şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: orhan aydın) beyefendi'nin söylemine göre yıkılıp yerine ibadethane yapılacakmış.

''bodrum kalesi ve arkeoloji sualtı müzesi "ibadethaneye dönüştürmek"için kapatıldı.
    talan başlıyor.. bir avuç insan dışında "durun"diyen yok!''

https://twitter.com/…din6/status/916251134595076097

o değilde müzede ibadethane ne alaka arkadaş? bunlar kafayı mı yedi? yoksa inadına mı yapıyorlar?
  • eski muze mudurunun soyledikleri dikkat cekici.

"ismail kahraman yazılı emir verdi, 'gemiyi sök' dedi. sökersem namerdim. 55 yıllık emeği yok ediyorlar. yapılan her şey bilimsel, her şey kurul kararına dayanılarak yapıldı. hiçbir şey oğuz alpözen'in hayalperest ürünlerinin sonucu değil, ezbere yapılmadı. dikilen bitkilerin koruma kurulu'ndan izinleri alındı. akdeniz'in en yeşillikli kalesi oldu. bunu yapabilmek için bilim ışığında yaklaştım. çukurova üniversitesi peyzaj mimarlığı bölümü görevlileri geldi. her ağacın nereye dikileceğini onlar karar verdi. alman kulesi'nin önündeki havuz kaldırılacakmış. bu havuz ağaçların yaşamasını sağlıyor. havuz kalktığı zaman o ağaçlar ölecek. kalede açılan bütün sergileme alanları anıtlar kurulu kararı ve belediye'den alınan ruhsat ile yapıldı. kalede yeni ve eski yapılar birbirini o kadar sarmalıyor ki akdeniz'in en yeşil kalesinde geziyorsunuz. 30 milyon lira para veriliyor. o zaman belediyeden arazi alıp, yeni müzeyi orada yapsınlar. 1990 yılında koruma kurulu'ndan izin aldığımda, ne ismail kahraman vardı ne cumhurbaşkanı tayyip erdoğan vardı. o minareyi sembolik yaptım. o minare yapılarak bu kalenin türkleştirildiğini gösterdim. şapel ve minare bir arada islam ve hıristiyan dinlerine saygıyı, içindeki gemide antik uygarlıklara sevgiyi gösterdi. ne yapacaksın gemiyi söküp. eserleri bizzat ellerimle çıkarttım. bodrum halkının yardımlarıyla aslına uygun olarak yapıldı, 10 yıl sürdü."

kaynak
  • memleketim diye söylüyorum; bizler malız ! malın en önde gideniyiz !
    bodrumlular olarak kimse bir tepki vermiyor, delireceğim !
    açılan bir imza kampanyası var; o da hükümetin çok da şeyinde, emin olun.
  • tarihi kaleye kafamıza göre minare yapılabileceğini gördüğümüz olay.

"ben o minareyi şunun için yaptım" ney lan
  • ülke siyasetçilerinin müzelere ve müzeciliğe bakış açısını özetleyen olay. bir diğeri için (bkz: 5 ekim 2017 melih gökçek'in müze projesi)
  • müzenin değerini duyuracak sanat tarihçimiz, müzecimiz, arkeologumuz, kültür insanımız mı yok?

söylendiği gibi değilse bu kaygıyı yok etmek üzere açıklama yapacak bir yetkili mi yok?

bodrum kalesindeki kültür sanat etkinlikleri de (konser vs.)ibadethane varlığı sebebiyle nasıl gerçekleşecek? bu gerçekten bir ihtiyaç mı?

sözcü'nün haberinde "kuzey hendeği gösteri alanı, kafeterya, satış dükkanı, iç kale’de cam batığı salonu, laboratuvar, müdür odası, sikke ve mücevher deposu, yönetime ait yapılar, ihtisas elemanlarının odaları, amfora sergi salonu, bronz çağı batıkları salonu, karyalı prenses salonu, komutan kulesi gibi mekanlar yıkılacak." diyor.
  • yazık. ilkokuldayken annemin elinden tutup saatlerce burayı gezdiğimizi hatırlıyorum. bir sürü de fotoğraf çekmiştik. her çocuğun kafasını başsız heykellerden birine dayayıp çektirdiklerinden bizde de var, o günden kalma. cam sanatçılarını hatırlıyorum, içinde gemi maketi olan şişelerden almıştık ama eve getirene kadar kırılmasına üzülmüştüm. amfora kelimesinin anlamını öğrenmiştim. öyle güzel bir gündü ki kalenin burçlarının arasından bakınca yüzyıllar öncesinden çıkıp gelmiş gibi duran bir yelkenli bile selamlamıştı bizi.
    bizim çocuklarımız göremeyecek. ilmek ilmek emeği var su altı araştırmacılarımızdan, arkeologlara o müzede. hainlik deyince benim aklıma böyle şeyler geliyor işte.
  • (bkz: arkadaşlar bu bir virüs olabilir mi)

gezdigim iyi muzelerden biri bodrum sualtı arkeoloji müzesi. ayni zamanda bodrum kalesi'ni de gezmis oluyorsunuz. misafirler bayiliyor, gorenler "cok kale gezdim, hepsi kuru tas, hic biri buna benzemiyor" diyor. icinde cok miktarda eser var, onlarin cikartilmasi ve restore edilmesi icin harcanmis cok emek var. muzeye bagis yapan ticari/ozel cok kurum ve kisi var. gercekten guzel bir sekilde hazirlanmis, basarili bir muze. bodrum deyince bir arkadasimi goturup gururla gosterebilecegim iki yerden biri burasi. yikin amk yikin. iyi, guzel olan ne varsa yerle bir edin. becerebildiginiz baska sey yok.
  • a- insaat sektoru iki kurusluk rantin pesinde
    b- yerel yoneticiler iki kurusluk rusvetin pesinde
    c- yerel yoneticiler tayyibe yaranmak pesinde
    d- genel olarak yoneticiler dincilere boncuk dagitiyor laiklere had bildiriyor
    e- hepsi

sebep ne olursa olsun, eylemin okuzlugu degismiyor. tarihi eserleri yikan isid'den ne kadar farklilar emin degilim (biri dunyaya gosteri yapiyor, oteki ne yapiyor belli degil).

not: tek tesellim, gezmistim.