şükela:  tümü | bugün
 • 1943 chicago doğumlu. babasız büyüdü, annesi hemşireydi, bobby fischer ve ablasının oyalanmaları için onlara bir satranç takımı aldı. ve o günlerden itibaren fischer'in hayatında satrançtan başka birşey olmadı. spassky'ye karşı oynadığı ve kazandığı (11 temmuz - 3 eylül 1972) dünya şampiyonluğu ünvan maçı satranç tarihinin en ilgi gören ve en çok hatırlanan karşılaşmasıdır.
  '60lı ve '70li yıllarda satranç ustalarının hak ettiklerinden az para kazandıklarını savunarak birçok kişi ve kurumla mücadeleye girişti ve kazandı.
  '90lı yıllarda ortadan kayboldu, bugünlerde internette chessclub adlı bir sitede satranç oynadığı ileri sürülüyor.
 • ülkesi abd'ye giriş yapması yasak bir usta.
  kıl bir adam gibidir.
 • bir turnuvayı katılımcılardan biri kadın diye terketmiştir. enteresan bir adam.
 • zeki ve aksi adam yaki$tirmasini yapabilecegimiz bir insandir. mac yaptigi sirada cok aglak birine donu$uverir.* bunun nedeni sanirim o zamanlar satranc'in bir spor olarak degil, emperyalizm vs kominizm seklinde lanse edilmesidir. onun hakkinda bayagi birsey okumustum ve hatirladiklarimi yazmak istedim.
  6 yasinda ablasi ile satranc oynamaya baslayan fischer olaya kendini cok kaptirip butun bos zamanini bu oyun ile harcar. evde kalinca bir satranc kitabi bulup bunu hamle hamle okumaya ve etud etmeye ve 10 yasina geldiginde lokal iyi oyunculari yenmeye baslar. o zamanlar sayilari cok az olan ileri duzey satranc kitaplarini begenmeyerek rusca ogrenir ve ruslarin yazdigi kitaplara kendini verir. 20 yasina kadar bircok sampiyonluk kazanir (amerika sampiyonasina ne zaman girse kazanmistir). yurt disinda da bircok turnuva kazanan veya iyi dereceler alan fischer amerika'da cok ragbet gormeyen satranc'i tanitmistir.
  daha sonra yurt disi turnuvalarindan birinde ruslarin birbirlerini kayirdigini ve puan verdiklerine sahit olur ve kurallar degisene kadar oynamayacagini aciklar (bu sirada 21-22 yaslarindadir). o zamanin buyuk devleri petrosian, tal, smyslov gibi oyuncular dunya sampiyonasi icin yarismaktadirlar. amerika ise bu turnuvaya bir kisi yollayacaktir. bu turnuvanin ismi candidates tournament'tir ve bu turnuvayi kazanan kisi o sirada dunya sampiyonu olan spassky ile oynama hakkini kazanacaktir.
  fischer amerika sampiyonasina girmedigi icin bu candidates turnuvasina katilma hakkini kazanamaz. ancak daha sonra amerikan satranc federasyonu'nun aldigi bir karar ile bu turnuvaya fischer gonderilir. bu turnuvada gm'lere karsi 20-0* gibi hala kirilamayan bir skor elde eder ki bu grandmaster'lar arasinda gecen maclar icin imkansiz gibi birseydir. finalde demir petrosian lakapli o zamanin en iyi savunma yapan oyuncusunu yener ve spassky ile mac yapmaya hak kazanir.
  bir suru olaylarin ciktigi dunya sampiyonasinda ilk maci hukmen kaybeden fischer daha sonra amerikan hukumetinin baskisi ile maca gider ve spassky'i rahatca yener ve dunya sampiyonlugunu alir. bu macin hemen her oyununda birseylerden sikayet eden fischer daha sonra fide ile anlasmazliga duserek* karpov ile mac yapmayi reddeder ve dunya sampiyonlugunu 3 yil sonra anatoly karpov'a birakir.
  1992* yilinda spassky ile 5 milyon dolar odullu bir mac yapar ve bu maci tekrar kazanir. ancak fide bu maci belgrad'da yapildigi icin gecerli saymaz*
  fischer beyaz ile oynarken e4*, siyah ile oynarken grunfeld defense uygulamasi ile taninmistir. zamaninin buyuk grandmaster'lari e4 u bir intihar olarak gormuslerse de fischer her zaman kazanmak icin oynamis, nitekim kazanmistir da. kendisine beraberligin yetecegi maclarda bile asiri agresif oynamis bu nedenle kendisinden oncekileri ornek almak yerine kendi stilini olusturmustur. buyuk adamdir ve bazi dedikodulara gore internet chess club'da 3 dakikalik blitz oyunlari oynamaktadir.
 • efendim, fischer-karpov karşılaşması, biliyoruz ki fischer'in para ödülü ve daha da önemlisi, 10 oyunu kazananın dünya şampiyonu ilan edilmesi doğrultusundaki isteklerinin fide tarafından geri çevrilmesi sebebiyle oynanmamıştır. fischer daha sonra birçok kez, şartları kabu edildiği takdirde oynamaya hazır olduğunu söyledi, hatta karpov'la bile biraraya gelip konuştukları söylenir.
  ted the mechanic'in belirttiği gerekçe ise spassky-fischer dünya şampiyonası maçında gerçekleşmiş, rahatsızlık ortadan kaldırılınca fischer maça devam etmiş ve ezici skorla dünya şampiyonu olmuştur.
  fischer'in icc'ye girip oynadığı ise bir mitten ibarettir. olay, ünlü ingiliz grandmaster nigel short'un icc'de oynadığı bir hızlı oyunda 1.e4'e karşı 1. f6 2. şf7 oynayan bir rakibe kaybetmesinden sonra "bu fischer'den başkası olamaz" demesi sonucu bir efsaneye dönüşmüştür. fischer'in, günümüz satrancının kurallarının gözden geçirilmesi ve kendi buluşu olan fischer satrancına geçilmesi konusundaki önerisi hala ortadadır. bugünkü birçok grandmaster'a "bilgisayar bebeleri" dediğini biliyoruz. ilginç adamdır, kimilerine göre tamamen delirmiş, kimilerine göre harıl harıl satranç çalışmaktadır. arada amerikan yönetimine ve yahudilere son derece sert sözlerle giydirmektedir. (fischer'in babası yahudidir).
  biz ölümlüler ise birgün satranca dönüp bilgisayar bebelerini süpüreceği günü beklemekteyiz.
 • spassky ile oynadığı bir maç öncesinde ışığın yoğunluğundan, koltukların sertliğinden yakınan ve sosyal hayat eksikliğinden dolayı çok agresif olduğunu düşündüğüm satranç ustası.
 • satranç otoritelerinin çok büyük bir kısmı tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranççısı kabul edilen, tam adı "robert james bobby fischer" olan dahi.

  1943 yılında chicago'da doğdu. 6 yaşında öğrendiği satranç oyununa sonra büyük bir tutkuyla bağlandı, ve 13 yaşındayken ülke gençler şampiyonu, 1 sene sonra amerika şampiyonu oldu. 1958'de 15 yaşındayken sporun o zamana kadar gördüğü en genç büyük usta olmayı başardı.

  fischer'ın oyun hakkında söylediği "hayatım boyunca, tüm yapmak istediğim, satranç oynamaktır" lafı halen genç satranççılar için atasözü niteliği taşır.

  1972 yılında 35 yıl süren rus hegamonyasını yıktı ve boris spasskyi yenerek dünya şampiyonu oldu. 1975'te dünya satranç federasyonu fide koşullarını kabul etmeyince rus anatoly karpov ile oynamayı reddetti ve dünya şampiyonluğunu haksız bir şekilde devretti.

  bu olayın ardından avrupaya yerleşen ve 20 yıl gözlerden uzak yaşayan fischer, 1996'da fischerandom chess adını verdiği bir oyun bulduğunu açıkladı.
 • japonya'da yakalanmi$tir, abd'ye sinirdi$i edilecegi tahmin edilmekte.
  http://abcnews.go.com/…re/world/ap20040716_283.html