şükela:  tümü | bugün
  • bodrum türkbükü'nde hizmet veren bir otelin private hizmet fiyatlarıdır.
    görsel

günlük şezlong 1000 lira, ama aylık olarak kiralarsanız 24 bin liraya geliyor. yani epey avantajlı aylık şezlong kiralamak.

hem 24 bin lira dediğin nedir ki?

görüyorsunuz ülkemiz ne kadar zengin ve müreffeh bir ülke.
    siz bakmayın çöpten yiyecek bulmaya çalışanlara, onlar fetö'nün algı oyunları.

türkiye'nin gerçeği bodrum türkbükü beach fiyatlarıdır.

ayrıntılı haber.

edit: hayır efendim, böyle bir hakları yok. sahiller herkesin ortak malıdır. sahillere şezlong koyup bunu fahiş fiyatla kiralamak hukuka aykırıdır.
    böyle bir şeyin ekşi sözlük gibi bir platformda "parası olan gider sana ne" şeklinde savunulması da sözlüğün geldiği noktadır.

edit-2: konuyu hala anlamayan ve fakirler gitmesin edebiyatı yapanlar var.
    arkadaşım sahilde, plajda sen loca yahut şezlong kiralayamazsın. halka ait plaja loca yapıp burayı pazarlayamazsın. "burası otele ait, siz giremezsiniz" diyemezsin. plajlar tüm halka açıktır. ne belediye, ne valilik tarafından belli bir zümreye tahsis edilemez. tahsis edildiyse bile bu hukuksuzdur. bu konuları yüz defa işledik, başa dönmeyelim yine.

edit-3: bakınız ilgili kanun maddesi der ki;
    "hiçbir karşılık ödemeksizin herkesin kıyılardan ortaklaşa yararlanma hakkı vardır..."

https://i.ibb.co/8n3bkfc/hkk.jpg

kaynak: 3621 sayılı kıyı kanunu madde 5.
    https://www.mevzuat.gov.tr/…vzuatmetin/1.5.3621.pdf

yani kanuna göre bu tip işletmeler kıyıya loca inşa edip kiraya veremezler. bu işletmelere sahiller kiralanamaz, tahsis edilemez.

ama tabi bizim ülkemiz bir hukuksuzluklar cumhuriyeti olduğu için belediyeler, il özel idareleri vb bu tip işletmelere sahilleri plajları kiraya veriyor, bu işletmeler de sahilleri gasp edip insanlardan fahiş fiyatlar talep edebiliyorlar.
  • bu parayı verecek kerizlerin olduğu gerçeğini değiştirmez.

edit: kerizler daha parayı vermeden burada bu sikişi savunmaya başlamışlar. size iyi vazelinlenmeler.
  • bin liralık pandemi yardımı alanların savunacağı ücretlendirmedir.
  • yemek bile paketin içinde değilmiş, nasıl keriz silkelemek istedilerse artık.

edit: ayrıca halka ait olması gereken denizlerin etrafının çevrelenerek insanların o plajlardan yararlanabilmesi için bu meblağaların istenmesine hiçbir zaman anlam vermeyeceğim. deniz ve kumsallar herkesin ortak kullanım alanıdır denir ama bu mafyalar plajın etrafını öyle bir çevrelerler ki, çevreledikleri için kimsenin girmesine de izin vermezler.
  • cirosu güzel şirket sahipleri içindir. tatil faturasını iş seyati olarak gidere yazar, yıl sonu vergisinden düşerler. tatil de, loca da, şezlong da bedavaya gelmiş olur.

devlet bunu takip etmez tabii. devlet gider genel sağlık sigortası diye bisey uydurup işsiz adamdan para ister. çöpten kağıt toplayan adama karantina cezası keser.
    devlet garibanın devleti değil çünkü. o locadaki adamın devleti. ama o garibana da sorsan, vatan millet sakarya. ırmağının akışına ölürüm türkiyem.

haberi yok daha kimin için öldüğünden. locadaki için ölüyosun, locadaki
  • bodrum'da bir otele en son bundan 7-8 sene önce gitmiştim. otele girip plajında bir şezlong kiralamanın bedeli 150 tl idi. yanında kuzenim ve arkadaşı vardı, bunlar çok heves ettiği için mecburen kabul ettim. yoksa afedersin ziksen böyle bir mallık yapmam.
    150 lirayı bayılınca 50 liralık da yemek fişi verdiler. ulan dedim neyse yemek ile çıkartırım ben bunun parasını. hayvan gibi yerim. menüye baktım, en pahalı yerde 18 tl olan pizzanın karşısında 42 tl yazıyor, küçük su 6 tl. bak 2012 falan bu.
    arabayı da park ettiğim yerden çektirdiler illa ki vale ücreti alacaklar ya, mecbur verdik. çıkarken 5 lira verdim valeye, fiks ücret olduğunu söyledi. ne kadar? 30 tl.
    o gün skerim dedim bir daha sizin gibi aç gözlü ayılara para kazandırırsam iki olsun. o günden beri her sene yurt dışında tatil yaptım hem de her sene en az bir ay. geçen sene mesela hırvatistan'dan italya'ya, oradan isviçre'ye, oradan lüksemburg ve almanya'ya. hırvatistan split'te üstsüzlerle üst üste alt alta hem de. boktan türkbükü'nün leş tipleri nerde üstsüz avrupa hatunları nerde.
    geçen sene 1.5 ayda 20 bin tl tatil parası harcamışım. her kuruşu helal olsun. türkiye'nin çakal çukal tiplerine bir kuruş bile vermiyorum artık, yıllardır. çok da memnunum, tavsiye ederim.
    20.000 tl' ye ne yaptığımı da anlatayım. önce hırvatistan'da birkaç gün denize girip gezdikten sonra feribot ile italya'ya geçtim. milano'da üniversite kampüsünde kalarak italya'dan tren ile lugano isviçre'ye geçtim, yine trenle zürich, basel gezdikten sonra frankfurt'a gidip ilk gün araba kiraladım, 7 günlüğü 1400 tl idi. almanya'da 1000 km kadar arabayla gezerek hamburg'a kadar çıkıp geri dortmund, köln şeklinde frankfurt'a döndüm. 1.5 aylık dolu dolu bir gezi oldu.

tanımı unuttum editi : hakettiğinin 1000 katı ücret istenilen hizmet
  • bundan 6-7 sene önce bir lahmacun ve ayran 50 lira idi çeşme'de. o parayı o zamanlar verenler buna da verirler hiç merak etmeyin. çok kolay bir şekilde hayal bile edemeyeceğimiz kadar çok para kazanan o kadar fazla insan var ki bu memlekette. çok çalışarak zengin olmuş bir kişi emin olun öyle saçma bir duruma o kadar para ödemez.
  • plajı kiralayan belediye işletmeden şezlong koyma bedeli olarak en az günlük 750 tl almıyor ise adil olmayan fiyatlandırmadır. belediyelerin bu tip tarifeleri takip edip ona göre fiyat belirlemesi şart.

şöyle olabilir; belediyeye ödediğin paraya maksimum %10 kar koyabilirsin. tarifeyi sen seç, belediye de ona göre fiyatlandırsın.

plajların tüm halkın malı olduğunu da unutmamak gerekiyor. meksika gibi dünyada en çok adam öldürülen ve kaçırılan ülkelerin zirvesindeki ülkede dahi oteller plaj için halk girişi açmamış ise vatandaş otelin içinden paldır küldür plaja girebiliyor.
  • burada asıl tartışılması gereken, "hiçbir karşılık ödemeksizin herkesin kıyılardan ortaklaşa yararlanma hakkı vardır" yasal düzenlemesinin neredeyse tamamen ortadan kaldırılması ve sahillerin, plajların otellere peşkeş çekilmesidir.

o otellerin belirlediği fiyat detaydır. 100 ya da 1000 tl fark etmez.
  • şuna laf edene varoş diyeni anlamıyorum sadece. bu kadar tepkisiz yaşamak kötü hissettirmiyor mu?