şükela:  tümü | bugün
  • toplumun belirlediği güzellik anlayışının sonucunda ortaya çıkan estetik standartlarına uymayan insanları aşağılama.

(bkz: fat shaming)

(bkz: skinny shaming)
  • (bkz: bamya shaming)
  • bu hassasiyetler yer yer sacmalamaya varmaya basladi cok fena.

liberal olmakla cok gururlu ama yer yer agir sacmalayan bir sehirde yasiyorum.

160 boylarinda ve nerden baksan 100 kilo civari bir fitness egitmenine denk geldim. oyle fit, atletik falan degilim, asla olamadim. benim yapabildigim hareketleri hatun yapamiyor falan. sacma sapan bir ders oluyor. gidip sikayet etsen body shaming oluyor. yok etmedim heyecana meal yok sampiyon.

ulan ben o kadar kasayim muhendislik okuyayim, masterini doktorasini yapayim ama meslegimi icra edebilmek icin o ulkenin muhendisler odasinin sertificasini almam gereksin. bir ton ugrasayim.

gostermeye calistigi hic bir hareketi kendi yapamayan obez biri fitness egitmeni olsun. bunu elestirmek bodyshaming olsun.

hani soyle bir analoji vereyim: ben mesela japonca veya bale dersi vermiyorum. neden? zira japonca konusamiyorum, yazamiyorum, konusulani anlamiyorum, bale yapamiyorum bla bla blaaaa.

bokunu cikarmayin bir seyinde beaa
  • kendi vücudundan utanmak kapsadığı gibi başkalarını da vücutlarındaki kusur olarak gördükleri özellikleri nedeniyle aşağılamak anlamındaki ingilizce tabir.