şükela:  tümü | bugün
 • toplumun belirlediği güzellik anlayışının sonucunda ortaya çıkan estetik standartlarına uymayan insanları aşağılama.

  (bkz: fat shaming)

  (bkz: skinny shaming)
 • (bkz: bamya shaming)
 • ülkemin diğer yerlerinde nasıldır bilmiyorum ama karadenizliler bunu çok yapar. 2 parmağını prese kaptıran adama "8" lakabı takıldığını bilirim.
 • sistematik olarak uğradığım ayrımcılıktır. yaklaşık on yıldır güç/kuvvet antrenmanı yaptığım ve bulk bir vücut ile daha güçlü, daha iyi hissettiğim için tanıyan\tanımayan herkesin şahsıma hilkat garibesi muamelesi etmesinden epey usanmış bulunmaktayım. mottosu "daha şişme" olan bu ayrımcı tafyanın %90'ı da skinny fat & chicken legs vücut formuna sahip; kalplerini kırmamak için kendimi gerçekten zor tutuyorum.
 • zayıf da olsan şişman da olsan asla kurtulamadığın durum. bunu yapmamak için çok gayret ediyorum ama yine de bazen kendimi içinde buluyorum. en yakın arkadaşlarımdan biri gerçekten çok ince ve çok da güzel bir vücuda sahip. düzenli olarak aletli pilates yapıyor. oldukça güçlü, sağlıklı ve iyi besleniyor. geçen gün beraber çok da tanımadığımız birileriyle kahvaltıya gittik. kahvaltı boyunca kıza şunu da ye bunu da ye diye yemek uzattılar ve azıcık kilo al güzelim canım muhabbeti yapıldı. fat shaminge o kadar alışmışım ki bunun da body shamingin bir türü olduğunu o an anlayamadım. kahvaltı çıkışı bana kuzucuk sen benim en yakın arkadaşımsın neden onlar bana body shaming yaparken hiç savunmadın, üstelik sürekli body shaming karşısında durursun dedi. o an fark ettim ki insan ne kadar kendini geliştirdiğini sansa da aslında bazen böyle konularda yerinde sayabiliyor.
 • aynaya her baktığınızda, domuz gibi bir vücut ve ablak bir surat görürsünüz.
  giydiğiniz hiç bir şeyi kendinize yakıştıramaz, bu nedenle de alışveriş yapmak istemezsiniz.
  görüntünüzü yansıtan her şeye düşman olursunuz. aynaya bakmanız gerektiğinde bile sadece saçınıza falan bakar, vücudunuzun geri kalanına gözlerinizi kaparsınız.
  malum sebeplerden, fotoğraf video vb. ile işiniz olmaz. kendinizi görme ihtimalinize karşı alabileceğiniz en büyük önlemdir. biri size iltifat ederse, ciddiye almaz ya da sizinle dalga geçtiğini düşünürsünüz. özgüvensizliğiniz tavan da yapmış olsa, ruhunuzu korumak için rol yaparsınız. kendinizi sevmezsiniz. özetle, kendinize ağır gelirsiniz.
 • insanı bedeniyle uyum ve memnuniyet içinde yaşamaktan alıkoyar, beğenilme ve kabul edilme ihtiyacımızı başkalarının bize bakışından doğru suistimal eder.

  güne sadece uzuvlarımızın çalışıyor olmasından dolayı bir minnetle başlamak varken, vücudumuzun mütevazı muhteşemliğini görmezden gelip onu beğenilecek standartlara erişmediği sürece sevgiden yoksun bırakmamıza sebep olur.

  sıska, şişko, çirkin, tipsiz, dombili, kurugöt gibi aşağılayıcı kelimelerle uygulanan bu şiddet türüne karşı sapasağlam bir farkındalık geliştirmek elzem.

  bedeninizi sevin, ona teşekkür edin. her gece uykuya dalıp bedeninizi terk ediyorsunuz. sabah geri döndüğünüzde size tüm sevgisiyle kapısını açıyor, bütün gün ne isterseniz yapmaya çalışıyor. ona uygulanan tüm şiddete rağmen. tıpkı sistematik olarak mal muamelesi yaptığımız hayvanlar gibi, sevgi ve saflıktan asla kopmadan.

  aynanın karşısına çırılçıplak geçin ve bedeninizin her yerine teşekkür edin. onun hakkında yorum yapmaya cüret eden herkesin de haddini bildirin.
 • insanların elinde olmayan/olan etkenlerle belirlenen vücut formlarının aşağılanması.

  genelde buna uğrayan biri için can yakıcı bir durumdur. travmalara yol açabilecek kadar da derin yaralar açabilir.

  genelde batı dünyasında kadına yapılanı direkt sert bir şekilde karşılığını alırken, ayıplanırken; erkeğe yapılan body shaminge dikkat çekilmiyor.

  ekşi sözlük’te de bu durum gözlenebilir. bir erkeği kısa boyu, kıllı vücudu, kel kafası ya da küçük penisi gibi kontrolü dışındaki özellikleri üzerinden aşağılayan insanlar yüksek sayıda favori alabiliyorlar.

  erkeklerin kadınlar gibi ortak bir tepki vermemesinin nedenini ise o gruba dahil edilmekten çekinmesi olarak görüyorum. “onları savunuyorsan onlardansın.” kafası mevcut olduğu için direkt olarak herkes herkesi yaftalayabiliyor.

  bana göre hedeflenen cinsiyet ayırt etmeksizin ortak bir tepki verilmesi gerek. kendi cinsiyetinize/tarafınıza yapıldığında tepki gösterirken, karşı cinse yapıldığında desteklemek ikiyüzlülük olur haliyle. bu da sözlükte çok sık karşılaşılan başka bir durum ancak bu başka bir entry konusu.
 • en çok şişko bayanlara uygulanan psikolojik şiddet yöntemi.
 • her karsilasmada ilk tepki olarak, almissin, vermissin, nasil gidiyor diyen insanlarin yaptigi. sanki o kisi almis mi, vermis mi bilmiyor, sanki kendisi farkinda degil. onemli olan karakterdir. o zayiflamasin yeter. yoksa kilodur alinir, verilir gencler, sakin.