şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'deki ilk toplantılarına icabet edip, hayat var dediğim "global business network" topluluğu.
 • almanya'daki bir toplantısına katılıp epey çevre edinip işlerimi toparlamama yardımcı olmuştur. rotary ne kadar dışa kapalı ise bni o kadar açıktır.
 • faydali ancak samimiyetten uzak bir oluşum.

  ilk intiba; mega holding ve türevlerinde benzer bir altyapi ancak daha faydalı.

  kendilerine not: acilista 2 kere gunaydin diyince cok karizmatik olmuyorsunuz.
 • küçük esnafın janti giyinip kendilerini vip sanmalarını sağlayan, az verimli, bol söğüşlemeli organizasyon.

  yurtdışı oluşumlarının çok daha profesyonel olduğunu tahmin ediyorum. geçmiş senelerde tarihini tam hatırlamıyorum, büyük kulüp'de yapılan ilk anadolu yakası lansman toplantısına bir arkadaşımın ısrarı üzerine "bir bakalım" edasıyla katılmıştım. tanıştığım, kartvizit alıp verdiğim kişilerin hemen hepsi kendi ufak şirketini kurmuş, iş kapma çabasında olan esnaf kıvamında kişilerdi. insanlar birbirine günaydın diyor, bir elinde kartvizit'i uzatıyor, bir yandan da yüzünde "kısa keselim, ben şu işi yapıyorum, senden bana ekmek çıkar mı?" bakışı atıyor, 2 saniyede giriş - gelişme aşamasını geçip sonuca varmaya çalışıyordu.

  eğer orta veya büyük ölçekli bir şirket sahibiyseniz veya bu tarz bir şirket çalışanıysanız, sanırım bu organizasyonun hedef kitlesi içerisinde değilsiniz, çünkü organizasyonun mantığı iş paslama üzerine kurulmuş durumda. misal, ev yemekleri yapan bir yeriniz var, bağlı bulunduğunuz grup içerisindeki diğer kişiler kendi firmalarına sizden sipariş vermek isteyebilir, bu açıdan güzel bir bağlantı noktası. ancak orta veya büyük ölçekli bir catering firmanız varsa, grup içerisindeki hangi küçük işletmeden minimum karla iş alabilirsiniz bilemiyorum. ya da bir başka örnek, diyelim bir bilgisayar satış - tamir vs. firmanız var, ufak çapta çözümler sunuyorsunuz, grup içerisindeki sizin gibi diğer kişilerin firmalarına 3-5 kullanıcılı çözümler sunmanız, tamir - bakım işleri yapmanız, tek tük bilgisayar satışı yapmanız çok muhtemelken, orta - büyük ölçekli bir teknoloji firmasına sahipseniz veya orada çalışansanız, önlerine kastırılmış erp hede hödö projeleri sunmanız pek bir şey ifade etmeyecek ve muhtemelen iş yapamayacaksınızdır.

  anlaşılacağı üzere, gruba katılım konusunda bir seçim kıstasları yok, şahıs şirketi sahibi de olsanız, 2-3 kişilik bir firmanız da olsa, büyük bir holding çalışanı da olsanız 2 şartı sağlamanız durumunda katılabiliyorsunuz. bu yüzden küçük ölçekli işletmeler için çok cazip bir fırsat. dolayısıyla hemen hemen her bölgedeki grupların üyeleri aşağı yukarı bu kıstasta olunca, orta ve büyük ölçekli işletmelere bir iş paslama durumu pek mümkün olmuyor.

  katılım için bahsettiğim 2 şart ise, eğer değişmediyse, birincisi aynı grup içerisinde yaptığınız iş kolunda başka bir üye alınmıyor. yani diyelim pastane sahibisiniz / çalışanısınız, aynı gruba başka bir pastane sahibi / çalışanı almıyorlar, yeni bir grubun açılmasını beklemek zorundasınız. ikincisi ise, aidatınızı düzenli olarak yatırmanız ve her toplantıya katılmanız gerekiyor.

  yeni bir şirket kurdunuz ve pek müşteri potansiyeliniz de henüz yoksa, sizin için çok ideal bir oluşum, hele ki yaptığınız iş muhasebe, mali müşavirlik, marka tescil, patent, web sitesi, grafik tasarım vs. gibi her şirkete hitap eden bir işse.
 • sözlükte tanımı tam olarak yapılmamış olan platform. öncelikle prensiplerinden bahis etmek gerekir. mottoları arasında 3g prensibi bulunur. bunun açıklaması ise şu şekildedir : görünür ol, güven yarat, gelir elde et.

  bnı, 65 ülkede faal olan bir iş yönlendirme organizasyonudur. birlikten kuvvet doğar şeklinde bir oluşum gibi düşünebiliriz, iş sahipleri bni organizasyonlarına giderek çevre edinirler, birbirlerinin işlerindeki boşlukları değerlendirirler ve aralarında ticari bir alan yaratabilirler.

  bununla beraber her katılımcıya 60 saniyelik bir sunum imkanı da sağlıyorlardı bildiğim kadarı ile.

  hoş bir oluşum, değerlendirilmesi gerekir.
 • tam olarak neyi amaçladığını kendilerinin de bilmediği organizasyon.

  bu oluşuma sigortacı bir arkadaşım üye oldu ilk. arkadaş ortamında bize anlattı. daha sonra web ajansı olan bir arkadaşımız ilgilendi bir kaç görüşme yaptı ve anlamsız sonuçlar oluştu.

  web ajansı olan arkadaşım davetli olarak bir toplantıya katıldı. daha sonra organizasyona katılmak istedi ve 2000 tl olan üyelik ücretini yatırdı. görüşmeler yapıldı ve mülakat yapıldı. iş hayırlı olsun noktasına gelmişken akşam saatlerinde "talebiniz reddedildi" şeklinde bir mail geldi. olabilir sonuçta herkesi almak zorunda değiller ancak neden acaba diye merak ettik ve sorduk.

  cevap olarak ise bize 2 yıllık ve üzeri işletmeleri kabul ettiklerini bunun kesin bir kural olduğunu söylediler. e tamam da güzel kardeşim daha ilk gün başvuru formunda bu şirketin zaten 2 senelik olmadığını yazmıştık. neden para aldınız o zaman? amaç her gelenden parayı ilk el olarak alıp parayı bir süre kullanıp sonra geri vermek mi?

  şirketin yeterince büyük olmadığı söylendi. bu zaten asıl saçmalık. lan olm düşün biraz ingiltere neden ab den çıkmak istiyor? çünkü adamlar biz size göre çok zenginiz bize faydanız yok diyor. benim zaten onlarca personelim ayda yüzlerce bin lira cirom olsa sizinle ne işim olsun?

  hasıl-ı kelam tutarsız bir oluşum.
 • ekonomik krizle baş etmede en önemli araç yeni müşteri bulmak,
  bni bu konuda iyi bir fırsat olabilir. geçtiğimiz hafta bir yakınımın daveti ile sabahın 5'inde uyanıp gittiğim toplantıda ki enerji beni etkilesede asıl onlarca kişinin birbirine iş paslaması ve bunu kontrol eden bir sistemin kurulmuş olması daha fazla etkiledi. bildiğimiz networking sistemlerinden çok farklı denemekte fayda var.
 • sistemin doğru kullanılması durumunda epey etkili sonuçların alınabildiği iş çevresi organizasyonu. grubun büyümesi ve gelişmesi için yapılan katkılar asla karşılıksız kalmıyor. özellikle kriz dönemlerini minimum hasarla atlatabilmek için atılacak en makul adımlardan biri denilebilir.