şükela:  tümü | bugün soru sor
  • temelde her iki dizi de gangster hayatını, ilişkilerini, siyasi-toplumsal düzendeki yerlerini işliyor olsa da amerikan yapımı boardwalk empire'ın kazanacağı versus. her ne kadar ingiliz yapımı peaky blinders henüz final yapmamış olsa da görünen köy kılavuz istemez.

boardwalk empire'da gangster yaşantısını, karakter analizlerini, olayların derinliklerini vesaire her zaman daha kapsamlı görüyoruz ve yaşıyoruz. peaky blinders'ın öyle bölümleri var ki; çarçabuk sonuca gidildiğini gözlemliyoruz ve bu yüzden akıllarda birçok soru birikiyor. olayların geçişkenliği çok hızlı, bunun temel sebebi de yanılmıyorsam 1 sezonda sadece 5 bölümün olmasından kaynaklı. arka sokaklar tadımlığında sonuç elde ediliyor ne yazık ki bazı yerlerinde dizinin.

aynı zamanda boardwalk empire'daki önemli karakterlerin hepsi gerçek hayatta varolmuş insanlardır. bu insanların zamanında yaptıklarını, kurdukları ilişkileri net bir şekilde bu dizide görebiliyoruz.

peaky blinders'daki üstünlüklerse temelde dizi müziklerinin daha iyi olması ve o efsane ingiliz aksanını buram buram yaşatmasıdır. aynı zamanda olay örgüsü hızlı bir şekilde ilerlediğinden izleyici her zaman merak içindedir. mesela boardwalk empire'da azımsanmayacak derecede aksiyonun az, olay ve karakter tahlillerininse fazla olduğunu fark ederiz ve bu da dizinin bir noktada sıkıcı yanlarını göstermektedir.

zaten steve buscemi abimizin başrol oynadığı bir dizinin versuslarda kaybetmesi epey bir zor olsa gerek.
  • sırf jimmy darmody ve richard harrow gibi derin ve karmaşık karakterlerin olması bile boardwalk empire'ı öne çıkarır. peaky blinders zevkine izlemelik dizi. fazla ciddiye alınmıyor. boardwalk empire ise psikolojik olarak daha ağır ve daha kaliteli. ama şöyle de bir durum var ki boardwalk izlerken bazi bölümler sıkılabilirsiniz ama peaky blinders her bölüm heyecanlı.
  • ikisini de izlemedim ama boardwalk empire diyorum. neden mi? çünkü hbo.

şaka maka her fırsatta övdüğüm hbo böyle bir hayranı olduğunu bilse sırf benim için türkiye'ye gelir. ama hemen gelme hbo. maaş çekimi almama en az üç sene var, acele etme hbo.
  • ıkisini de ızledim ve hali hazırda peaky blinders 'a devam etmekteyim.boardwalk empire 'da viski peaky blinders 'da sigara bağımlısı olursunuz .
  • peaky blinders'ın ilk sezonunu izlemiş biri olarak ikisinin de gangaster dizisi olması ve belli bir kalite sınırını geçmiş olması dışında ortak paydada değiller diyebilirim.

boardwalk empire dizisindeki mafya savaşları, gerçek savaşlardır ekran karşısında kramplar girer. dizinin rengi gri değil sapsarı kasvettir. o insanların gerçekten yaşadığını ve en az buna yakın şeyler gerçekleştiğini bilerek izlersiniz. boşlukları doldurmanıza gerek yoktur.

peaky blinders ilk sezon için bakıldığında başarılı bir ingiliz mafya dizisi. olayların, kişilerin altyapısı yok ama oyunculuklar, atmosfer ve konu kendine bağlıyor. hızlı geçişler sayesinde kopmadan bölümü bitirmiş oluyorsunuz.