şükela:  tümü | bugün
  • henüz 4 bin kilometre deneyimi olan 1.67 boyundaki eşime üç ay kadar önce gönül rahatlığıyla aldığımız motosiklettir. 52-53 kilo civarındaki eşim r 1200 gs üzerindeki 2 bininci kilometresini geçtiğimiz cuma akşamı tamamladıktan sonra 6 bin kilometre psikolojik sınırını aştığı için artçı olarak ilk defa bindiğim ve sürüş konforu açısından tayahhül bile edemediğim bir cihaz olduğunu kanıtlamıştır.

motosiklet camiasında benim gibi sivriler tarafından "o kadar ağır enduro olmaz, olmaz olsun" şeklinde boklansa da, bu motosikletin neden bu kadar tuttuğunu eşim sayesinde net olarak söyleyebilirim artık.

sürücünün hatasını maksimum seviyede absorbe eden başka bir motosiklet yok. ağırlık merkezinin yerin dibinde olmasından dolayı yaptığınız ters bir harekette motosikleti devirebilme gibi bir şansınız yok. bu sebepten dolayı, sürücünün teknik bilgisi veya yeteneğine göre değil, bilek kontrolü sayesinde ayakta kalabilen ve viraja yatabilen bir motosiklet. bu durum sürücü bmw r 1200 gs kullandığı süre boyunca her daim bir avantaj ancak, kullanan kişi 25-30 bin kilometre sonra motosiklet üzerinde değil, r 1200 gs özelinde deneyim sahibi olmuş sayılır; benim kanaatim bu yönde.

zaten motosiklete bmw r 1200 gs üzerinde başlayan ya da ufak cc'den sonraki adım olarak bu motosikleti tercih eden kullanıcıların başka bir motosiklet kullanmama sebebi de bu olabilir. eşimin benim motosikletimi(1098'cc'lik bir desmo) kullanmaya çalıştığında "ay bunu yapamıycam, istersen senin artçın olayım" demesinin altında yatan sebep de bu olsa gerek. bmw r 1200 gs kullanan kişi kesinlikle motosiklet kullanmasını unutuyor / öğrenmiyor ya da tekniğini geliştiremiyor.

toplamda 6 bin km deneyimi olan, 1,67 boyunda, taş çatlasa 53 kilo çekecek bir kadının 1,74 boyunda, 80 kiloluk bir ayıcığı o kadar rahat şekilde virajlara sokabilmesinin başka bir açıklaması yok. bu motosiklet inanılmaz bir cihaz. "zaten 1200 gs alıcam" diyen kişi, basit bir eğitimin ardından çok rahat bir şekilde r 1200 gs satın alabilir. beklemesine bence gerek yok.

eşimde kullandığımız setup içinde alçaltılmış sele bulunuyor, bu sayede bıdık boylu biri bile rahatlıkla kontrol edebilir bu motosikleti, yere düşürmediği sürece! (şu tarihe kadar en az 6 defa motosikletini yerden kaldırdığım sevgili eşime buradan selam eder, akşam istediği bir şey varsa getirebileceğimi beyan ederim)
  • 1 hafta önce şile'ye giderken yolda yaptığım gözlemlere dayanarak rahatça söyleyebilirim ki; kızılay tarafından motosiklet severlere ücretsiz dağıtılan motosiklettir. yolda 100 motosiklet gördü isem "cidden abartmıyorum" bunların 80 tanesi 1200 gs idi.

bu motorun sıfırının 53-54 bin tl olduğunu düşünürsek;

a) istanbul'da tüm motorculara piyango çıktı
    b) borusan promosyon amaçlı olarak bedava 1200 gs dağıtmaya başladı
    c) istanbul'daki bütün 1200 gs kullanıcıları hafta sonlarında şile'ye gidiyor.
    d) yok artık ebesinin amı ali sami
  • jel sele candir bunun icin

muthis konforlu makinadir. bu kadar yuksek hacimde bir enduronun bu kadar hafif hissettirebildigi tek modeldir.
    bilhassa dusuk hizlarda, yavas manevrada, sehir ici sikisik trafikte aralara girmeceli islerde, bildigin bi tek silindirli orta siklet enduro kivrakligindadir.
    biraz mubalagali ifade etmem gerekirse, durma noktasinda bile ayaklari yere koymayi unutturacak kadar, nerdeyse iki tekerlek ustunde oylece duracak derecede dengelidir.
    gazi azcik mandalli actin mi da kafayi zart diye kaldirabilecek kadar guclu/hafiftir.

ayrica bu grup (11xx gs serileri) viraj dengesi efsanesi bunda da surmustur. paralever telelever gibi seytan icatlarindan dolayi bu makinalar viraja adeta kendi girer ve kendi cikar. (biraz ihtiyar motoru, veya parali ordek motoru olma hali de var aslinda bu bakimdan. eheh)
    hacimdaslarinin aksine, tempolu surus virajlarinda cok da super pilotaj beklentisi yoktur aletin bu anlamda.

abs asr zaten yillardir standart bmw yuksek hacim makinelerde. ben her ne kadar (fren mesafesesi arttirmasindan oturu) bu olaya mesafeli dursam da, acemi ve/veya riskli pozisyona giren arkadaslar icin yine konfor ve guvenlik demek bu.

ve evet, gene tartismali olan bi mevzu olarak, bmw nin kapali sistem elektronik cehennemi bunda da vardir.
    yani motor hardcore elektronik ve karmasik sistemlere sahiptir. el atabileceginiz tipte "basit mekanik ariza" gibi seyler yok bu arkadasta.

bi mavi sase r 80 gs gibi, yol kenarindan bulacaginiz cali cirpiyla bile tamir edilebilecek kadar basit ama allahina gidebilecek etkin/ mukavim mekanik sistemlerden, bu full kapali devre elektronik sistemlere gecis, aslinda dunyanin gidis yonu olmasina ragmen, beni "isin ruhundan cok mu uzaklastik acaba ya" seklinde dusunduruyor da. bir zen ve motosiklet bakim sanati tandansi yakalayamazsiniz yani bununla yola vurdugunuzda
    (gerci yeni nesil motosikletlerin cogunda artik o olay bitti ama en azindan zincir gerdim,, debriyaj teli taktim, bilmem ne avuntulari filan var)

konforu ve yormayan surusu dusunuldugunde "evet lan dunya turu yapmak lazim bununla" filan gibi hissetirirken, olasi bir ariza durumda kendimi afrikada bi yol kenarinda mahsur kalmis hayal etmek de pek sevimli degil.

bu minvalde diyebilirim ki, medeniyete ve bir cekiciye telefon mesafesinde olmayacagimiz durumlar icin cok tercih edilesi bi alet degildir.

benim zamanimda servisini "iyi" yaptirabileceginiz 2 yer, borusan istinye ve manisa ridvan ustaydi. su an bilemiyorum alternatifler olustu mu. ama bazi arkadaslar servis icin hakkaten istanbuldan kalkip manisaya ridvan abiye gelirlerdi. "ne domalicam lan borusan'a, hem yol da yapmis olurum" filan diyerek...

bi de pahali lan hakkaten gavurun dölü. alisi, servisi, parcasi, her seyi pahali anasini satim.
    pff
  • muhteşem bir uzun yol canavarı olmasının yanında, 100 hp'den güçlü, kuru ağırlığı 200 kg olan 1200cc bir motosiklet olduğundan kesinlikle bir başlangıç motoru değildir. öte yandan, bu aleti ilk motoru olarak alıp evden işe giderken kullanan orta yaş krizinden muzdarip kitleyi de kınıyorum. ben de istiyorum lan.
  • 2004 kütahya festivalinde test eden bir arkadaşımız indiğinde, "bütün motorlara geçmiş olsun" ibaresini kullanmıştı. (r-1150 gs sürücüsüydü).
  • sahip olduğu paralever arka süspansiyon ve telelever çatal ile sürücüye yol ve sürüş hakkında çok fazla bilgi vermeyen, diğer bir deyişle daha az geri besleme yapan ve sürücüyü tembelleştiren bir motosiklettir. limitlerde kullanırken viraj içerisinde ani gaz vermek, fren yapmak vs. gibi yapılması riskli haraketlerde sürücüyü affeden bir teknolojiye sahiptir.
  • eğer motor sevdasını bırakacak kadar büyük bir kaza veya olay geçirmezsem 30lu yaşlarımda gerekirse çalışmaya ara verip akdeniz etrafında kendisiyle tam tur atmayı istediğim makine.

edit:düşündümde 4-5 daire alacak kadar param olursa o sabit gelirle türkiyeden çine bir tur çok daha güzel olur. ardından ferah ferah ölebilirim.
  • amerikada bulunduğum zaman 2013 modelini kiralayarak test etme şansı buldum. öncelikle kuşkusuz sınıfının en iyisi. tork-güç-performans hakkında pek birşey söylemeye gerek duymuyorum. 1200 cc motosiklette elbette olacak bunun markayla çokta bir alakası yok.diğer enduro motorlara göre en farklı özelliği, 100 km üzerinde hızlarda stabil yol alırken çok iyi bir aerodinamisi var. diğer endurolarda mra,x-creen veya çok uzun camlar kullanılarak çözülmeye çalışılan türbülans sorunu bu motorda kökünden çözülmüş. ön cam alt kısmı far arasında 10 cm lik bir boşluk bırakılarak camın alt kısmından hava geçişine izin verilmiş. bu durum sürücü ilk ön cam arasındaki vakumdan oluşan türbülansı önlüyor. motoru tasarlayan % 100 motor kullanan biri. tahminim adamlar motoru rüzgar tünelinde test etmemiş, direk binerek test etmişler. örneğin vstrom ve triumph tiger da 100 km nin üstünde türbülans başlıyor. uzun saatler motosiklet kullanılacaksa bu motorun performansından daha önemli bir faktördür. birçok testte diğer enduroları geçmesi boşuna değilmiş. tabi motorun sesi de ayrı bir güzel. yalnız arazi performansı konusunda diğer endurolardan çok farkı olduğunu sanmıyorum. toprak yolda rahatlıkla gider ama sınırları fazla zorlayamazsınız sonuçta 200 kg üstünde ağır bir motor. hani toprakta bir tenere değil. gelgelelim en büyük dezavanantajı olan fiyatına. 25400 euro. ulan bu fiyata 2.el japon racing, naked, enduro ve chopper alınır. 4 tane 600 lük motor fiyatı :) velhasıl çok paranız varsa gidin alın yok taksit filan zorlanacaksanız hiç kasmaya gerek yok.
  • aldim ya la.. 30. sene renkleri ile hemde..

tanim: daha once motora hic binmemissin ve bu ilkmis, orgazmin doruklarindaymissin hissi yasatan canavar...
  • adventure olmayani kisa suruculer icin alcak sele, alcak suspansiyon gibi bir cok imkan sunmaktadir. sen paradan haber ver.