şükela:  tümü | bugün
  • ilk başta saçma gelebilir ama insan bir yerden sonra buna alışıyor ki yerde gezinen yüzlerce canlıyı düşünerek kazanılması gereken bir alışkanlık olduğunu düşünüyorum. elbette ki kafamız yere gömülü bir vaziyette yürümek olanaksız, ancak özellikle böceklerin yoğunlukta olduğu arazilerde buna dikkat edilirse güzel bir alışkanlık olabilir bu. unutmayalım ki hayvanlar bu dünyada en az bizim kadar yaşama hakkına sahip ve onları yanlışlıkla olsa da öldürmemek için mümkün mertebe buna dikkat edilmeli.

edit: gündüz avlanan jaguar nick'li yazar başlık sahibinden bolca hakaret geldi demiş altta. allah'ım böyle kendini bilmezlerden korusun dünyayı. adam bana aşağıda geri zekalı demiş entry'yi okumadan, ben de karşılığında ucube ve oksijen israfı dedim. bol hakaret buymuş. çok da haklı olarak söyledim bunu. gerekçesi de komik. okumamış entry'yi de ondan demiş, ben uyarsaymışım silermiş bak bak. basitçe kırıldığımi söyleyecekmisim. ağzım da lağım kokuyormus. belgesel de izlememisim. adam olsa oraya edit yapacağına özelden yazmaya devam ederdi. kendini bilmez, karınca kadar kıymeti olmayan yaratık bana ders vermeye çalışıyor. kendini kasmasın, umursanmiyor.

edit 2: su başlığı ne kadar insani duygularla açtıysam, o kadar insanlık dışı ithamlar yedim lan. ne ruh hastası olduğumuz kaldı, ne karı kız düşürmek için tribünlere oynadığımız. entry girerek istediği hakareti yapabilen gerçek ruh hastaları özel mesaj söz konusu olunca "bana özelden şunu dedi, bunu dedi." ne demişim? çıkaralım ekran görüntüleri konuşsun madem.
  • özellikle yazın parke taşı döşeli yollarda parkelerin arasından çıkıp da araç lastiği veya insan ayağı altında kalarak can veren karıncaların haddi hesabı yok.
    zemin toprak (mesela bağ, bahçe) olsa ezilen karıncanın ölmeme ihtimali var ama taş zeminde ezilen böceklerin çoğu hakkın rahmetine kavuşur. bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
  • (bkz: sinekleri zehirlememek için osurmamak)

şaka şaka güzel hareket. aynen devam.
  • yürürken dikkat etmek gerekir. sonuçta onlar da canlı, onların da en az bizim kadar yaşam hakkı var.
    bir de evlerde böcekleri öldürmektense yakalayıp dışarı atmak daha duyarlı bir davranış olur. can candır. böcek ya da hayvan yahut insan olması bir şeyi değiştirmez.
  • ant zi izledikten sonra hala yaptığım şey.
  • yolda bir anda karşınıza çıkan kedi köpek gibi büyük canlılara zarar vermemek için direksiyonu aniden nasıl kırıyorsanız, yürürken de aynı şekilde adımlarınıza -'mümkün mertebe' dikkat edebilirsiniz..
    ben yürürken hep dikkat ederim.. özellikle toprak üzerindeysem mutlaka karınca vardır diyerek daha ağır adım atarım..

yolda giderken sokak ortasında taş ya da cam kırığı varsa kesinlikle kenara iterim.. o taşa bir çocuk takılabilir yahut cam yere düşen birine veya arabalara zarar verebilir diye düşünürüm..

başlarda böyle düşünüp sürekli ordan burdan taş iterek manyak olabileceğime kanaat getirmiştim.. şimdi ise bu manyaklıksa herkesin manyak olması gerektiğini düşünüyorum..

bizler gibi nefes alabilen her canlının yaşam hakkı var.. çiçekleri koparmayın, hayvanlara zarar vermeyin.. en azından bunları bilerek yapmayın..

tanım: güzel davranış şekillerine örnek başlık..
  • bunu yapan sivrisineklere bunu da yaptı: (bkz: raid sineksavar)
  • karincalar ve salyangozlar icin cok uyguluyorum. kopegimi yuruyuse cikarirken disari beni neredeyse kosturdugu icin maalesef 1-2 salyangozu catirt diye ezmis ve cok uzulmustum. artik dikkat ediyorum kopegim de ogrendi yagmurlu gunlerde yavas cikis yapiyoruz.