şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
 • yeni bir start-up. google'ın iki çalışanın bir araya gelerek arkasına bir dolu angel investor katarak köşe başı dükkanların yerine geçmek vizyonuyla ortaya çıkıyormuş. bodega ismi genelde göçmenler tarafından bu köşe başı dükkanlara verilen bir isimmiş. haliyle bu ismi kullanarak bu dükkanların yerine almaya çalışmak isim üzerinde tepkiler toplatmış.

  peki bu bodega'yla ilgili con'lar nelerdir?

  kendisi insan fakötürünü ve labor'ı ortadan kaldırıyor. yani bu göçmen kitlenin yerli halkla nadir iletişim kaynaklarından birisi olan bu köşe başı mekanlar ortadan kalkıyor. öte yandan bakılıdığında kapital birikimi söz konusu. onca çalışan işten edilip yerine herhangi bir emek gücü gerektirmeyen yapay zeka ürünü makinalar yerleştiriliyor. kapitalin az bir kesimde birikmesiyle hali hazırda ekstremlere ulaşmış olan total gelir eşitsizliği daha da kamçılanmış oluyor.

  şayet almanya'da kaldığım 6 aylık sürede gördüğüm şudur ki; gelişmiş teknolojiye rağmen gerek edeka olsun gerek rewe olsun (bkz: self-checkout) kullanılmıyor. biliniyor ki eğer makineler insanların yerini alırsa talep tehlikeye giricek ve işsizlikte artış meydana gelicek. sosyal devlet anlayışını sadece makro devlet düzeyinde değil bizzat market mekanizmalarında da oluklarınızda hissediyorsunuz.

  ne zaman türkiye'ye gelir yada ne kadar başarılı olur bilinmez. ama ahmakça bir girişimdir.

  guardian news
 • aç gözlü hipster geek yaraklığı.
1 entry daha