şükela:  tümü | bugün
 • 1- tartışmasız bir şekilde tüm zamanlar ve bağlamlarda bu iş bir sanat eseridir.

  2- bir insan bu şovu beğenmiyorsa bizden değildir. sadece bu şov üzerine konuşabildiğim için bir kadınla evlenir, bir erkeğin ölümüne dostu olurum.

  3- bo burnham kendi ruhunun madenciliğinin yapmış, çıkanla dürüstçe yüzleşmiş, onu kalifiye bir zanaatçı gibi ince ince işlemiş, her bir saniyesinde estetik kaygı gütmüş ve kendi devrinin entelektüel tartışmalarındaki konumunun açıkça göstermiştir. dünyada çok az insan bir yıl uğraşıp bundan daha iyisini yapabilir.

  4- gösteri beni başından sonuna kadar düşüncelere boğdu ancak tek bir düşüncemle bile mantığımın yüzleşmemesini sağladı. çağrışımlar, metaforlar, duygular her şey birbirine karıştı aklımda ve eser karşısında sadece sarsıldım. geçişlerini, sahnelerini, bütünlüğünü, alt anlamlarını ve derinliğini düşünürken akıştan kopmamak için o kadar zorlandım ki bunu anlatamam.

  5- evrensel olarak düşünüleni senden daha derin düşündüğünü gösteren ve bunu ustalıkla hissettiren üstelik bunu sadece kendisiyle hesaplaşırken yapan bir insana sanatçı demeyeceksek tam olarak kime sanatçı diyeceğiz ben bilmiyorum.

  6- bo burnham bir sanatçıdır, inside bir sanat eseridir, bu gösteride kendi özgül evrenselliğinin duygusunu bulan herkes de sanat alıcısıdır.
 • bu adamı gerçekten seviyorum, ilginç bir kariyer merdivenine sahip. fakat bu durum onun başarısına gölge düşürmüyor bence. diğer special gösterilerine nazaran bunu daha yavaş ama daha derin ve detaylı buldum. zaten şöyle bi dönemde daha mantıklısı ve sağduyulusu çekilemezdi diye düşünüyorum. hakkında güzel bir yazı; https://filmloverss.com/…en-dikkat-cekici-10-detay/

  detaylara ne kadar önem veren biri olduğunu anlıyorum her seferinde. güldüren fakat güldürürken aslında ne kadar karanlık bir dünyada yaşadığımızı da unutturmayan bir komedyen(?) o.
 • gösterideki şarkılar bugün itibariyle spotify ve çeşitli yerlerde yayımlanmaya başlamıştır.
 • gösterideki şarkılar bugün itibarıyla spotify'a gelmiştir.
 • bo burnham'ın yeni çıkan şovu. komedi kategorisinde ama tam öyle de değil aslında, epey deneysel bir deneyim. kara ve absürd mizahını müzik vasıtasıyla paylaşıyor önceki şovlarında olduğu gibi fakat bu seferki seyircisiz ve burnham'ın tek başına yazıp yönetip çektiği, oldukça klostrofobik bir iş. hem çok iç daraltıcı, hem de bazı anlarda dalağı şişirten cinsten. zevkle seyrettim.

  özellikle make happy'deki ışık kullanımını çok beğenmiştim, burada işi iyice azıtıp şahane bir ışık kullanımı dersi vermiş. işin teknik detaylarına düşmekten kendimi alamadığımı farkettiğimde yarısındaydım, durdurup başa sarıp tekrar izledim. netflix beni iki katı fonlasa asla tek başıma bu kadar iyisini yapamazdım, hakikaten yetenekli ve becerikli bu adam.

  elinde bıçakla çektiği ukuleleli outroda iddia edildiği gibi peter mckinnon göndermesi mi var yoksa genel bir yergi mi bilemedim ama izlerken kahkahayı basmaktan alamadım kendimi, youtuberların teşekkür outroları bende tam da bu intibayı uyandırıyor.

  diyecek çok şey var aslında da biraz üstüne düşünüp bu entryyi düzenlesem daha iyi olacak sanırım, henüz en çok hangi şarkıyı beğendiğime bile tam karar veremedim.
 • bo burnham'ın ustalık eseri.

  komedi tarzının sıradan stand up konseptine uymadığını herkes biliyor zaten, bu şov ise bo'nun aylar süren karantina sürecini nasıl başarılı bir şekilde geçirdiğinin kanıtı.

  --- spoiler ---
  muazzam bir iş olmuş. yaptığı tespitlerin yanı sıra çekim teknikleri ve ışıklandırma ise ayrıca bir alkışı hak ediyor. özellikle beyaz kadın instagram hesabındaki fotoğraflar ile olan kısım (white woman's instagram) görsellik bakımından büyüleyiciydi.

  peki şarkılar nasıl? cevap bo burnham...
  kısaca evet, yine harikalar. favorilerim facetime with my mom, problematic, all eyes on me ve welcome to the internet.

  30 yaş bunalımından, twitch yayınları ve tepki videolarına. jeff bezos'tan instagram fotoğraflarına. çorap kafa'dan sexting'e... bo burnham tarzında farklı, tuhaf ve eğlenceli bir deneyim.

  kesinlikle izleyin.
  --- spoiler ---
 • düşündüren, endişelendiren, korkutan, hüzünlendiren, umutsuzluğa kapılıp sonra bir ışık huzmesiyle ''hala umut var.'' dedirten ama sonra yine başa döndüren, amiyane tabirle insanı manyak eden gösteri.

  tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan bir pandemi sebebiyle (ev dışında çalışmak zorunda olanlar hariç) hepimiz gibi evine kapanan bir sanatçının yavaş yavaş bozulan ruh sağlığının belgeseli bir nevi bu. ve gösteride covid, pandemi, virüs kelimeleri tek bir kere dahi geçmiyor bu da dehasına bir örnek olarak gösterilebilir.

  internette bunun son gösterisi olabileceği konuşuluyor. bununla alakalı bir kaynak veya resmi açıklama yok, sadece kendisinin tüm gösterilerini izleyen bazı izleyicileri, bu gösterisinde içinde bulunduğu psikolojik durum ve duygu halini göz önünde bulundurarak böyle bir çıkarıma varmışlar ama imkansız değil zira yıllardır gösteri yapmamasının nedeni sahnede yaşadığı anksiyete atakları idi. geçen sene başlarında düzeldim tekrar gösterilere çıkarım diye düşünürken pandemi çarpınca...

  umarım son olmaz tabii. ama olursa da elimizden gelen tek şey bize hissettirdikleri için teşekkür etmek olmalı ve stand-up harici kariyerine yazar/yönetmen/yapımcı olarak devam edeceğini düşünüyorum.

  ayrıca;
  (bkz: white woman's instagram)
  (bkz: welcome to the internet)
 • bo burnham'ı çok severim. 'make happy' gösterisi benim favorimdir, bu gösterisinde beni büyüleyen şey kendi sorunlarını ve düşüncelerini çok rahat bir şekilde güzel bir gösteri ile ifade etmesi oldu. izlemeyi bitirdikten sonra içimden mikrofonu alıp aklıma gelen her türlü çekindiğim şeyi açıklamak gelmişti.

  niye bu kadar yazdım? çünkü bu gösterisini pek beğenmedim de ondan. kötü olduğu için değil ama bo burnham'i benim gözümde değerli kılan yaptığı stand-up ları idi. ınside da ise yalnızca yaptığı şarkılar var ve o kadar derin, ilginç tespitler yaptığını da düşünmüyorum. ınside hakkında övebileceğim tek şey ışıklandırma ve diğer efektleri olur.

  not: bo burnham'in beğenmediğim netflix'de yayınlanan gösterisi.
 • muhteşem bir çalışma olmuş. her gösterisini izledim ama bu apayrı seviyeydi.
 • pandemi hakkında yapılmış en güzel iş olabilir şarkılar o kadar güzel ki ...

  (bkz: sexting)
  (bkz: look who's inside again)