şükela:  tümü | bugün
 • sir ünvanına sahip ingiliz futbolculardan biri.
 • 1966 ingiltere dunya kupasi yari finalinde portekiz'e iki gol atarak eusebio'yu uzen, takimini finale cikartan saygin futbol kisisi.
 • tanrı'nın futbol için yarattığını şüphe duyulmayan, ingilizlerin gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri... cissie charlton'un futbolcu olan ikinci oğludur. united'ın yaşadığı büyük trajediden sağ salim kurtulan bobby, 6 şubat 1958 sonrası tekrar yapılanma sürecinin şüphesiz lideriydi. matt busby'nin bebeklerine her zaman sevgisini dile getiren isim, duncan edwards'ın en büyük hayranlarından biridir; ondan bahsederken gözlerinin dolduğunu da belirtmek gerekir. birbirlerinden hiç haz etmemekle beraber, george best ve denis law ile ingiltere tarihinin hâlâ en iyi ileri ucunu oluşturdukları belirtilmektedir, belki de birbirlerine olan nefretleri sayesinde hep daha iyiye ulaşmış üçlünün şüphesiz en "iyi çocuğu" dur. çocukluğunda annesi tarafından keşfedilmiş ve üzerine titrenmiştir. abisi jackie charlton'dan çok daha yetenekli olan bobby ile annesinin arasına sonradan karısı norma girecekti... karısı ile annesi arasında, karısını tercih eden büyük forvet neredeyse ölümüne kadar annesiyle konuşmamıştı. buna çok sinirlenen abisi ile sürtüşmeleri yıllarca tabloid basının mezesi olmuştu. düşman kardeşler annelerinin ölümünden sonra bir araya gelmeye başlamıştır, biraz geç de olsa...
 • 1970 dünya kupası öncesinde, bobby moore ile birlikte hırsızlıkla suçlanmış futbolcu. kendisinin centilmen kişiliğiyle bu olay bir tutulamamış, zira bir süre sonra suçsuzluğu ispatlanmıştır. bu olayda ilginç bir kısım bobby moore'un kendisini savunmasıdır:

  -benim suçsuzluğumun kanıtı bobby'nin de (charlton) suçlanıyor olmasıdır!

  bu derece gül yüzlü centilmen bir futbolcudur bobby charlton.
 • kısa kısa bilgiler:
  -oynadığı 106 milli maçta 49 kere rakip fileleri havalandırdı.
  -kariyeri boyunca sadece manchester united ve preston north end takımlarının formasını giydi
  -1966 dünya kupası nı kaldırma $erefine eri$ti.
  -1968 yılında avrupa kupasını kaldıran ingiliz milli takımındaydı.
  -1967 yılında futbol yazarları tarafından yılın oyuncusu seçildi.
  -1974 pfa merit ödülünü kazandı
  -george best ile aynı takımda oynama $erefi sahibidir.
 • manchester united tarihinin klüp formasını en çok giyen (759) ve klüp tarihinde en çok gol atan futbolcudur. ryan giggs'in şu anda 738 resmi maçta forma giydiği düşünülürse rekorun birkaç yıl içinde giggs tarafından ele geçirilmesi pek de sürpriz olmaz.
 • http://www.goal.com/…ticolo.aspx?contenutoid=700364

  "biz" dedigi manchester united in menejeri alex ferguson, jaap stamin kitabinda belirttigi uzere, kendisini psv den transfer etmeden once havaalaninda oturup ticari konulara girmeksizin jaap stam a transfer teklifinde bulunmu$tur. iskoc teknik adamin kulubuyle sozle$meli bir futbolcuyla goru$up kendisini ikna etmesine ne dedi acaba..

  ferguson ayni $eyi kevin hofland a yapip sonuc alamayinca sirtini da sivazladi mi acep..

  bu $artlar altinda agzindan laf kaciran dede konumundadir kendisi gozumde..
 • 6 subat 1958 gecesi gerçekleşmiş uçak kazasından sağ kurtulmuş futbolcu.
 • artık manchester united'in resmi maçlarda en çok formasını giyen oyuncusu olmayan emektar oyuncusu. çünkü ryan giggs denilen futbolcu onun 758 maçlık rekorunu 21 mayis 2008 manchester united chelsea cl finali'nde kırıp geçmiştir.

  kendisi ayrıca manchester united tarihinde en çok gol atan oyuncudur. kendisi manchester united forması altında en az 249 gol atmıştır. (en az dememin nedeni kendi kalesine de gol atmış olabilme olasılığıdır.) bu rekorun yanından hiç bir manchester united'li insan evladı geçememektedir.
 • hayat tuhaf. 50 küsür sene önce bir uçak kazasından kurtulmuş biri, şimdi thy reklamında boy gösteriyor.

hesabın var mı? giriş yap