şükela:  tümü | bugün
  • tanıtım videolarından anladığıma göre adam gibi yapmak için en az 20 metre kare boş bir odaya ve 500 tl'ye yakın paraya ihtiyacınız olan program. ev fitness programı demediniz mi lan?
  • p90x i tamamladıktan sonra başladığım program.
    şu anda 2. haftasındayım. p90x kadar zevkli değil ama gelişim anlamında daha etkili olduğunu düşünüyorum. zira p90x in standart programları zayıflama-yağ yakma üzerine kurulu.
    tony horton dan sonra sagi kalev biraz sinir bozuyor. zamanla alışırım herhalde.
    p90x gibi zor bir programdan çıkarak 1 hafta ara ile body beast a başlamış olmama rağmen bunun da zorluklarını hissediyorum.
    huge ve lean diye 2 ayrı program var. tek farkları lean da haftada 1 kardiyo antremanı var. onun haricinde önemli bir fark yok.
    p90x den çok memnun kalmıştım. umarım aynı memnuniyeti bunda da yaşarım.
    ayrıca konu ile ilgili fikir verebileceklerde mesaj kutumu yeşillendirebilir.
  • (bkz: p90x3)
  • kesinlikle işe yarayan program. henüz 2. haftada olmama rağmen şimdiden fark oluşmaya başladı.

daha önceden p90x yapıyordum. p90x'in aşırı yorucu ve hacimden çok definasyon ve kardiyo ağırlıklı olması sebebiyle body beast'e geçtim. ilk izlenim olarak insanı fazla yormuyor ve programı devam ettirmesi p90x'e göre daha kolay. p90x resmen insanın canına okuyor, deri solunumu yaptırıyor. bu durum da zaten fazla kilosu olmayan hatta eksiği olan birisi için gereksiz.

program kesinlikle hedeflediği bölgeyi çalıştırıyor ve her gün sadece bir bölge çalıştırılıyor. 5 gün çalışma, 1 gün dinlenme şeklinde ilerliyor. eğer kısa süreli ve çok yormayan karın egzersizini de düşünürsek 4 gün çalışma 2 gün dinlenme. en iyi yanlarından birisi ise hareketlerin ve günlerin zekice düzenlendiği. örneğin göğüs gününde trisepsler de çalıştırılıyor. zaten göğüs çalışırken trisepslerde çalıştığı için o gün trisepslerde aradan çıkartılıyor. göğüs ve triseps egzersizinden sonra ise bu bölgeyle alakasız olan bacak egzersizi geliyor. bu sayede zaten yorulmuş olan kas grupları dinlenmeye bırakılıyor ve çalıştırılmamış kas gurubu çalıştırılıyor.

program basitçe göğüs ve triseps, bacaklar, sırt ve biseps, karın, omuz ve dinlenme şeklinde ilerliyor. buna bakarak her zaman bir önceki günde bir sonraki güne göre alakasız bir bölge çalıştırıldığı görülebilir. bu ise evde vücut geliştirmek isteyen çoğu kişinin düşünmeyeceği bir durumdur. programı başarılı yapan şey ise budur. adamlar sizin yerinize herşeyi düşünmüş, başınıza antrenör koymuş.

uygulamak için ise asgari olarak plates topu ve dumbell seti yeterli. bende biri 26 kg'lık diğeri 17 kg'lık 2 adet dumbell seti vardı ancak drop setlerde bir sonraki ağırlığı ayarlamak zaman kaybettirdiği için pek kullanışlı değil. basitçe ortalama ağırlıkları 25, 15 ve 10 kg olan 3 dumbell seti programı uygulamak için fazlasıyla yeterli.

p90x'in türkçe altyazısı internette mevcut ancak body beast için değil türkçe altyazı "hadi oturup çevireyim bari hem millete faydam olur." diyerek aradığım ingilizce altyazılarını bile bulamadım. bulanların mesaj kutumu yeşillendirmesi rica olunur.

edit: programın lean ve huge olmak üzere 2 çeşidi varmış. lean fazla kilosu olupta hem yağ yakıp hem kas yapmak isteyenler için. huge ise kilo problemi olmayıp sadece şişmek isteyenler için. başlarken dikkat etmekte fayda var.

edit 2: birkaç günlük aksamalar dışında düzenli olarak çalışıp 3. aya girdim. bacak egzersizi çok fena. öyle ki hakkını verip çalıştığınızda bacaklarınızı hissetmiyorsunuz ve ertesi gün her tarafı ağrıyor. göğüs antrenmanı biraz yetersiz gibi. program bittikten sonra soğuma kısmında durdurup kaldırabildiğiniz kadar yüksek ağırlıklarla bir drop set bench press daha girmek ve yine çekebilidiğiniz kadar şınav çekmek çok faydalı. ayrıca yine göğüs programında arka kola çok fazla yükleniliyor. arka kolu güçlendirmeden düzgün çalışmak imkansız gibi birşey. arka kola önem verin.

biceps antrenmanları ise mükemmel düzenlenmiş. hiçbirşey ekleyip çıkartmaya gerek yok. bunların dışında ideal bir program. birde ikidebir saçma sapan konuşan egosu tavan asyalıyı çekmeselermiş iyiymiş.
  • içinde barındırdığı bacak çalışması hakikatten zor ve aşmış olan program
    ilk üç hafta build için
    bulk için
  • kadinlarin da gonul rahatligiyla yapabilecegi, bacak gunlerinde "bi isim ciksa da bugun yapmasam" diye hayal kurdurabilen spor programi. yalniz bir bodybuilding atasozunun de dedigi gibi fit olmak %80 beslenme %20 spor isi. benim gibi %80'lik kismi "hayvan gibi spor yaptim bugun, hayvan gibi de yemem lazim" diyip onemsemezseniz bulk'ta idare edersiniz belki ama cut'ta bi bok "cut" edemezsiniz.
  • p90x3 bitince başlayacağım program, bakalım neler olacak...
  • yağ fazlam olmadığı için p90x 'i bırakıp geçtiğim programdır.
    ingilizce anlatım sorun değil ancak aradaki ince tavsiyeleri kaçırıyorum o yüzden altyazı arıyorum ancak bulamıyorum.
    altyazısı elinde olan varsa yeşillendirsin...

kolunuz kuvvetli, proteininiz bol olsun.
  • hem yag yakip hem kas yapma body building programi.

programi kullanan youtube unlulerinden biri icin
    insane weight loss transformation
    (bkz: #63039380)
  • 1971 doğumlu vücut geliştirmeci sagi kalev'in oluşturduğu kas gelişimi amaçlayan 3 aylık ev programı.