şükela:  tümü | bugün
  • toplumun belirlediği güzellik anlayışının sonucunda ortaya çıkan estetik standartlarına uymayan insanları aşağılama.

(bkz: fat shaming)

(bkz: skinny shaming)
  • (bkz: bamya shaming)
  • (bkz: vücudu ayıplamak)

bir insanın vücudunun başka bir insan tarafından estetik olmadığı düşüncesiyle sözlü veya sözsüz iletişimle ayıplayarak kötü hissettirmesinden çok kişiyi vücudunda olduğu düşünülen kusurdan dolayı utandırmaktır aslında.

çevremde gözlemlediğim kadarıyla, bu olay insanlara çoğunlukla anne veya babaları tarafından yapılır. anne-baba bunu bir iyilik, dürüstlük olarak düşünürken evlatlarına büyük bir travma bırakır.
  • ülkemin diğer yerlerinde nasıldır bilmiyorum ama karadenizliler bunu çok yapar. 2 parmağını prese kaptıran adama "8" lakabı takıldığını bilirim.
  • sistematik olarak uğradığım ayrımcılıktır. yaklaşık on yıldır güç/kuvvet antrenmanı yaptığım ve bulk bir vücut ile daha güçlü, daha iyi hissettiğim için tanıyan\tanımayan herkesin şahsıma hilkat garibesi muamelesi etmesinden epey usanmış bulunmaktayım. mottosu "daha şişme" olan bu ayrımcı tafyanın %90'ı da skinny fat & chicken legs vücut formuna sahip; kalplerini kırmamak için kendimi gerçekten zor tutuyorum.
  • zayıf da olsan şişman da olsan asla kurtulamadığın durum. bunu yapmamak için çok gayret ediyorum ama yine de bazen kendimi içinde buluyorum. en yakın arkadaşlarımdan biri gerçekten çok ince ve çok da güzel bir vücuda sahip. düzenli olarak aletli pilates yapıyor. oldukça güçlü, sağlıklı ve iyi besleniyor. geçen gün beraber çok da tanımadığımız birileriyle kahvaltıya gittik. kahvaltı boyunca kıza şunu da ye bunu da ye diye yemek uzattılar ve azıcık kilo al güzelim canım muhabbeti yapıldı. fat shaminge o kadar alışmışım ki bunun da body shamingin bir türü olduğunu o an anlayamadım. kahvaltı çıkışı bana kuzucuk sen benim en yakın arkadaşımsın neden onlar bana body shaming yaparken hiç savunmadın, üstelik sürekli body shaming karşısında durursun dedi. o an fark ettim ki insan ne kadar kendini geliştirdiğini sansa da aslında bazen böyle konularda yerinde sayabiliyor.
  • aynaya her baktığınızda, domuz gibi bir vücut ve ablak bir surat görürsünüz.
    giydiğiniz hiç bir şeyi kendinize yakıştıramaz, bu nedenle de alışveriş yapmak istemezsiniz.
    görüntünüzü yansıtan her şeye düşman olursunuz. aynaya bakmanız gerektiğinde bile sadece saçınıza falan bakar, vücudunuzun geri kalanına gözlerinizi kaparsınız.
    malum sebeplerden, fotoğraf video vb. ile işiniz olmaz. kendinizi görme ihtimalinize karşı alabileceğiniz en büyük önlemdir. biri size iltifat ederse, ciddiye almaz ya da sizinle dalga geçtiğini düşünürsünüz. özgüvensizliğiniz tavan da yapmış olsa, ruhunuzu korumak için rol yaparsınız. kendinizi sevmezsiniz. özetle, kendinize ağır gelirsiniz.