şükela:  tümü | bugün
 • dumbbell, barbell gibi ek agirliklar kullanilmadan $inav, mekik, barfiks gibi yalnizca kisinin vucut agirliginin sagladigi direnc ile yapilan guc gelistirme egzersizlerinin geneline verilen ingilizce ad. bodyweight exercise olarakta anilir.
 • bi yerde okuduğum üzere (büyük ihtimal google'dan bir şey aratınca girdiğim rastgele forumlardan biri) ağırlıkla yapılan çalışmalara göre daha sağlıklı olan vücut çalışma türü. ayrıca ağırlıklı çalışmaların çevikliği azalttığı, yani vücudunuzu hantallaştırdığı da söylenmekteydi ki doğru mudur bilemiyorum.
 • ekipman gereksinimi ya da salon ihtiyacı olmadığından maliyet sorunu yoktur. vücudun kendi ağırlığı kullanıldığı için kas gelişimi çok daha sağlıklı ve kalıcı olmaktadır. ek olarak sakatlanma riski ağırlıklı çalışmalara göre çok daha düşüktür. bu sayede ileri yaşlara kadar yapılabilen keyifli egzersizlerdir.

  http://www.youtube.com/watch?v=bzlj_xdzmdg
 • vücut ağırlığı ve kuvvet arasındaki orantıyı sağlıklı tutmanın en önemli yoludur.
  100 kg bir vücut geliştirici düşünün bangır bangır 120 kg bench press basıyor ancak 20 tane barfiks çekemiyor, 30 şınav çekince devriliyor. özellikle vücut geliştirici camiasında bu tiplerden oluyor ve sahip oldukları kuvvet fonksiyonel olmaktan çok uzak. bu neden ile eğer vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız vücut ağırlığınızı kullanarak antrenman yapmanızı kesinlikle öneririm. eğer atletizm ile uğraşıyorsanız bu antrenman metodunu patlayıcı kuvvet kullanarak icra etmenizi tavsiye ederim, 1 ay gibi kısa sürede çok farklı sonuçlar alıyorsunuz. * **
 • bulduğunuz ilk boruya asılırsanız, omuz kas liflerinizi yırtmanız çok kolay olur.
  ağır ağır gidin. önce kaslarınız biraz güçlensin, sonra vücudunuzun ağırlığını kaslarınızın üzerine bindirin.
 • eğer bu entry'i okuduktan sonra programı yapmaya karar verirseniz, dikkat edilecek hususları aşağıda madde madde yazacağım, mutlaka okuyun.

  tatilde spordan uzaklaşacak olanlar için her yerde uygulanabilinir bir program yazmaya çalışacağım. aslında program kendim için, 1 hafta sonra tatile gideceğim. detayları bir kağıda yazmak yerine buraya yazıyorum benim durumumda olanlar veya bir şekilde vakti olmayanlar faydalanabilir. ayrıca gittikten sonra kendime bir tane sağlık topu yapacağım. öğrenmek için şunlardan

  pazartesi
  ısınma & esneme 5 dk
  5 set:
  plyo push upsx20
  barfiks x 17
  ---
  4-6 saat sonra 1 saat aralıksız yüzme. (eğer yüzme imkanınız yok ise koşu, bisiklet vs yapabilirsiniz)

  salı
  ısınma & esneme 5 dk
  3 setten 30 adım a skip
  3 setten 30 adım b skip
  a and b skips
  3 setten 30 adım walking lunges
  3 setten 20 tekrar box jumps
  -- 5-10 dk dinlendikten sonra
  5 set 40 yard depar. (38 39 metre)
  ---
  4-6 saat sonra 1 saat aralıksız yüzme.

  çarşamba
  1 saat aralıksız yüzme.

  perşembe
  ısınma & esneme 5 dk
  3 set:
  30sn amut, 30sn mola, maksimum dips (amut için duvardan destek alınabilinir)
  3 set:
  pull up iso hold tutabildiğin kadar
  3 set:
  supine bar pull ups x maksimum tekrar
  3 set:
  30 sn plank, 30 sn side plank sağ taraf, 30 sn side plank sol
  ---
  4-6 saat sonra 1 saat aralıksız yüzme.

  cuma
  ısınma & esneme 5 dk
  2 set:
  wall ball x 50 tekrar
  ball slams
  x50 tekrar
  burpee 25m dolana kadar ileri sonra 25m dolana kadar geri
  --
  4-6 saat sonra 1 saat aralıksız yüzme.

  cumartesi
  ısınma & esneme 5 dk
  50 muscle ups (eğer yapamıyorsanız 50 barfiks ardından 50 dips yapın)
  5 10 dk dinlendikten sonra
  5 set 100m depar

  pazar off

  dikkat edilecek hususlar:
  *tekrar ve set sayılarını kendim için yazdım, bu rakamları azaltabilir ve ya arttırabilirsiniz. önemli olan hareketleri düzgün bir şekilde yaparak setleri tamamlamak.
  *örneğin omzunuzda bir sakatlık var ise, o bölgeyi çalıştırmaktan kaçının, onun yerine başka bir bölgenize odaklanacak olan hareketi tercih edin.
  *program 1 ay boyunca geçerlidir, 1 ay boyunca düzgün bir şekilde yaparsanız sonraki ay için tekrar sayılarını arttırın, ve ya setleri. 3 ay sonra yeni bir program temin etmeye çalışın.
  *son 2 senedir her yaz tatilde vücut ağırlığım ile çalışmak zorundayım, kullandığım program temelde hep aynı oldu, hiç bir sakatlık yaşamadım, gelişim sağladım.
 • tek elle şınav, barfiks, amuda şınav gibi vücudunuza hakim olduğunuzu hissettiren hareketleri yapmaya başladığınızda bu sporu daha çok sevmeye başlıyorsunuz.
 • eklemlere dikkat beyler.
hesabın var mı? giriş yap