şükela:  tümü | bugün
  • birgün dedi ki, '' bir sincabım var. çok severim sincapları. arka bahçemden ormana gönderdim. umarım aile kurup, gelip bana gösterir.'' o günden sonra naifliğine mi sevinsem, sincaba yeni ev kurmuş oğlan çocuğu muamelesi yapmasına mı şaşırsam bilemedim. ne zaman sincap görsem aklıma gelir, zaten hiç de görmüyorum ama görsem aklıma gelir.

dünyanın; onca hırsızın, zalimin, hatta ruhsuzun yanı sıra, ait olduğu doğaya salıverdiği bir sincabın akibetini merak etmiş böyle insanları da kucaklamış olması umut verici. umarım resimlerindeki gibi, mutlu ağaçlarla dolu bir yere gitmiştir. umarım o sincap çoluk çocuğa karışmıştır. erken ölmem ama umarım babamın da öldüğünü görmem ve umarım unutulur notalar da benden sonra o güzel şarkıları söylemezler.
  • twitch streaminde yorumlari izlemesi de cok eglenceli.

o anki haliyle guzel gorunen resme yeni bir kisim eklemek icin vurdugu ilk firca darbesinde:
    -ruined
    -ruined this time
    -ruined

birkac dakika sonra o karalti guzel bir agaca donusunce:
    -saved
    -omg it's magic
    -saved
    -saved
    -i told u guys

arada palette renkleri secerken birisi anliyor cikiyor bagiriyor:
    -tree incoming!!!

resim bitene kadar bunlar bir dongu halinde devam ediyor. resim bitip de bob ross hadi gorusuruz haftaya diyince 10 bin kisi arka arkaya gg yaziyor.

streamde ara olmadigi icin hemen arkasindan diger bolum basliyor. bob amca hi welcome diye girince yine 10 bin kisi ayni anda:
    -hi
    -hi
    -hi bob
    -hi

bir ekranin basinda bekleyen binlerce kucuk minyon gibiler. bob ross hi diyor. dalgalanarak arkalara dogru giden bir hiiiiiii dalgasi basliyor.
  • olur da günün birinde tv programının birinde tablo yaparsa altımıza sıçmamıza sebep olacak kişidir.

-bu meme burda çok yalnız. hemen bir tane de yanına koyalım. biraz süt beyazı, biraz vandayk kahverengisi, az da krimson kırmızısı alıp hemen karıştırıyoruz ve mutlu meme başını çizerek başlıyoruz. ben 31 milimlik yelpaze fırçamı yukarı aşağı hareketlerle kullanıyorum. siz sağa sola da kullanabilirsiniz. ama sonrasında sıvı beyaz ile üzerinden geçip dalga yapmanız lazım.
  • "evet şimdi de bu derenin üzerine bir kayalik yapalim, yüzerek gelen kunduz buraya çiksin, dinlensin, etrafa bakinsin... şu kayanin ucunu da biraz sivri yapalim..." şeklinde resim yapan süper saçli amca... inaniyorum ki, hapşırır iken resme yanlışlıkla tükürse bile ondan hiç bozmadan güzel bişeyler yapabilir...
  • yeteneğini yarım saat içinde ortaya koyması emredilmiş ve bu sebeple biraz maymunlaştırılmış, programın başında çizdiği çirkin bi karartıyı sonda güzel bir ağaca ya da eve dönüştürebilecek yetenekteki adam. bir keresinde süper geyik yapmıştı;
    güzel bir gökyüzü çizdikten sonra muhteşem manzaraya siyah boyayla daldı ve:
    -şu anda ne düşündüğünüzü biliyorum. hepiniz "işte bu sefer resmi batırdın rob" diyorsunuz. ama acele etmeyin ehehe..
    diyip siyahlığı muazzam bir dağa dönüştürmüştü.
  • umut veren...
    zonguldak'ta bir dağ köyündeki kadına esin kaynağı olmuş. nasıl da kıkırdayarak anlattı resime başlamasını. televizyonda ilk kez bob ross'u izlediğinde çok heyecanlanmış, "nasıl yapsam da ben de bu resimlerden yapsam" demiş, kendini şehre atmış, isimlerini not aldığı fırçalardan aramış, önce nalbura gitmiş aslında, sonra kırtasiyeye, ilk resminde evinin penceresinden gördüklerini yapmış, küçük bir tuvale çalışmış önce sonra büyütünce tuvalleri kırtasiyeci resimlerini görmek istemiş. sadece 3 gün kursa gidebilmiş, heyecanını farkedenler kurs ayarlamışlar ama köyden gidip gelmek zor olduğundan devam edememiş. sergilere katılmış, ressamlarla tanışmış. 70'den fazla yaşı sanırım 60'larında başlamış.
    hiç yadırgamadı ziyaretimizi, bize kendi yaptığı baklavadan ikram etti. kızı da var 40-50 yaşlarında, işitmesinde bir sorun var, ona da resim öğretmeyi denemiş ama kızı pek meraklı değilmiş. zaten ilk resimlerini yaptığında sesleniyormuş "anne, pırasa ekiyor komşular" diye, "boşver pırasayı, resmim güzel olmuş mu?" diyormuş, anlatırken çok güldü, ağzını yazması ile örttü.
    bazı resimlerini gelip satın alanlar olmuş, bir tanesi de köy konağında asılı, zaten köy konağının anahtarı da teyzede duruyor.
    giderken tuval, fırça, boya ihtiyacını sorduk, istemedi, örnek resim istedi, ne yapacağını bilemiyormuş.
    köyden dönerken hepimiz gülüyorduk, 2 gün sonra zonguldak dönüşü devrek'ten alışveriş yaparken baston ustasının küçücük televizyonunda bob ross u gördüm yine, gülümseyerek televizyona baktığımı gören usta "nasıl güzel yapıyor değil mi? dedi, "çoooook!" dedim.
  • bu adamın programlarına ben hep tesadüfen denk gelirdim. hiç öyle heyecanla bekleyip de izlediğim olmadı. onu özel kılan da o oldu sanırım. trt2deki ressamdı o. hani şu bonus kafalı amca. bizi o sobalı, küçük evimizden alır başka diyarlara götürürdü, bir de bazen resmi batırdığını sanar. piii allah belanı versin, naptın olum derdik, arkasından o yamuk çizgilerden mükemmel bir ağaç ya da dağ yapardı iki el hareketi ile. bu adam acaba türkiye'de bu kadar hayranı olduğunu biliyor muydu merak etmiyor değilim. en azından ben ekşisözlük'de nick alacak kadar severdim kendisini.
  • "we don't make mistakes here, we just have happy accidents. we want happy, happy paintings. if you want sad things, watch the news. everything is possible here. this is your little universe."
  • rahmetlinin ekran kar$isinda bunadigini gormek beni cok uzmu$tu. fircanin boyu hakkinda konu$urken aniden durdu ve oglundan bahsetmeye ba$ladi. resim ogretmenligi yapiyormu$...

sonra bir bolumde gomlek cebinden yavru bir sincap cikarmi$ti. bant falan kari$ti zannetmi$tim ama degildi.
    evinin arka bahcesinde bulmu$ ve henuz yavru oldugu icin ona bakiyormu$, daha sonra dogal ortamina salacakmi$...

akabinde resimde sincabin ya$ayacagi ormani yapmaya ba$ladi. mahvoldum.

- eevvet i$te cok guzel.. buraya orman yapmak istiyorum.. evveeet
    i$te ormanimiz.. agaclar.. golgeler..
    siz de yapabilirsiniz.. evet bunu yapabilirsiniz..
    ormanimda hayvanlar ya$asin istiyorum..
    belki sincabimiz $urda ya$ar. ne dersiniz?..

topragi bol olsun.
  • programı izleyen ev hanımları karfurda titanyum beyazı vandayk kahverengisi sorarken görülebilir