şükela:  tümü | bugün
  • hayatını değişik yollarla böcek öldürmeye adamış biri olarak yıllardır kafamı kurcalayan ama bir türlü bilimsel bir çözümünü bulamadığım bir manzaradır..

şuncacık ömrümde ben şunu gördüm ki: böcek yemiyle, böcek ilacıyla, hatta suyla öldürülen neredeyse tüm böcekler "bak ölüyorum haa" dercesine, sanki rol yapıyormuşsacına ters dönüp bacaklarını abartılı bir şekilde boşluğa sallaya sallaya vefat ederler. hani sanki vicdan azabı duyalım diye. yeşilçam'ın figüranları gibi...

o kadar aciz ölürler ki, o kadar tiyatral can verirler ki "lan ben naaptım?" dedirtirler insana. hani bi keresinde de yere kapanıp adam gibi ölseler, usul usul bi köşede can verseler diyecek lafım yok. isyanım ters dönmelerine.

(bkz: bocek oldurunce duyulan vicdan azabi)
  • ulen bütün hayatım boyunca hep süründüm, bari ölürken şöyle bir gerineyim, el ense yapayım içimde kalmasın kitinine koyyim düşüncesindeki haşeratın davranış tarzıdır.
  • böcekler öldüklerinde ters döner : yanlış
    bazı böcekler ölürken ters döner : doğru
    böcek ters dönmeden de ölebilir : doğru
    ters dönmeyen böceğin öldüğü (kolay kolay) anlaşılmaz:doğru
    aman allahım ne kadar zekiyim : doğru
  • nasıl insanlar kendilerine fiziksel saldırıda bulunanlara ellerini kollarını kullanarak aynı şekilde saldıraya geçerler, böceklerin ters dönerek ölmesi de tıpkı bunun gibi refleksif bir davranıştır. heyhat o bacaklar katile erişemeyecek kadar kısadır, bu eksikliğinin bilincinde olmayan böcek sanki bişey yapabilecekmişcesine debelenir durur canının son damlasına kadar, daha bi tahrik eder katili.
  • insana en benzedikleri andır.
  • (bkz: gregor samsa)
  • ölecek olan böceğin, ulan madem ölecem, bari mini bi' artislik yapayım da soru işaretlerine neden olayım, şeklinde düşünmesi neden olur buna.

evet, böcekler böyle içten pazarlıklı canlılardır işte.

büyük ayıp.
  • biraz önce gözümün önünde bir kara sinek son saniyelerini yaşadı; önce hareketsiz durdu, sonra bir iki adım attı ve sırt üstü devrilerek öldü.

sineklerin en ağır kısmı üst kısmıdır. sinek ölürken incecik bacakları artık onu taşınamaz. ve öldüğünde hem yüzeyi geniş hem de ağırlığı en fazla olan yere doğru yani sırt üstü düşer. bazı böceklerde de bu böyledir.