şükela:  tümü | bugün
64 entry daha
 • sırf hava atmak için araç kiralayıp gelenleri mevcuttur, yanlış anlaşılmasın araç büyük ihtiyaç türkiye’de mevzu kiralanması değil, mevzu araç varken daha yüksek modelin kiralanıp gelinmesidir.

  ayrıca alamancılar için bazı gözlemlerim mevcut

  ceplerinde akrep vardır ödleri kopar avrupadan kalite çikolata alkol getirmemek için.
  nerde kalitesiz viski var onu biliyorlardır ve onu alırlar, özellikle bulgaristan alırlar.
  çikolata genelde deniz kabukları deniz canlıları şeklinde olan vardır onu alırlar.
  türkiye’de ki evlerinde hayret edeceğiniz derecede cimridiler. bir klima yahut elektronik alet almak için çılgın araştırmalar yaparlar. ulan paran kaç kat değerli al geç iyisini değil mi? ama almazlar, sonra gider esnafa sikilirler.
 • feribotla gelen de var. hepsi sürerek getirmiyor arabasını. ben olsam ben de arabayla gelirdim bu arada. tabi yoldaki ülkeleri de gezerek yavaş yavaş bir haftada gelirdim.
 • o değilde alamancılardaki hava nedir be kardeşim. arabaları ayrı, orada burada kasıtlı şekilde yabancı dil konuşmaları ayrı. kimin memleketinde kime bu caka anlamış değilim. hayır araba desen bizde de var üstelik oradaki gibi kolay lokma da değil eşşek yüküyle vergi ödeyerek alıyoruz, ev desen o da var şükür. daha zor şartlar altında yaşadığımız halde çoğumuzun durumu daha iyi. kucağımızı açıyoruz hepsi kardesimiz ama saygılı ve sevgili oldukları sürece..
 • kuşadası'nda yaşadığımdan her sene maruz kaldığım manzara. kimse kusura bakmasın. almanya'da köpek gibi çalıştığınızı, 3. sınıf vatandaş muamelesi gördüğünüzü ve buraya hava atmak için geldiğinizi cümle alem biliyor. bunla kalmıyor, altınızda gümrükten çıkma 2. el bmw, mercedes araçlarınızla 3 yıldızlı hotellerde kahvaltı sırası beklediğinizi, yeri gelince peynir için kavga çıkardığınızı, bim'den 5 litrelik su alıp hotellere sokmaya çalıştığınızı da biliyoruz.

  iddia ediyorum, fakir gurbetçi türkiye'ye geliyor. hiç "memleketi özledim" ayakları yapmayın.

  gene de şanslısınız. kazandığınız para burada çok değerli. kıymetini bilin. doğduğun yer değil, doyduğun yer memleketin oluyor bir zaman sonra.
 • almanya’da işçilerin bile bmw’ye binebildiğini anlayın diye 4000 km yol yapan gurbetçidir. anlayın artık da uğraştırmayın boşuna.
 • herkes kinini kustuysa olaya bir de şöyle bakın derim, uçak bileti üç çocuklu bir aile iseniz çok pahalıya geldiği için arabayla gelirler ve onca yol fiat egea ile çileye döneceğinde lüks bir araba kiralarlar.yani mantıklıdır, adam almanyada çöpçülük, amelelik, tuvalet temizlikçiliği, fabrika işçiliği gibi şeyler yaparak biriktirdiği parayı lufthansaya ya da daha pahalısı thyye domalmak istemiyorsa suç mu?

  gurbetçi olmasam da haklı buluyorum. burada sahip olduğu araba modeliyle kız düşürmeye çalışan denyolardan daha mantıklıdır, tok kapı sesi için beş yıllık birikimini harcayanlara dert olur.
 • almanya’dan bildiriyorum.
  tatil sezonu dışında 150-160 euro civarı uçak bileti bulunabilirken okul tatili ile birlikte fiyatlar 450-500 avro civarına çıkar. çocuk sahibiysen mecburen yüksek sezonda uçmak zorundasın. dört kişilik standart bir aile için yaklaşık 2000 avro bilet parası eder. ayrıca iki çocukla tatilde minibüs, metrobüs yapmak zor. yine bir araba kiralayacaksın. buda sana benzini ile falan 1000 avroya patlar. bir de bütün sene hasretini çektiğin zeytindir, zeytinyağıdır, ya da pazardan alınan nevresimdir, çarşaftır, bunların eve taşınması gerekir. kısacası bilmeden konuşmak kolay. hava atmak için geleni illaki vardır ama gurbetçinin büyük çoğunluğu bütün sene çalışıp biriktirdiği parayı tatile yatırmamak için binlerce kilometrelik bu çileyi çoluk çocuğuyla birlikte çeker.
  edit: vosvogenspor
 • hollanda'dan geliyorsa eger, burdaki piyasada 'turk bmwsi' diye bilinen, 200-300bin kmden fazla yapmis bir arabayi sirf turkiyeye gelip hava atabilmek icin tatil oncesi hayli dusuk fiyata almis olmasi muhtemel gurbetcidir kendisi. doner donmez de bir diger gurbetciye satar bu yuksek kmli arabayi.
  (bkz: true story)
 • bmw’si olsa götüne sokup gösterecek adamlarsıbuz aq kime bu cakanız ibneler.

  ayrıca ben yolda d plaka b plaka gördüğümde mutlu oluyorum. yakışır, en iyisiyle gezsinler. onca yol çekilmez yoksa, arabanın hevesi yeter o mallara.
 • sene 2005.
  brindisi - çeşme arası gidip gelen ve sadece gurbetçileri taşıyan bir feribotta stajyerim.
  brindisi'den binip türkiye'ye gelen gurbetçilerin arabaları aynı marka/model ve ardışık plaka.
  bilen birine sordum dedim "abi bu neden?" diye.
  (bkz: rent a car)
  başka sözüm yok hekim bey.

  dipnot: kiraladıkları iki kişilik spor arabasına alamadığı için, karısı ve çocuklarını uçakla yolluyorlardı bir de.
138 entry daha