şükela:  tümü | bugün
 • bobo doll deneyi, psikoloji alanında en iyi bilinen deneylerden biridir. 1961 ve 1963 yılları arasında, bandura ve ekibi çocuklarda gözlemsel öğrenmenin önemini göstermek için araştırmalar yapmıştır ve bir modelin -yani bir yetişkinin- taklit edilmesinin, çocuklarda sadece bir şey vermek ya da pekiştirme ile bir şey öğretmekten çok daha önemli olduğunu ortaya koymuştur.
  stanford üniversitesinin kreşindeki 3 ila 6 yaşlarındaki çocukları içeren bir deney yapıldı. ortaya çıkan sahne şok ediciydi. oyuncaklarla dolu bir odada yetişkin biri, çocukların önünde büyük bir oyuncak bebeğe vurdu. başka bir deneysel grupta yetişkin kişi agresif olmayan bir model sergiledi. daha sonra üçüncü bir grupta, oyuncak bebeğe karşı agresif davranışlara hakaretler de eklendi.
  sonuçlar daha açık olamazdı. agresif bir modele maruz kalan çocuklar, buna maruz kalmayanlara göre fiziksel agresif davranışlar göstermeye daha meyilli olmuşlardır.
  bandura, gözlemsel öğrenmenin 3 temel formu olduğunu göstermiştir:
  canlı bir model aracılığıyla, yani gerçek bir insanın bir davranışı uygulaması.
  sözlü talimat aracılığı ile: detay verilmesi ve bir davranışın tarif edilmesi.
  sembolik yöntem: bir kitaptan ya da filmden kurgusal bir karakter aracılığıyla. gerçek bir insanın medya aracılığıyla aktarılması da bu konuda işe yarar.

  sosyal öğrenme