şükela:  tümü | bugün
 • fsv mainz 05'in u19 takımının 39 yaşındaki danimarkalı hocası. takımına oynattığı presçi ve dikine futbolla dikkat çekiyor.

  sol bekin içerlek oynayıp sağ bekin çizgiden yardırdığı, orta saha üçlüsünün sol kenarındaki oyuncunun ileri çıkıp sağdakinin geride kaldığı, önliberodaki leandro barreiro martins ile ön göbekteki erkan eyibil'in ileri-geri dikine parsellediği bir 4-1-3-2 oynatıyor, sisteminin ana hatları şöyle:

  1) rakip defansa önde basıyorlar, pas yollarını tıkamaktan ziyade topu alanı rahatsız etme üzerine. rakip topu yarı sahaya geçirmeyi başarırsa bu sefer göbekte sert müdahaleler yapıp ceza sahasına yaklaşmalarını önlemeye çalışıyorlar. rakip bunu da atlatıp kenarlara inerse topun olduğu yerde çoğunluk sağlayıp pas yolu tıkamaya çalışıyorlar.

  2) top kapıldığı an çok adamla ileri fırlayıp süratli ve dikine hücum ediyorlar, iyi çalışılmış kontratak setleri uyguluyorlar ve bu setler rakibi çoğunlukla çaresiz bırakıyor.

  3) oyun kurarken mutlak surette ayağa oynamaya çalışıyorlar, uzun pas denemeleri sadece garanti şekilde kanat değiştirmek üzerine atılan diagonal paslar. elbette uzun oynadıkları da oluyor ancak bunu sadece rakip agresif şekilde önde basarken yapıyorlar, onda da topu beklere getirip yine diagonal atarak seken topları kazanmak ve şok hücum yapmak için (rakip çok adamla öne çıkmışken).

  oynattığı sistemle piston futbol potansiyelini taşıyan svensson ilerde lisansını geliştirip üst seviyelerde çalışmayı ister mi bilmem, ama denerse bence başarılı olabilir.
 • geleceği parlak teknik direktör