şükela:  tümü | bugün
 • promising young woman'da da rol amış olan bo burnham'ın netflix'te yayınlanacak komedi showu.

  --- spoiler ---

  bo burnham will have a comedy special, ınside, bowing on netflix later this year.

  fresh off his role in the academy award-winning film promising young woman, where he played the love interest to star carey mulligan, burnham shot the special alone over the course of the past year. a teaser clip was issued today.

  “hi. i made a new special,” burnham tweeted wednesday. “it was filmed by me, alone, without a crew or an audience, over the course of the past year. it is almost finished. i hope you like it.”

  the teaser video shows a clean-shaven burnham playing piano alone in a dimly lit room. ıt shifts to a close-up of his unshaven face at the end.

  --- spoiler ---
 • netflix te yerini almis yapim.
 • türü kesinlikle komedi olmayan deneysel yapım.

  netflix'teki diğer iki gösterisi çok eğlenceli olan bo burnham için bir ara reddit'de aslında depresif mizaçlı biri olduğuna dair bir tartışma vardı. inside'ı izlerken gördük ki adam bu sefer kafayı taktığı meseleleri şakaların arkasına gizlememiş ve birkaç hicivli şarkı dışında bu kez baya insanı izleyince şişiren, biraz iç sıkıntısına sebep olan bir içerik üretmiş. o yüzden eğlenceli bir şey izleme havasındaysanız hiç bulaşmayın ama internette gezerken fuck society diye içinizden geçirdiğiniz, havanın kapalı olduğu bir günde oturup seyredebilirsiniz.

  --- spoiler ---

  tek başına o kadar şarkıyı yaz, bestele, farklı açılardan bir sürü çekim yap, ışığı ayarla, görüntüleri edit'le vs. adam yetenekli, hakkını vermek lazım.

  annesiyle yaptığı facetime görüşmeleri için yaptığı şarkı çok iyi, benim yörük anamı whatsapp'dan aramalarım gibi olması çok garip ama tatlı bir benzerlik.

  beyaz kadın instagram'ı daha önceden yaptığı şarkılarla aynı tarzda ve baya iyi.

  panik atak nedeniyle sahneye çıkmaya ara vermesine saygı gösteriyorum tabii ama bunun dışında topluma dair kafaya taktığı meseleleri fazla kafaya taktığını bir eşi dostu kendisine söylemeli. bunlar zaten birçoğumuzun yaptığı gözlemler. insanın bunlara bu kadar sinirlenip kendisi hırpalaması sağlıklı da mantıklı da değil. neşeli samimi bir kız arkadaş bulsa kafasını meşgul eden birçok meselenin kendiliğinden kaybolup gittiği görecektir.

  --- spoiler ---

  evet, bugün oturdum ve 1.7 milyon takipçisi olan, hali vakti yerinde bir hollywood ünlüsüne üzüldüm. keşke eşim dostum olsa da onlar da bana bir şeyler söyleseler.
 • gülmekten çok ağladığım ve aşırı etkilendiğim bir gösteri oldu.

  mükemmel şarkılar, mükemmel fikirler, bo bildiğimiz gibi ama akıl sağlığı için aynısını söyleyemeyeceğim.

  beni en etkileyen sözlerinden biri hands up şarkısında geçen şu sözlerdi:

  you say the ocean's rising
  like ı give a shit
  you say the whole world's ending
  honey, it already did
  you're not gonna slow it
  heaven knows you tried
  got it? good, now get inside

  we're going to go where everybody knows
  everybody knows, everybody knows
  we're going to go where everybody knows
  everybody knows
 • bir başka komedyenin yorumuna göre komedinin ok computer**. haksız da değil. stand-up'a ilginiz olsa da olmasa da bu sene izleyeceğiniz en iyi şey olabilir.
 • bo burnham'ın zihninin içinde* yolculuğa çıktığımız yeni işi.

  eğer mizahını seviyorsanız direkt izleyin. hiç izlemediyseniz bile bununla başlayabilirsiniz, müzikal komediyi kara mizahla karışık bir şekilde gayet başarılı yapıyor. fakat bu şovu stand-up tarzı değil, pandemi sırasında tek başına evde yazıp, yönetip, kurgulayıp, şarkıları bestelediği bir şov. bu kadar işi tek bir kişinin yapıp da böyle mükemmel bir sonuç elde ettiğini görmek insanda üretme istediği uyandırıyor.

  görsellik açısından aşırı doyurucu bir iş ortaya koymayı başarmış. zaten şovlarında buna özen gösteren biriydi ama sahne sınırlarının kalkmasıyla yaratıcılığı tavan yapmış. her kareyi çekerken ne kadar özenli davrandığı belli oluyor. kurgusu ve geçişleri, şovun başlarında kötü olacağını belirtmesine rağmen,* gayet akıcı ve oluşturduğu görsel ritmi aksatmıyor.

  şarkılar yine akla takılır cinsten. fakat bu sefer sadece dinlemek değil, dinlerken klibi de izlemek gerekecek. özellikle bir yandan ayağındaki pedallarla ışıkları yönlendirirken eliyle de ritimle uyumlu bir şekilde flaşı yönlendirdiği şarkının ışık koreografisi izlemeye değer olmuş.

  mizahın yanı sıra önceki şovu make happy'nin sonunda olduğu gibi tekrardan izleyeni buruk bir tebessümle baş başa bırakmayı başarmış.
 • her anlamda bo burnham'ın en iyi işi olmuş. klasik stand-up gösterileri de depresif bir alt metine sahipti ama bu kez iş komediden ziyade deneysel bir başyapıta evrilmiş.

  nasıl hissedeceğimi bilemiyorum ama şu 1.5 yılda yaşadığım her buhranı sadece 90 dakikada bana tekrar tekrar hatırlatmış, içinde bulunduğumuz absürt durumun anlamsızlığını yüzüme çarpmıştır. altın değerinde resmen, mutlaka izlenmeli.
 • metalardan metalara atladığımız deneysel bir deneyim. bo burnham'ın yaptığı en iyi iş. sistem eleştirisi yapan bir absürt komedyenin kendini tekrar etmemesi çok zordur ancak bo özgün kalmayı başarabiliyor.

  --- spoiler ---

  no pressure by the way at any point we can stop i just want to make sure ur comfortable all this and please dont feel obligated to send anything you dont want to just cuz i want things doesnt mean i should get them and its sometimes confusing because i think you enjoy it when i beg and express how much i want you but ı dont ever want that to turn into you feeling pressured into doing something you don't want or feeling like youre disappointing me this is just meant to be fun and if at any point its not fun for you we can stop and im sorry if me saying this is killing the mood i just feel like...

  --- spoiler ---
 • o kadar başarılı ki hem teknik açıdan hem de içerik açısından gelecekte daha iyisini yapabileceği konusunda emin değilim.

  ayrıca, bir şeyler üretmeye dair motivasyonum artması için arada bir izleyeceğim. başucu kitabı niteliğinde bi eser resmen.
 • benim için çok özel iki performans sanatçısından beyaz olanının* umuyorum şimdilik son eseri.

  ilk yarısında bol bol güldüm ama intermission sonrası tonu oldukça değişiyor.

  genel olarak insanlar bo burnham'ın ruh sağlığını endişe verici buldukları için kötümser bakıyorlar olaya. inside, netflix'te bile suicide uyarısı ile yayınlanıyor ve hem yapıtın içinde bo burnham intihardan bahsediyor ama intihar etmeyin uyarısında bulunuyor, hem de kredilerde intihar eğiliminiz varsa ya da aklınızdan bu düşünceler geçiyorsa yardım hatlarını arayın notu var.

  ben ise olaya farklı bir açıdan bakmak istiyorum. annesi ile facetime yaptığını anlattığı şarkıdan hemen sonra sağ alt köşede fight club usulü bir frame giriyor çıkıyor. bu frame, şovun sonuna doğru parodisini yaptığı let's play videolarındaki görüntü ve bence şu mesajı veriyor: ben burada gördüğünüz karakteri oynuyor ve oynatıyorum. o kısımda hatırlarsanız ağlamak için x'e bas vs gibi komutları takip ediyor ve karakterini bol bol ağlatıyordu.

  bu yüzden bo burnham'ın depresyonda olduğu vs gibi durumları ya da ruh halinin sağlıksız olduğu seçeneklerini tam olarak elemine etmeden durumunun inside'da yansıttığı kadar korkunç olduğunu düşünmüyorum. kendisinin aşırı farkında, kendisine canavarca eleştirel, her şeyi, olan biteni, kendisini, beklentileri çok fazla sorguluyor ama görüşlerin aksine intihar edeceğini veya durumun kendisi için daha kötüye gideceğini düşünmüyorum. daha susam sokağı'nın şarkılarını yazacak.

  bo burnham'ın dediği gibi: art is alive, nothing is real.

  (son bir not: gördüğüm - izlediğim şeylerle sınırlı kalarak yapacağım yorum: daha iyisi ya da yaratıcısı yapılamaz diye düşünüyorum. kendisine hayranım.)

  (son not 2: ok computer'a değil the wall'a daha çok benzettim)