şükela:  tümü | bugün
  • bodrum belediye başkanı ahmet aras, ilçede bir porsiyonu 370 liraya satılan dönerlere yapılan eleştirilere yanıt verdi. aras, "bodrum'da her şey ucuz olsun dersek bu insanlar farklı yerlere gider. bodrum'un ekmek parası turizmdir" dedi. https://t.co/pagkwdns7m

fakirler gelmesin amk. demek istemis.

duzenleme: sayin ahmet aras'in aciklamalarini okudum,yine ayni seyi anladim. hiyarlara bak;fakirlikten nefesleri kokuyor,ama gelip 370 tl'ye doner cok normal,gitmeyiverin diyor. he he.
  • bir turizm mezunu olarak diyebilirim ki bu tarz tatil beldelerinde orta ve dar gelirli insanlara insan muamelesi yapılmaz. bakkala girip bir su alsanız bile trip yersiniz.

kısacası parası olan gelsin olmayan günübirlik halk plajına gitsin tarzı bir açıklama. devlet firmaya, firma işletmeye, işletme müşteriye sonra hepsi müşteriye...
  • çok saçma bir açıklama yapmıştır. oysa şöyle demesi gerekirdi;

"serbest piyasa dediğimiz şartlar böyledir. isteyen istediği malı istediği fiyata satar. beğenmiyorsanız almazsınız. ha komünizm istiyorsanız o öleli çok oldu, kapitalizm ezici bir şekilde verdiği savaşı kazandı"

edit: eğer danışmana ihtiyacı varsa yanında başlarım işe... ama yemek paraları belediyeden. haberi olsun.
  • bodrum'da her şey ucuz olursa beni sikecek başka esnafların olduğu yerlere giderim. ibnelik bunu gerektirir.

edit: bu arada sanki mekanın sahibi kendisi gibi. buna ses etmeyen bir 'seçilmiş' varsa umudumuz 'atanmış'lardadır. kaymakamı valisi neyi varsa göreve davet edelim, efendim. yoksa bunu emsal olarak görüp maske fiyatları uçuşa geçirilirse kim ne diyebilir ki.
  • türkiye'deki şu zihniyeti hayatım boyunca anlayamadım, herhalde bugünden sonra da anlamam. paris'te merkezi bir yerde su 1.50 euro, havalimanına git, 1.80 - 1.90 euro, eiffel'e git, 1.80 - 1.90 euro. ne turist kaybı var, ne fahiş fiyat var. türkiye'de nasıl bir şeyse fiyatı insan fiyatına çekince kimse gitmiyor. bak şu allahın işine ya.

edit: #109493791 nolu komik entry ile beni eleştiren arkadaşım ve diğerleri, paris'i öylesine yazdım. bodrum'un rakibi paris mi demişsiniz de, herhalde turist yoğunluğu ile yarışır bodrum'la da ama yine de dediğiniz gibi olsun. paris yerine monaco yazın, yine aynı olacak, nice de yazın aynı. yani paris yerine istediğiniz şehrin adını koyun, gelin avrupa'da gezelim beraber. yeri gelsin öğrenci olsun, yeri gelsin multi-zengin. cannes'a nice'e, paris'e, milano'ya gidip tatil yapıp oranın tadını çıkarıyor mu avrupa'da? çıkarıyor. standartlar çerçevesinde yemeğini, içkisini içip eğleniyor mu? eğleniyor. ee, siz bana niye hala bodrum'u savunuyorsunuz ki? çok seviyorsanız, gidin kalın orada arkadaşım, ne diyeyim. peki bir öğrenci bodrum'a gitsin bakalım. öğrenci diye taksi bile almıyor aracına, turisti kaçırdım diye küfür etmediği kalıyor bir tek. siz neyden bahsediyorsunuz?
    bir diğeri de, kur ile çarpıp, bak fiyat aynısı diyenler var. ahaber'e niye kızdınız o zaman? onlar da kuru çarpıp haber yaptı, et fiyatını, benzin fiyatını. avrupa'da 10 euroya bir kilo biftek alıyorsun. orta halli çalışanı gidip nice'te bir hafta tatil yapıyor isterse, ama ucuz diye, gideyim onun yerine iki hafta tatil yapayım diye bodrum'a geliyor turist. sende diyorsun ki, kapitalist düzen, o gelsin o kalsın, parayı kim verirse kalsın, parayı kim verirse yesin.. ülkenin kendi vatandaşı da sığıntı gibi takılsın, siz de gelin bunun adına kapitalizm deyin. ne diyeyim kardeşim, hayırlı kapitalizmler diliyorum hepinize.

hele bir de, bir şeyin fiyatı yerli turiste ve yabancı turiste aynı olmaz demiş bana birisi mesaj ile. niye kardeşim, yabancı turist insan da, yerli turist kaptan mağara adamı mı?

başlıkta bile var, 10 tl'ye de tavuk döner varmış bodrum'da. hadi et döner 20 tl olsun. diğeri 370 tl. yani neredeyse 20 katı. sen diyorsun ki yani bana, fransa'da 100 euro steak tartare da olabilir, 2000 euro da. vay arkadaş be.. hani vardır da belki, michelin filandır. michelin yıldızlı döner duymadık, fakirlik böyle bir şey olsa gerek.. birader fransa dediğin yerde halkın yüzde 8'i açlık sınırında yaşıyor, %8'i 3700 net euro üzeri maaş alıyor araştırmalara göre. geri kalan herkes orta halli, keza diğer avrupa ülkeleri de böyledir aşağı yukarı. türkiye'de orta hal diye bir şey kalmamış, belediye başkanı bile sınıf farkını artık kabul etmiş. sen bana bunları savunuyorsun hala.

hani yani yazdıklarınıza cevap veresim gelmiyor da, size saygımdan işte bir açıklama yapayım dedim. hepinizi seviyorum, selamlar saygılar..
  • (bkz: sınıf farkı) olduğunu hatırlatan ve işinize geliyorsa diye bağlanan açıklamadır. türkiye’de sosyal sınıf farkı artık aleni şekilde göze sokuluyor. yalanlamamış.
  • ''döner'' alıyor demek ki bu muesseselerden abimiz

edit: chp liyim ama g** g** demesini de biliyoruz. sizin gibi cami satan belediye başkanının bile arkasında durmuyoruz hamdolsun.
  • bu bodrumun yerlisi hiç döner yiyor mu acaba diye düşündüren açıklama. yok mu bodrumlu bir arkadaş açıklasın şunu. 10 liraya döner yok mu hiç bu bodrumda.

edit: onlarca mesaj aldım. 10 liraya hatta daha ucuza tavuk döner varmış. bu yüksek fiyatlar ultra lüks mekanlar içinmiş. bu arada ne çok bodrumlu varmış be sözlükte.

edit2:imla
  • açıklama komik olmuş da, bu adamdan beklenti nedir?

şöyle mekanlara gitmeyin de batsınlar işte.

edit: alternatif olarak, götü yabancı turiste dayayıp sene boyu mekanı döndürebilme ihtimallerine kıl olanlar bu işletmelerin kapılarında pusuya yatıp "şurda daha ucuzu var" çekebilir.
  • sorun ne bodrum ne de turizm ile alakalıdır. söz konusu fişi (zatı muhterem fiş) ben de gördüm. fiyatlar, doğal olarak, türk lirası üzerinden değil döviz üzerindendi. neden doğal çünkü tatil yörelerine fazlasıyla yabancı turist gidiyor. adam 5 euro'ya iskender satmak istemiyor, satılmasın da zaten.

burada asıl soru neden tatil bölgelerinde fiyatlar yüksekten ziyade neden bizim paramız bu kadar değersiz? oysa ehonomi çoh iyi.

edit: insanlar işletmeci benmişim gibi bana kızıyor*

birkaç mesaj yurt dışında 1/2 euroya iskender yediğini birkaçı ise 5 euro olduğunu söylemiş. 7/16/35 türk lirasına türkiyede lezzetli bir iskender yiyemezsiniz. sadece tatil yerlerinde değil ankara ve istanbulda bu fiyatlara düzgün kebap bulmanız imkansız. düzgün kebap bulursanız beraber yiyelim hesabı da ben ödeyeyim.

her dükkan farklıdır sevgili arkadaşlar. nusrete gider 2000 lira para ödersin yanındaki başka bir etçi(steak house)de 300 liraya yer kalkarsın(3-4 kişi). bu mekanın prestiji ile alakalıdır. nusrete giden adam yandaki etçiden daha fazla ödeyeceğinin de farkındadır.

tatil yerlerinde de 100/120 liraya (~17 euro) iskender yersin ki iki üç sene önceye kadar bu fiyatlar da uçuktu ya da euro karşılığı da yaklaşıktı. yani yine paramızın değerinin son dönemlerde düşmesiyle alakalı.

adam lüks yere gidip 80 liraya yemek yiyecek* hayata çok iyimser yaklaşıyorsunuz..

hepsini geçiyorum cebimizden çıkan her para ekonomi ile alakalı gençler. bir örnek de yunanistandan geldi. komşuda balık 10 euro. sen 10 liraya burada ne yiyorsun? 2 su içer kalkarsın çoğu yerden. elin adamı euro cinsinden para kazanıyor ona göre ödeme yapıyor. aynı maaşın tl karşılığını alıp 10 liraya iki su içip kalkıyoruz. neden pahalı? dükkan kirası giderler bilmemne.. sonuçta dükkan sahibi hayrına yemek pişirmiyor orada.

türkiyede ekonomi iyi, mekanlar pahalı diyen tayfa kafe açıp huzura ereceğini düşünen tayfa ile aynı.

ayrıca burada avrupa güzellemesi yapmıyorum yanlış anlaşılmasın. benim eleştirdiğim şey bizim insanımızın fiyat artışlarını ekonomiye değil insanlara bağlaması*

hiçbirimiz avrupada yaşamıyoruz. oranın ekonomisi düzeni bizi etkilemez fakat burada yaşam koşullarımız değişiyor ve hayat pahalılaşıyorsa bunun sebebi kişiler değil maalesef ehonomi.