şükela:  tümü | bugün
 • fsv mainz 05'in u19 takımının 39 yaşındaki danimarkalı hocası. takımına oynattığı presçi ve dikine futbolla dikkat çekiyor.

  sol bekin içerlek oynayıp sağ bekin çizgiden yardırdığı, orta saha üçlüsünün sol kenarındaki oyuncunun ileri çıkıp sağdakinin geride kaldığı, önliberodaki leandro barreiro martins ile ön göbekteki erkan eyibil'in ileri-geri dikine parsellediği bir 4-1-3-2 oynatıyor, sisteminin ana hatları şöyle:

  1) rakip defansa önde basıyorlar, pas yollarını tıkamaktan ziyade topu alanı rahatsız etme üzerine. rakip topu yarı sahaya geçirmeyi başarırsa bu sefer göbekte sert müdahaleler yapıp ceza sahasına yaklaşmalarını önlemeye çalışıyorlar. rakip bunu da atlatıp kenarlara inerse topun olduğu yerde çoğunluk sağlayıp pas yolu tıkamaya çalışıyorlar.

  2) top kapıldığı an çok adamla ileri fırlayıp süratli ve dikine hücum ediyorlar, iyi çalışılmış kontratak setleri uyguluyorlar ve bu setler rakibi çoğunlukla çaresiz bırakıyor.

  3) oyun kurarken mutlak surette ayağa oynamaya çalışıyorlar, uzun pas denemeleri sadece garanti şekilde kanat değiştirmek üzerine atılan diagonal paslar. elbette uzun oynadıkları da oluyor ancak bunu sadece rakip agresif şekilde önde basarken yapıyorlar, onda da topu beklere getirip yine diagonal atarak seken topları kazanmak ve şok hücum yapmak için (rakip çok adamla öne çıkmışken).

  oynattığı sistemle piston futbol potansiyelini taşıyan svensson ilerde lisansını geliştirip üst seviyelerde çalışmayı ister mi bilmem, ama denerse bence başarılı olabilir.
 • bundesliga'da bence sezonun en basarili teknik direktoru...

  mainz'da isbasi yaptiginda takim 14 macta 6 puanla ligin dibine demir atmis durumdaydi... kimse de o noktadan kurtulup kumede kalabileceklerine ihtimal vermiyordu...

  svensson yonetimindeyse mainz 15 macta 25 puan topladi... bu, su an ligde 30 macta 61 puanla ikinci sirada bulunan rb leipzig'in puan ortalamasiyla hemen hemen ayni bir ortalama demek... bu muazzam grafik sayesinde de su anda dusme hattinin 5 puan ilerisine yukselmis durumdalar...

  kalan 5 mactaysa fiksturleri hayli zorlu... ilk besteki takimlardan dorduyle (bayern, dortmund, wolfsburg ve frankfurt) ve bunlara ek olarak playout hattinda yer alan hertha ile oynayacaklar... bu maclardan herhalde 4-5 puan cikartabilirlerse mucizevi bir ligde kalma hikayesine imza atmis olacaklar... bu muhtemel basarinin bas mimari da tabii ki a takimlar duzeyindeki ilk teknik adamlik deneyimini yasamakta olan 41 yasindaki svensson olacak...

  edit: ben bunu yazdiktan iki gun sonra bayern'i de 2-1 maglup ettiler... svensson doneminin en guncel bilancosu: 16 mac, 28 puan...
hesabın var mı? giriş yap