şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: petanque)
 • benim boccia diye bildiğim oyun curling imiş, konuya dikkatimi çeken hadileen'e teşekkürü borç bilmem de ne yaparım?

  boccia'nın petanque'tan farkı ise boccia toplarının daha geniş ve sert, aşağı yukarı bir greyfurt büyüklüğünde, renkli ve genelde tahtadan yapılmış olması imiş. petanque'ta ise toplar portakal boyutlarında ve metalden yapılma oluyor.

  boccia'da saha ile ilgili bi takım kısıtlamalar varmış, saha yumuşak ve düz olmalı imiş, kimi zaman tahtadan saha sınırları da kullanılır imiş, petanque ise dağda bayırda nerde isterseniz oynanabilir.

  boccia genelde topları yuvarlayarak, petanque ise karpuz misali havaya atarak oynanıyor, farklar böyleyken, oyun kuralları ve puanlama sistemi aşağı yukarı aynı.

  özet: fransızlarınki petanque, italyanlarınki boccia.
 • tatil köylerinde 45 yaş üstü hanımefendi ve beyefendilerin hergün hiç aksatmadan büyük keyifle oynadıkları oyun
 • mario puzo nun baba* adlı kitabındaki karakterlerin, sicilyadaki büyüklerinin zevkle oynadıkları söylenen oyun.

  (bkz: corleone)
 • hiç yapacak işiniz yoksa, ailecek komşularla oynanabilecek yazlık oyunu.
 • turkiye'de genelde tatil koylerinde rastlayacaginiz, stres toplarina benzeyen demir toplarla, plajda veya cimde oynanan bir oyundur boccia.

  demir toplar iki farkli yuzeyden olusur ve iki takim ile oynanir. bir set top one line yani tek cizgili, two line ise cift cizgildir. toplar takimlara esit olarak dagitilir. oynanacak alan, iki adet cizgi ile limitlenir. jack- butun britanyali turistler jack diyordu valla, italyanlardan da ses cikmamisti - denilen kucuk bir lastik top, iki cizgi ile limitlenmis alanin icine atilir, dustugu yer demir toplarin firlatilacagi mihenk noktasi olur.

  oyunun mantigi, iki takimin jack e en cok topla yaklasmaya calismasidir. bir takim, diger takimdan ne kadar fazla top ile daha yakinsa, top sayisi kadar puan alir. toplar bitince o oyun biter, yeni oyun acilir, jack tekrar firlatilir bu boyle gider. bir puan limiti konur, ulasan kazanir. kaydeden denize atlar.

  oyuna hakim oyunculariniz var ise, taktiksel oyunlar gayet eglencelidir. jack e yaklasmaktansa diger takimin toplarini uzaklastirmaya calismak, jack in tam kafasina indirerek jack i kuma gommek gibi sabote hareketler ile cok zevkli bir hal alir.

  balayini boccia oynayarak gecirmis biri olarak bagimlilik yaptigini soyleyebilirim.

  (bkz: bocce)
 • aynı zamanda bir saat ve mücevherat firması. boccia titanium serisi ile piyasadalar.
 • kktc'de okul takımları falan olduğu gibi sanırım ligi bile var bunun... buradan hareketle akdeniz kökenli bir oyun olduğunu iddia ediyorum...
 • majesty park otellerinde atasporu gibi olan hede, misket büyüklüğünde küçük olan boccia topunu kumsalda daha önceden belli dikdörtgen şeklinde sahanın herhangi bir yerine sallıyoruz ,sonra iki takım elemanları tenis topundan az daha büyük demirden boccia toplarını sallayarak küçüğe yaklaştırmaya çalışıyor
 • fransız oyunu petanque'den esinlenip çıkmış italyan oyunudur. adı da latince bottia'dan gelme olup bowlinge benzerliğiyle bilinir. 1984'te new york paralimpik oyunları'nda tanıtıldı ve yaz-kış olimpiyat oyunları'na girdi.