şükela:  tümü | bugün
 • pazar günleri ve ausländer büro'su hariç her bir şeyi burnumda tüten sevimli alman şehri.

  bermuda3eck'te beyoğlu döner vardır, rewe'nin yanında. sağ olsunlar, sahipleri muhteşem insanlardır. dönerinizden sonra çayınızı, muhabbetlerini eksik etmezler. ben istanbullu halimle oradaki gibi döner tatmadım. sonra brendscheder strasse'sinde çok güzel bir italyan dondurmacısı vardır, likörlü ve tiramisulu dondurmasını deneyiniz yolunuz düşerse.

  önümüzdeki ay kendisine kavuşacak olmam yaşama sevincimi üç katına çıkarıyor. sanırım ilk yapacağım iş okulumu ve eski dostları ziyaret ettikten sonra soluğu riff'te almak olacak.

  (bkz: ruhr universitaet bochum)

  edit: birkaç saate kavuşuyorum, mutluluk tavan!
 • orada yaşayan gurbetçilerle sık sık girilen diyaloglarda adı geçen şehir.

  -almanya'da hangi şehirde yaşıyorsun
  +bohumda
  -bohumun içinde mi?
  +?????
 • gelen insanların (ben dahil ) ilk başta pek sevmediği ama kaldıkça aşık olunası şehir. 5 milyon nüfuslu bir şehirden gelmiş olan bendeniz, küçük şehirlerden nefret etmeme rağman bu 300 bin nüfuslu şehirden ağlayarak döndüm (bkz: erasmus). bermudadreieck gibi güzel bir cafe /bar sokağı (daha doğrusu üçgenine) na sahiptir. ruhr üniversitesi gibi güzel ve almanya için bayaa önemli ve büyük bir üniversiteyi bünyesinde barındırır bu şehir. markstrasse'si vardır, öğrenci yurtlalrının olduğu mükemmel bir caddedir.

  ayrıcada pek çok türk yaşar. sokakta gezerken vs. sürekli türkçe konuşan birilerine rastlamak mümkündür..

  küçücük şehir ne gece hayatı olucak dersiniz ama süper bi gece hayatı da vardır bu şehrin. ayrıcada sabaha kadar metro ve otobüs bulunmaktadır, ulaşım asla sıkıntı olmaz.

  bana göre en güzel barı/clubı rifftir. bochuma gidipte riff'e gitmemek olmaz... sanatsal, tarihsel açıdan bişi var mı derseniz, pek bişey olduğu söylenemez ama yaşamak için çok güzel bir şehirdir burası. hemde dortmund'a trenle sadece 10 dakika uzaklıktadır.
 • isminin almancada kitap anlamına gelen "buch" kelimesinden geldiği söylenmektedir.
 • 4 milyon euro yatırım teşviği aldığı halde, üretim merkezini doğu avrupa'ya kaydırma kararı alan nokia'nın bu şehirdeki tesislerini kaptaması nedeniyle şu aralar almanya'nın gündeminden düşmeyen şehirdir. tesislerin kapanması 2000'in üzerinde kişiyi işsiz bırakacak, dolaylı olarak da 4000 kişinin ekmeğini etkileyecek. küreselleşme karşısında, serbest piyasa ekonomisi karşısında küçük dilini yutmuş olan alman devleti bu olayı eli kolu bağlı seyrediyor. yalnız geçenlerde bir açıklama geldi bakanların birinden, 'bu olayla nokia'nın almanya'daki imajı sarsılacaktır, nokia ürünlerini boykot ediniz' diye, neremle güleceğimi bilemedim. nokia yöneticileri ise hiç bir medya organında yer almıyor bu esnada, hiç bir ses gelmiyor o cepheden. bahaneleri ise bildiğimiz bir mesele: işgücü almanya'da çok pahalı. sosyal devlet olma özelliğini git gide kaybeden, yani yıkılan sosyal kale almanya'nın acizliğine mi yanarsın, işsiz kalanlara mı bilemedim ben. romanya da yatırım geliyor diye seviniyordur muhtemelen, 'ab'ye girdik yatırımlar arttı'. böyle sevinen bir ülke daha tanıyorum, şahsım bile bu güruha dahildir. sevinme canım, onun adı sömürü, yatırım değil, sömüremeyecek olsa sana gelmezdi. nokia'nın romanya'dan da yatırım teşviği alabileceği konuşulurken, işsiz kalanlar tazminatlarını alabilecek mi, belli bir yaşın üzerinde olanlar yeniden iş bulabilecek mi gibi sorular sormak ise tokatı yiyenlere ya da yiyebilecek olanlara düşüyor, sana, bana, ona... bakmazlar ama bir bakınız vereyim:
  (bkz: korumacı iktisat politikası)
 • kuzey vestfalya'nın birbirine yapışık şehirciklerinden biri. gittiğimde nedense 80 lerin almanyasındaymışım gibi hissetmiştim. avrupa yaşlanıyor mirim.
 • erasmus sebebiyle buradaysanız ve facebookta burasıyla ilgili bir yazı veya fotoğraf paylaşırsanız türkiye'deki arkadaşlarınızın klasikleşmiş bokum esprisine maruz kalırsınız.
  buradan bir fotoğraf paylaşırsın.
  yorum : bochum'a benziyor burası *

  yorum yazarsın :
  cevap: bochum'u yesin onlar *
 • türkçe söylenişi sebebiyle bol dalga konusu olan ama türk öğrencilerin cazibesi olan almanya kenti.
 • bogazda balgamla telaffuz edilmesi en zevkli sehirdir.

  *bochum!*
 • almanya'nın nordrhein westfallen eyaletinin küçük bir şehridir,tarihte ve günümüzde hep sanayi bölgesi olagelmiş ruhr bölgesinde kalması itibariyle güney ve doğu alman şehirleriyle kıyaslandığında daha bi kasvetli ve mimari açıdan pek cazibesi olmayan bi şehir olmasına rağmen öğrenci şehri olmasının getirdiği bir canlılık mevcuttur,örnek vermek gerekirse her dönem başında yapılan zat partisi zort partisi gibi organizasyonlarla buradaki öğrencilerin güzel zaman geçirmesi her daim sağlanır.bunun dışında sahip olduğu coğrafi avantaj nedeniyle pek yakında bulunan pek çok naçizane alman şehrini de yollarda pek fazla bi zaman kaybetmeksizin ziyaret edebilirsiniz.