• on sekiz yıl boyunca mücadele ettiğim ve şükürler olsun ki en nihayetinde kurtulduğum ağrılar sonrasında, bu hastalıktan muzdarip olanlara vermek istediğim tavsiyedir. öğrenciyken bir gece apandisitimin patladığını sandığım şiddetli bir ağrıyla başlamıştı her şey. meğer ağrının sebebi böbrek taşıymış. sağ ve solda toplam 8 taş var demişti doktor. o günden sonra başladı maraton. düşebilecek boyutta olanların tamamını düşürdüm. bünyemin ve beslenme alışkanlıklarımın taş oluşumuna sebep olduğu söylendi, perhizler uyguladım. taşlarımı analize gönderdim, kalsiyum oksalat taşı olduğunu öğrendim. maydanozdan iğdeye, gilaburudan eşkinaya, ayva yaprağından kedi otuna kadar denemediğim bitki suyu, gitmediğim şifalı su kaynağı kalmadı neredeyse. haftada bir kaç kez halı sahaya, bir kaç kez hamama gidiyor, sürekli yürüyüş yapıyordum. gecenin bir saatinde dayanılmaz ağrılarla uyanıyor, termofora sarılıyor, sessizce hastaneye gidip iğne yaptırıyor, serumla sabahlıyordum. son dönemlerde ağrılarımı dindirmek için narkotik madde bile vermeye başlamışlardı. kaç kez taş kırdırma seansına gittim, düşmesi mümkün olmayan iki taş için de mecburen ameliyat oldum. bugüne kadar en azından yüz elli taş düşürmüşümdür ki bir çoğunu hala saklarım. böbrek taşları ve ağrılarını hayatımın bir gerçeği olarak kabullenip, birlikte yaşamaya alışmışken bir gün her şeyi değiştiren bir telefon numarası geçti elime. alternatif tıp ile uğraşan birisiymiş. mersin'in silifke ilçesindeymiş. telefonda konuştum. uzun uzun sordu, ben de anlattım tüm yaşadıklarımı. daha önce arasaydın ne ameliyata gerek kalırdı ne de bu kadar acı çekerdin dedi. yeni bir ultrason çektir ve gel dedi. ultrasonda düşebilecek boyutlarda toplam 9 taş görünüyordu. üç gün sonrasına randevu aldım ve yanına gittim. bana toz, damla ve şurup olmak üzere üç farklı ilaç verdi. böbreklerimin gümüş eksikliğinden dolayı taş yaptığını söyledi. bir hafta içerisinde bu taşların tamamını düşüreceksin, sonra bir ilaç daha vereceğim ve artık taş oluşumu da olmayacak dedi. pek inanmasam da, dediği gibi kullandım ilaçları. gerçekten de 1 hafta bile olmadan o dokuz taşı da ağrısız sızısız düşürdüm. tekrar ultrasona girdim ve hiç taş yoktu. yaklaşık bir yıl kadar oldu ve ben artık böbrek ağrısı nedir bilmiyorum. onca yıldan sonra hala inanamıyorum. bu ağrıların acısını ancak yaşayan bilir. çaresini bulamayan ve ağrılarından kurtulmak isteyen arkadaşlara da yardımcı olabilirim.
  • doğumundan 7 yaşına kadar böbrek ağrısı çekmiş, ve 2002 yılında böbrek taşı düşürmüş biri olarak sizle paylaşmak istediğim tavsiyeler :

1. böbrek taşına veya diğer sebeplerden herhangi birine bağlı böbrek ağrısında ağrıyan yeri sıcak tutmak ağrıyı azaltmakta. bu yüzden varsa sıcak su torbası, yoksa bir pet şişe içine, kettleda kaynattığınız suyu koyup ağrıyan böbreğinizin üzerine koymanız sizi bir nebze rahatlatacaktır.

2. böbrek taşı (üroloğun söylediği kadarı ile) idrar kanalına girdiğinde ağrıya başlamakta ve mesaneye düştüğünde ağrı bitmekte. mesaneden idrar ile atılması sürecinde ise taşın ebadına ve kimyasal özelliklerine göre yanma yapabilmekte. ağrı kesildikten sonra idrarınızı bir kaba yaparsanız taşın düşüp düşmediğini gözlemleme şansınız olur.

3. böbrek ağrısı eğer benim gibi midenize vuruyor ise, su bile içseniz kusmak isteyeceksiniz. bu çok da önemli gibi gözükmese de böbrek taşını hızlı bir şekilde düşürmek için bol sıvı almanız gerekiyor. buna ek olarak oral yolla ağrı kesici alma ihtimaliniz de ortadan kalkıyor. eğer ağrı midenize vuruyor ve birşey yiyip içemiyorsanız, bir sağlık kuruluşuna gidip ağrı kesici iğne olmanız gerekiyor. tabi sonuçta bu geçici bir durum ağrı kesicinin etkisi geçince eski halinize döneceksiniz. ben taş düşürürken damar yolu açmak ve damardan sıvı vermek zorunda kalmışlardı.

4. böbrek taşının boyutunun düşmeye elverişli olmaması gibi durumlar var. bu gibi durumlarda bir üroloğa gözüküp, taşın boyutunun, düşüp düşmeme ihtimalinin belirlenmesi ve gerekirse kırılması ya da opersyon ile alınması durumu doğar. ağrı çok kuvvetli ise ve uzun süre geçmiyorsa doktora görünmenizde fayda var. boşu boşuna düşmeyecek taş için kendinize ızdırap yaşatmayın.

5. böbrek taşı böbrek ağrısının tek sebebi olmayabilir. benim gibi doğuştan böbrek sıkıntısı çekiyorsanız, ya da böbreklerinizde enfeksiyon veya kum varsa böbrekleriniz ağrı ve idrar yollarınız yanma yapabilir. hazımsızlık çeker gibi taş düşüren insanlar var, bunun tersi kum dökerken duvarları tırmalayan insanlar da var. ağrı eşiği kişiden kişiye göre değişen bir durum. dolayısı ile böbreklerinizde bir sorun olduğunu hissediyorsanız, acil bir durum değilse bile poliklinikten randevu alıp bir idrar/kan tahlili yaptırmanızda yarar var.

böbrekleriniz için bol su/sıvı tüketin, umarım böbreklerinizle ilgili sıkıntı hiç yaşamazsınız.

not: zamanında üroloğumun bana anlattığı ve aklımda kalan noktaları paylaştım. eğer bir yanlışım varsa doktor arkadaşlar düzeltirse sevinirim.
  • 2014 temmuz ayının bir günü olağan şekilde işe gittim. kahvaltımı yaptım, kahvemi içtim. saat 9-10 gibi. neyse işe başladım. midem de bir hazımsızlık var. huzurlu değilim. soda içtim vs. değişen birşey olmadı. karnım sanki hiç hazmetmiyor gibi duygu var içimde. soğuk soğuk terlemeye başladım. baktım olacak gibi değil eve geldim. midemi üşüttüm sanırım diye düşündüm ama bu sefer farklı bir ağrı var. belimin sağ tarafını sanki birisi eliyle sıkmış ve öylece tutuyor. bir baskı, bir ağrı var. yatayım geçer dedim. sürekli arttı. dayanılmaz noktaya geldim. bu arada kustum. herşey bitti. midemi kesin üşütmüştüm ama o belimdeki ağrı hafif de olsa devam ediyordu. aksam 8-9 gibi tekrar aynısı oldu. acile gittim. şikayeti filan dinlendi. ıdrar ve kan testi istedi. bir de serum verdi. serumda ne vardı bilmiyorum ama bir boka yaramadı. ıdrar testi sonucu cikti. dedi sende bobrek tasi var. buscopan iğnesi yaptı. 10 dk sürmedi ağrı filan kalmadı. yarın üroloji ye git dedi.

ertesi gün gittim. durumu anlattım. yine kan, idrar testi istedi. ultrason ile baktı. böbreğin 3. derece şiş, taş böbrekten çıkmış üreter kanalında ama ultrason ile gözükmüyor. tomografi istedi. 5-10mm arasında üreter kanalında bir taş var. yarın ameliyat edelim. ameliyat nasıl olacak? anlattı iste penis den gireceğiz vs. dedim bir dur. başka hastaneye gittim. bütün testleri ve tomografi yıl tekrar çektirdim. aynısı cevap, ameliyat. bu arada aynı gün iki kez tomografiye girmeyin. benden söylemesi. aksam kulaklarım çınlıyordu. bir garip yaptı beni o makine.
    o belimdeki ağrı hala devam ediyor. su içmeyi azaltırsam dayanılmaz hale geliyordu. sürekli su içiyordum. hayatım damacana wc arasında geçiyordu. 1-2 sonra 3. doktora gittim. tomografi çekmediler. aynı ay içinde 3. tomografiyi çekmiyorlarmış.
    bu arada bütün taş düşüren seyleri içmeye başladım. aklımda kalanlar: avokado, gülünürüm muydu neydi, ısırgan otu, tatlı elma yağı, maydonoz, bir balık turunun kafatasindaki kemiğin limonla karıştırıp vs vs. ağrım azalmıştı. ama su içmeyi azaltırsam aynı ağrı tekrar oluyordu.
    2 ay kadar bol su ile hayatıma devam ettim. ağrı iyice azalmıştı. tekrar doktora gittim. cevap aynı. duruyor ama ultrasonla göremiyorlar. tas kırmayı duymuştum. sordum doktora. ultrasonla görünmediği için mümkün değil demişti. nisan ayında bir arkadasın tavsiyesi ile adana da akdeniz üroloji merkezi adında bir kliniğe gittim. muayene etti. ultrasonla baktı. dedi 8mm ilk bir tas var. sordum tabi önceki doktorlar görmedi vs. bilemiyorum dedi. hamile kadınlara bebek görüntüsünü verir gibi bana taşın ultrason görüntüsünü verdi.
    3. seansda bunu kırarım dedi. sigortan zaten 3 seansı öder. 3. den sonra kırılmazsa ameliyat dedi. ama ben kırılacağıni düşünüyorum dedi. dedim tamam deneyelim. bu arada çevremden bu işin ağrılı, derinin morardigini filan söylediler. ağrı olmaz dedi doktor. güvendim adama.
    bir iğne yapacağız 1 saat sonra operasyonu yaparız dedi.
    ığneyi yaptılar. 15 dk filan sanırım sonra kafam bir güzel oldu anlatamam. bilincim acik ama dünya yansa umrumda değil. sanırım uyuşturucu bu olsa gerek. ıstediğim zaman uykuya dalabiliyorum ama etraftaki sesleri de duyuyorum. tas kırılacak odaya aldılar. ipod verdiler. dediler hareket etme. o gürültülü tas kırma sesini duyuyorum, hafif bir içimde acı hissediyorum ama dayanılmaz birşey değil. bi 15-20 dk surdu sanırım. dedi haftaya tekrar gel. 1 hafta sonra tekrar ultrasonda baktı. 5mm kalmış dedi. bir daha kırdırdım. 1 hafta sonra gel dedi. yine gittim, 3mm kalmış dedi. bunu kırmaya gerek yok dedi. kendi kendine düşer dedi. bu arada ben tas dökerken filan hiç ağrı hissetmedim. düştüğünü bile anlamadım. flomax adında bir ilaç verdi. bunu kullan. 2 ay kadar sonra da gel bakalım dedi.
    bazı durumlardan dolayı gidemedim. bugün gittim. hiçbirşeye kalmamış dedi. ınanmadım başka doktora gittim. ultrason, röntgen ve idrar tahlili yaptırdım. temiz hiçbirşeyi yok dedi doktor.

hayatımın 1 yılını bir çırpıda yazdım ama o ilk aylar dayanılmaz ağrılar çektim. ben boyle bir çaresizlik görmedim.
  • sancı geldiğinde evdeyseniz eğer yerdeki halıları yiyin. öyle ilacın, şurubun faydası olmadığı zamanlarda, sancının şiddetiyle yerdeki halıları ısırıyordum. çekmeyen bilmez, böyle manyak manyak hareketler yaptırır insana böbrek taşı sancısı.
  • yalnız kalın, acınızı rahat rahat yaşayın. bağırın, inleyin. ben yanımda birileri varken acımı rahat rahat yaşayamıyorum.
  • traktöre binin.
  • cuma gununden beri cebellestigim olay. acisi cok fena. su ic bol bol deniyor ama ictikten 5-10 dk sonra kusuyorum.

edit: destek ve tavsiye mesajlari icin tesekkur ederim. sagolun varolun.
    edit2: 6. günün sonunda düştü taş. acile gidecek kadar sancılı 2 gün geçirdim sadece oda ilk farkettiğim gün ve ondan 1 gün sonra. bunun dışındaki ağrı sızı gene şiddetliydi ama evde ki ağrı kesici ilaçlarla idare edilebilecek cinsdendi.
  • (bkz: gilaburu suyu)

zamanında faydasını gördük çok sükür. tekte 1 litreyi kafama dikmiştim. kokusu gerçekten çok kötü ama böbrek ağrısını bilen bilir, bok olsa iyi gelecek deseler yersin amk. neyse bunu içtim 1 hafta içinde ağrısız bir sekilde döktüm taşları. umarım bu dertten müzdarip olanlara da şifa olur.
  • daha önce söylenmesine rağmen tekrarlanabilecek tavsiyelerdir : bol bol su için.

bi keresinde 15 dk. içinde 3lt su içmiştim.eğer ağrının ufaktan geldiğini hissederseniz suya abanın.taşın yeri mi değişiyorsa artık sancıya dönüşmeden ağrıyı yok etmiştim.ertesi gün de idrarla beraber çıktığını gördüm zaten.

5-6 senedir düzenli olarak(genelde yaz ayı sonlarında) taş ve kum düşürüyordum ama iki senedir düzenli su içtiğim için de böyle bir problemim yok.ben bunu suya bağlıyorum.

ha,alternatif bir şeyler denemek isterseniz as 950 kamyon ile gezebilirsiniz.kesin çözüm !
  • kafası hariç 20 santim olanların fazladan çekeceği acıyı düşünerek kendinizi avutun.
hesabın var mı? giriş yap