şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
  • tüm diyaliz hastalarına korkmadan ellerinde imkan varsa (vericisi varsa) olmalarını tavsiye ettiğim, benim de 2014te geçirdiğim ameliyat.
    çoğu kişinin az biraz bilgi sahibi olduğu hususlardan değil de çevremde gördüğüm kadarıyla daha az bilinen konulardan bahsetmek istiyorum
    1)nakil masraflı bir süreç değil: asgari ücretli dahi çalışıyor olsanız tamamen ücretsiz bi şekilde istediğiniz özel veya devlet hastanelerinde nakil olabilirsiniz. hatta özeller bu iş için oldukça istekliler çünkü devlet onlaa yeterince veriyor karşılığını $
    gidiş dönüş uçak biletinden tut havaalanından alma, aileye ücretsiz lojman vs. (acıbadem international bana böyle yaptı)
    2)nakilde kan grubu önemli( pozitif negatif ayrımı yok)
    burda az bilinen husus ise çapraz nakil.
    mesela ben hastayım ve a grubuyum, ailemde bi verici gönüllüm var ama b grubu. bu yüzden nakil olamam diye bir durum söz konusu değil. tam burada devreye çapraz nakil olayı giriyor. hastanelerin organ nakli koordinatörlerine başvurun, sizin tam tersi durumunuzdaki bi alıcı verici bulunması halinde onlarla bi nevi takasa girip nakil olabilirsiniz.
    3) ilaçlarınızı be kontrollerinizi asla ihmal etmeyin. benim gibi ipin ucunu bi kaçırırsanız bi organın ve bi ilacın (kortizon-prednol) bi insanın başına neler açabileceğini tahmin bile edemezsiniz --- spoiler ---

iyileşmeyen yaralar, sürekli baş ağrısı, aylar süren ishal, kas erimesi, saç dökülmesi, deride yarıklar, şişlik, morartı, diş eti hastalıkları, göz hastalıkları, yorgunluk, güçsüzlük, tansiyon vs maşallah kortizon ilacının prospektüsünde yazan yan etkilerin hepsini üzerimde deneyimledim
    --- spoiler ---
    bunları yaşamamak için nakilden sonra doktorunuzun söylediklerine harfiyen uyun. herkese acil şifalar diliyorum.