına, linea'sına hatta toyota'sına filan binmek istemiyor. kendimi kadir kıymet bilmez şerefsiz zonta zenginler gibi hissettim bunlara binince. gerçekten kalite algısını çok yukarılara çekiyor.

gobus out..
  • = sozlukte zengin dusmanlarinin bmw basliklarini takip edip komplekslerini kustuklari dogrudur

= nargileci ve gosteris meraklilarinin bmw'yi diger markalara gore biraz daha fazla tercih ettigi de dogrudur.

eksi sozluk turkiye'de sozluk olayinin oncusu, kiymetli ve nadide bir platformdur. 2000'den (yas 15) beri takip eder, 2015'den beri yazarim.

bmw ise bulundugu sinifta luks sportif sedanin kitabini yazan, surus keyfi ile ozdeslesen, cok kaliteli, ve kullanani kendine baglayan araclar uretir. bmw ile haşır neşirliğim ailemde anne babamla baslamis (evet sanslıydım, ama yine de hayat sinavdir gencler zengin de olsaniz fakir de olsaniz), bugun hala farkli modellerinde bizzat kullanici olarak keyifle devam etmektedir.

=====neticede, ne eksi sozlugun tamami, zengin dusmanlarindan olusmaktadir, ne de tum bmw sahipleri nargileci veya gosteris budalasidir.=====

sorun insanoglundadir. ınsanoglu kompleksleri olan, nefsinin kurbani olabilen bir yarariktir.
hesabın var mı? giriş yap