şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: budun)
 • boyla yakın alakası olup topluluk yapan çokluk eki almış kelime.
  farklı örnekler; kızan, tarkan vs...

  boylar yani bedenler demek ki bu bağlamdan; başa bağlananlar, bedenler ve üst anlamda halk, ulus gibi kavramlar çıkıyor.

  bir de belirtmek gerek ilkin sanıyorum ısrarla "budun" diye okunmuş bu kelime.
  lakin kesinlikle; (bkz: bod) ve (bkz: d-y ses değişimi)
 • "bu ortak kalıt, ortak til, ortak ekin ile ortak atadan oluşur" bir tanım değil bir temennidir (wishful thinking).

  ortak kalıt nedir? ölçüt ? benim için ergenekon, bozkurt, kızıl elma, kendisine anlam atfedilmiş turfanda sebze, okçuluk, kutsal torna tesviyecilik hiçbir anlam taşımaz, taşıyamaz. bir mite, efsanevî bir anlatıya, bir metafora bakıp bakıp tebessüm edemem. karşılığı yok bu "kalıt"ın.

  ortak til'dir (dil demek istiyor. "dedim oldu"cu hevesli öz-tilcilerden). eh bir nebze idare eder. hangi lehçe, hangi ağız? yani bir uygur türk'üyle birbirimizi kaç saatlik bir türkçe eğitimden sonra anlayabiliriz? ve tabii bu dilin uygur türkçesi mi, türkiye türkçesi mi olacağına da karar vermeli. hangimiz daha çok temsil etmekteyiz türkçeyi? ortaktık biz? bir bodun idik. ne olduk?

  ortak ekindir. "abooov" demek isterim. kültüre ekin diyen kaldı mı?
  kültür ( ingilizce culture, latince `cultura'dan ), toprağı işlemek, ekmek anlamında. "biz de -ne duruyoruz dostum- türkçe ek-mek fiilinden bir şeyler türetelim 'ekin' diyelim" denmiş. bodundaşım... epic fail.
  latinceden türetilmiş ingilizce bir kelime ve onu kullanmak istemeyen halisüddem türk evlatlarının bir cinlikle latince kökü referans alarak kavramı türkçeye verbatim nakli.
  ben böyle bir ava giderken avlanmak daha görmedim :) ekin demek ha? yok dürüm!

  ortak ata? bak soru eki bile kullandım. bögü kağan diyeceksin ve ben ceketimi bile almadan odadan kaçıp gideceğim seni ortak atanın hayaliyle yalnız bırakıp.
 • (bkz: #38091348)
 • "eski türklerde oguşlar* birleşerek urugları, uruglar birleşerek boyları, boylar birleşerek bodunları*, bodunlar da birleşerek illeri oluşturur." deniz karakurt
 • eski türklerde, yabgu, şad, ilteber gibi ünvanlar taşıyan idareciler tarafından yönetilen boylar birliği...
hesabın var mı? giriş yap