şükela:  tümü | bugün
 • gazetenin "ölü bedenler " olarak tanimladigi nam i diger körperwelten.

  (bkz: https://www.google.com/….1..gws-wiz-img.wsn2cfgvlqi)

  ""öldükten sonra bedenlerini bağışlayanların kadavra ve organlarının yer aldığı “orjinal vücut dünyası sergisi

  serginin yaratıcısı anatomist gunther von hagens'in eşi ve kreatif tasarımcısı angelina whalley de, 1995'den bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde açılan sergiyi 35 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

  ziyaretçilerin, kendi vücutlarıyla yüzleştiklerini ve artık bedenlerini sıradan bir şey olarak görmediklerini belirten whalley, şunları kaydetti:

  “yapılan bir ankete göre ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun daha sağlıklı bir yaşam sürdürme kararı alarak davranış biçimlerini değiştirdiği görüldü. ziyaretçilerin yüzde 9'u daha az sigara içtiklerini veya bıraktıklarını, yüzde 33'ü daha sağlıklı beslendiklerini, yüzde 25'i ise daha fazla spor yaptıklarını dile getirdi.”

  serginin, insanlara, vücutlarının son derece kırılgan ve savunmasız, aynı zamanda da dayanıklı ve bağışlayıcı olduğunu gösterdiğini anlatan whalley, ankara'daki serginin “yaşam döngüsü” teması üzerine kurulduğunu, ceninin ana rahmine düşmesinden yaşlılığa kadar tüm yaşam sürecinin göz önüne serildiğini belirtti.

  whalley, “vücudumuzun kaderi bizim ellerimizdedir ve ne kadar özen gösterirsek o kadar çok yararlanabiliriz” diye konuştu.

  bir soru üzerine whalley, sergiyi gezdikten sonra çok sayıda kişinin vücudunu bağışladığını belirterek, “13 bin bağışçımız var. internet üzerinden e-posta ile bağışta bulunulabiliyor. merkezimiz almanya'da olduğu için çoğu almanya'dan. abd'den de bin 300 kadar bağış oldu. bugüne kadar türkiye'den ve diğer müslüman ülkelerden bağış olmadı” şeklinde konuştu.

  whalley, başka bir soruya karşılık da ilk başlarda bazı tepkiler aldıklarını, ancak ziyaret eden kişi sayısı arttıkça eleştirilerin azaldığını ifade ederek, sergiyle ilgili tereddütleri olanların ziyaret sonrası kendilerine teşekkür ettiklerini dile getirdi.

  serginin destekçilerinden ankara üniversitesi rektörü prof. dr. erkan ibiş de, yaşam döngüsüyle ilgili mesajların verildiği sergiden üniversite öğrencilerinin de yararlanacağını söyledi.

  4 ay süreyle açık kalması planlanan sergiyi yetişkinler 25, 6-18 yaş arasındakiler 19, öğrencilerle 65 yaş üstündekiler 21 liraya gezebilecek.

  plastinasyon nedir?

  vücuttan çıkarılan sıvı ve yağların yerine likit plastik konularak kadavraların sertleştirilmesini ve bozulmasını önleyen yönteme “plastinasyon” adı veriliyor.

  gunther von hagens tarafından geliştirilen yöntemle korunan kadavralar tıp eğitiminde de kullanılıyor. "

  (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…orlds-ankarada-21397599)

  body worlds orijinal vücut dünyası sergisini dunya'da 47 milyon kisi gormus.

  (bkz: https://visual.artshub.com.au/…vulnerability-256258)
 • hakkında ucuz olduğu için bilgilendirilmiş onam aranmaksızın şeffaf ve etik olmayan yollarla çin'den temin edilen aralarında idam edilmiş siyasi hükümlülerin de olduğu insan kadavralarının sergilendiğine dair çok ciddi iddialar olan sergi.
 • alev alatlı'nın beyaz türkler küstüler kitabında anlattığı kadarıyla "sapık bir tarikatın kamuya açık ayini" olan sergi.

  öyle ki işin içinde joseph mengele dahi var. plastinatın mucidi polonya yahudisi liebchen mengele'nin auschwitz'teki yardımcısıymış. (yada roman böyle kurgulanmış. henüz araştırmadım.)

  görsel

  tabi bizim beyaz türk elitler havada kapmış bunu.

  (bkz: #122450548)
 • kadavraları özel bir kimyasal işlemden geçirerek segment segment, bazen bütün olarak sergileyen sergidir. üzülerek söylemek gerekir ki çoğu tıp fakültesindeki anatomi laboratuvarlarından daha öğreticidir