şükela:  tümü | bugün
 • twitter'da muhalif gazetelerle dalga geçme amacıyla yayılan bir fotoğraf vardı. ben de görünce güldüm ve bu konu hakkında ekşi sözlük'te başlık açmayı düşündüm. öncesinde biraz araştırınca kazın ayağı farklı çıktı. öncelikle şunu söyliyeyim; hürriyet ve sözcü'nün ya böyle bir haberleri yok ve resim photoshop ya da haberlerini sildiler. ama birgün ve cumhuriyet'in linkleri duruyor. neyse gelelim meseleye.

  birgün ve cumhuriyet'in olayı farklı başlıklarla haberleştirmesi tamamen tercih meselesi. çünkü olayın içinde hem köpek tekmeleme hem de kıyafete karışma var. şu videodan olay tamamiyle anlaşılıyor.

  ne denilebilir ki! durum çok vahim. işin içinde yok yok. hayvana şiddet var, kadına şiddet var, kıyafetinden dolayı bir kadına "orospu" diyerek hakaret etme var. ülkenin son yıllarda barındırdığı kötü şeylerin tablosu olmuş resmen.

  bir de üzerine saldırıyı gerçekleştiren tarafın sarf ettiği "biz kürdüz, bize kimse karışamaz, biz buraya hâkimiz" lafı var. şiddete uğrayan iki kadın da vurguluyor bunu.

  kimse bu dediğimden ırkçılık devşirmeye çalışmasın ama ortada ciddi bir sıkıntı var. bu ırkçılık değildir. bu kürtlük, türklük meselesi de değil gettolaşma meselesidir. aynı kimlikten insanların belirli bir alanda hakimiyet kurma çabasının kötü sonuçlarıdır. kürtler olur, yozgatlılar olur, rizeliler olur önemli değil.

  kürt esnafın, bodrum'da ve istanbul'da çeşitli caddeleri ele geçirdiği, hatta sokakta bazı iş yerlerini tehditle satın aldığı bilinen bir gerçek. bunlar palavra değil. kadıköy'de kadife sokağındaki işletmelerin neredeyse tamamının aynı kişiye ait olması veya boğa'nın arka tarafındaki birbirine bağlanan 2-3 sokakta bu güruh dışında kimsenin hazır giyim işine girememesi hatta girmeye çalışanların tehdit edilmesi en basit örnekler. bunları birinci ağızlardan dinleyerek gerçekliğine emin olduğum şeyler.

  neden kürtlerden bahsediyorum? çünkü ben bir kadıköy'lü olarak sadece onlarla karşılaştım ve bazen de engellendim. karşılaştığım şeyleri başka bir grup tarafından yapıldığını görseydim, tepkim gene aynı olurdu.

  ayrıca tüm bu işletmelerin ve bu gettolaşmanın arkasında, tamamından haraç alabilen, yeni girişimcileri korkutabilen dev bir mafyatik yapı ya da doğrudan pkk terör örgütü olduğunu düşünüyorum. ve devletin de bu düzene sessiz kalması, en azından 'neymiş ne değilmiş' diyerek bir soruşturma başlatmaması çok garip.