şükela:  tümü | bugün
 • ocak ayının 6.günü, yani hızır 60 da balkanlar da kutlanan bir gece. kutlama kelimesi doğrumu emin değilim, çünkü bu korkulan, korkulması gereken bir gecedir. en azından ben çocukken korkardım.

  bu gecenin hikayesi şöyle . 6 ocak ortodoksların mesihin vaftizi kutladıkları bir gece. bu gecede besledikleri domuzlardan en besili olanını keser , yer içerler.
  (bkz: bocuk domuzu).

  bölge müslümanları da bu gece bir araya gelir, yer içer, oyunlar oynar, maniler okurlar. hatta bol bol cadı kılığına girip birilerini korkutma şakası yapılır. bu gecede bocuk karısı veya bocuk cadısının gezdiğini, ahırlara girip yeni doğum yapmış inekleri emdiğine inanılır. bocuk cadısı tarafından emilen inek bir daha süt vermez. bunun önüne geçmek için de bocuk cadısnın sevdiği yiyeceklerden biri olan kabak tatlısı pişirilir ve bir tepsi kabak tatlısıda o gece ahırın çatısına bırakılır. neymiş, cadı gelip kabağı yiyecek, inekleri rahat bırakacak. (*)
  (bkz: bocuk cadısı)
  (bkz: bocuk karısı)

  peki bu cadılık kurumu nasıl işliyor, her yıl ahırları gezecek cadılar nereden temin ediliyor ? bu konuda benim çocukken duyduğum senaryo şöyle; efendim 80 lik bir nine bir tavuk yumurtasını koltuk altında 21 gün saklayıp o yumurtadan bir civciv çıkartır. sonra o civcivi büyütür ve tam 6 ocakda kesip yer. böylece 1 günlüğüne 18 yaşına geri döner ve ahırları gezerek karnını doyurmak için gece ordan oraya uçmaya başlar. (**)

  bu konu ile ilgli her köye özel anılar bile varıdr. "hamidan'ın sülman'ın mehmet aga" bir bocuk gecesi kahveden gelince ahıra gitmişte bir de ne görsün 18 yaşında çıplak bir kız ineğin sütünü emiyor. "hamidan'ın sülman'ın mehmet aga" hemen bir sepetle kızı yakalamış üstüne de ağırlık koyup kaçmasını engellemiş. sabah gidip bakınca kızın 80 lik bir nineye dönüştüğünü görmüş.müş.(***)

  (*) hikayenin hıristiyanların cadılar bayramını ne kadar andırdığını anlamışsınızdır. kabaklar, cadılar vs. bu adet bizden mi onlara, onlardan mı bize geçti bilmiyorum ama durum kültürel bir paylaşım belliki.
  (**)al sana korku filmi senaryosu, ama nerde bizde öyle senarist. filmin adı bile korkutmaya yeter: bocuk.
  (***)ulan ahırda 18 lik çıplak kız bulucam, gidip niye yatayım ?
 • edirne'nin keşan ilçesinde "cadılar bayramı" vari bir şekilde tekrar kutlanmaya başlandığına fotoğraflar aracılığıyla şahit olduğum hadise. eskiden yaşlılardan duyardık hep "bugün bocuk" falan diye ama ne olduğunu bilmez, ayrıntıya da pek girmezdik. sonradan öğrendik ki bizim cadılar bayramımız da buymuş meğer.
 • (bkz: kolada gecesi)
 • babaannemin, babamın doğum gününe dair söylediği zaman dilimi. buradan da 6 ocak olduğunu öğrendim, babama haber vereyim de kutlasın.
 • iki gün önce yapılıp yapılmadığını merak ettiğim eylem.
 • yerli ve milli halloween

  edit: bir trakyalı olarak detaylı bilgi almak için köydeki ninemi arayıp sordum rivayete göre bu gece pişirilen balkabakların dumanı cadıların gözlerini kör edermiş, ayrıca bir araya toplanılıp eğlenilirmiş.
 • bu da bin yıllık türk geleneğiymiş... dünyadaki tüm kutlamaları türk yapmadan duramıycaz anlaşılan...
 • basına yansıyan ve farklı internet kaynaklarından araştırdığım kadarıyla 6 ocak gecesi keşan'ın çamlıca köyünde yapılan ve deli gibi kabak tatlısı tüketilen çok eğlenceli ve bi o kadar heyecan dolu keşan geleneği. kültür ve turizm bakanlığının destek vermesiyle bu sene daha bi renklenmiştir.
 • 6 ocak 2018 de katıldığım gece.ilk diyeceğim gecedeki en korkunç şey trafik kalabalığıydı.biz nispeten erken gidince köye girdik.köyün yerini tarif edeyim: gelibolu ya doğru 5 km devam edip bahçeköy den girip devam ediliyor gökçetepe yolu köyün içinden geçiyor.evvela çok güzel, eski taş binasında müze olan çok sevimli bir trakya köyü.neyse zar zor park ettikten sonra meydandaki sahneye gittik.hava ocak ayına göre oldukça iyiydi.sahne önü çok kalabalıktı uzaktan izledik gösteriler fena değildi ama standart türk adeti olarak bocuk gecesini bile köyde cumhuriyet bayramı törenine çevirme sevdası bitmiyor bitmeyecek.o konuştu bu konuştu gereksiz işler.gençleri güzel trakyanın kimseye ilişmeden her yerde bol bol şarap bira içiliyordu yerel insanlarda mutlu görünüyorlardı.küçük çocukla gidince çok keyif alınacak gibi değil arkadaş grubuyla eminim çok daha zevkli olur.sağlam bir dj getirip ortamı gecenin sonu büyük bir partiye bağlansa bence süper olurdu. bu memleket ortamında birkaç yıla şeytan övülüyor denip sudan sebeplerle yapılması engellenir diye düşünmüyor da değilim.son olarak erken ayrılsakda köyden çıkmamız 1 saati geçti zaten bir süre sonra jandarma bahçeköy den geliş yönünü kapatmıştı.devam etsin,yaşasın insanlar eğlensin...
hesabın var mı? giriş yap