şükela:  tümü | bugün
  • aletlerin ve devrelerin frekans karsiliklarini anlatirken kullanilan en yaygin yontemdir.
  • bir sistemin frekansa bağımlılığını gösteren diyagram. genellikle kazancın veya fazın frekansla değişimini gösterir.
    (bkz: elektronik)
    (bkz: decibel)
  • ingilizcesi bode plot olan şey. bir dönem boyunca öğrenmeye çalışmıştım, tam öğrendim dediğim zaman dönemın bitti, şu an zerre hatırlamıyorum
  • (bkz: marco bode)
  • gain ve faz cevabi olarak 2 ayri şemadan olusan ve gunumun tamamini anlamaya calisarak gecirdigim diyagram.
    (bkz: filtre)
  • hesap makinasına uzun düşünme süresi tanımanıza yol açan diyagramdır. hayır hocanın bulduğu sonuçları da bulamaz soktuğum makinası. ulan ne kadar olasılık varsa denedim yok arkadaş, bir türlü benzer sonuçları bulamadım. işaretim bile farklı sokacağım böyle işe.
  • bir sistemin kararli olup olmadigina ve eger kararli ise sisteme etki eden girdilerin frekansa bagli olarak genliginin ve fazinin nasil degisecegine dair bilgi veren bir yontemdir. dikkat edilmesi gereken onemli bir husus sudur: eger sisteminiz kararsiz ise, bode diyagramlari sisteme etki eden girdinin genlik ve faz bakimindan nasil degisecegine dair dogru bilgi vermez (kararsiz sistemler kendilerine etki eden girdileri teoride sonsuz genlige cikarirlar. pratikte ise, sistem kendine ya fiziksel olarak zarar verir ya da kararsizliga karsi onceden onlem alinmissa kendini kapatir).
    ayrica, bode diyagramlari sistemlerin serbest tepkilerine (free response) degil, zorlanmis tepkilerine(forced response) dair bilgi verir.
  • kontrol ile kıyısından köşesinden ilgisi olan herkesin karşılaştığı ve öğrenmesi gereken bir kavramdır. nasıl çizildiğinden daha çok ne anlama geldiği önemlidir. hakkında ayrıntılı bilgiyi şu siteden öğrenebilirsiniz:

http://lpsa.swarthmore.edu/bode/bode.html
  • sistemlerin çeşitli frekanslardaki uyaranlara vereceği tepkiyi anlatır. kontrolcünün ve elektronikçinin olmazsa olmazıdır.