şükela:  tümü | bugün
 • cultus adli turk grubunun ilk albumunun adi.
 • bi steely dan şarkısı. toto coverı da güzeldir.
 • 90ların başlarından bir cultus kaseti. cd olarak basılmadı sanırım, o vakitler türk grupları albümlerini cd olarak bastırabilecek imkanlardan yoksundular, kaldı ki ortalıkta o cdleri alabilecek durumda bir metal kitlesi de yoktu zaten. cd nere, çekme kaset nere...

  güzel albümdü vesselam. şarkılar kaset kapağından aynen kopyayla şöyle;

  a yüzü
  1. another world
  2. cultus
  3. fall on to your knees
  4. down with war

  b yüzü
  1. extreme impoverishment
  2. should've served in heaven (burned in hell)
  3. fumigation never extinguished
  4. legendry of the legendary king

  kapağı da şurda; http://dnadeath.org/…/cultus/cultus_bodhisattva.jpg
 • (bkz: bodisatva)
 • sözleri:

  bodhisattva
  would you take me by the hand
  bodhisattva
  would you take me by the hand
  can you show me
  the shine of your japan
  the sparkle of your china
  can you show me
  bodhisattva
  bodhisattva
  i'm gonna sell my house in town
  bodhisattva
  i'm gonna sell my house in town
  and i'll be there
  to shine in your japan
  to sparkle in your china
  yes i'll be there
 • budist düşüncede kendini tüm duyarlı canlıların budalığa ulaşmasına yardımcı olmaya adamış kişidir. sanskrit bodhisattva kelimesi "aydınlanma ('bodhi') ve gerçek ('sattva')" kelimelerinden oluşmuştur.

  (bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/bodhisattva)
 • budizm de kişi nirvanaya çıkarken yardıma gelen ışıktan varlıklara denir. bir çeşit melek de denilebilir.
 • yalnızca kendisi aydınlanmaya ulaşmakla yetinmeyip, bütün canlı ve cansız varlıkları da nirvana'ya ulaştırmaya ant içmiş ve bu amaca ulaşmadıkça nirvana'ya girmeyi reddetmiş, kendini adamış kimse.
 • budist düşüncede kendini tüm duyarlı canlıların budalığa ulaşmasına yardımcı olmaya adamış kişidir.

  tibet budizminin büyük ustalarından tsongkhapa lamrim metinlerinde bodhisattva’ların diğer insanların mutluluğu için uğraştıklarını belirtir. svatantrika okulunun kurucusu bhavaviveka (bhavya) ise, bodhisattvalar’ın varoluştaki yanlışlıkları gördükleri ve başka insanlarla ilgilendikleri için nirvana’ya ulaşma çabaları olmadığını söyler. insanların ihtiyaçlarını yerine getirmek için ızdırap döngüsünde kalmayı tercih etmişlerdir. diğer canlıların acılardan kurtulması ve aydınlığa ulaşmaları için çabalarlar ve bodhisattva yemini ederler.

  dört yüce gerçekte öne çıkan (dharma çarkının ilk evresi) acıların anlaşılmasına bağlı olarak, mahayana yandaşları acılardan tamamen kurtulmayı arzular ve bunu diğer insanlara yayar. bu acılar mahayana’nın odak noktasıdır ve istisnasız bütün canlılar için geçerlidir. bir annenin yegâne varlığı çocuğuna hissettiği aşk gibi bir bağlılığa ulaşıncaya dek acılar devamlı yayılır.

  mahayana öğretilerinin amacı, evrendeki tüm canlıların buda’nın kusursuz enginliğine ulaşıp aydınlanmalarına yardımcı olmaktır. bodhicitta’ya “aydınlanma ruhu” denilmektedir. bu ruh iki (birincil ve ikincil) arzudan oluşmaktadır:

  başkalarına yardım etmek
  aydınlanmaya ulaşmak
  öğrenciler bu arzuları yerine getirmek için, dini törende bodhisattva yemini ederler. bu andan itibaren, buda eylemlerinden altı mükemmellik ilkesini uygulamaya başlarlar; bunlar ibadet, ahlak, sabır, hırs, ruhsal enginlik ve bilgeliktir. uygulamada izinden gidilen buda yoluna, üç evreden oluşan bodhisattva denmektedir.

  bodhisattva olarak bilinen buda yolu sadece mahayana sutralarında değil, aynı zamanda jutaka tarihinde pali derlemelerinde yer almaktadır. pali derlemeleri, theravada yandaşları tarafından kabul edilmektedir.

  bodhicitta bir tür motivasyondur. “citta” zihin anlamına gelir. bodhicitta’nın 22 çeşidi vardır. genel olarak bodi’ler birbirinden farklıdır; örneğin, bir krala benzetilir (bu bodhisattva önce kendi aydınlığa ulaşacak sonra başkalarına yardım edecektir); bazen ise bir kayıkçıya benzetilir (bu tür, diğer canlılarla beraber aydınlığı arayacak ve hep beraber aydınlığa ulaşacaklardır). bir çobana da benzetildiği olur (bu tür ise diğer canlılar aydınlığa ulaşana kadar, kendi aydınlanmasını sonraya bırakır.)