• sözlüğün kadro alamamış komplo teoricilerinden biri olarak; boing olayında size ana akım medya sadece kar hırsı kısmına odaklatıyor, sanki herşeyin sebebi kar hırsıymış gibi.

elbette bu da sebep ancak diversity equity inclusion denilen vasıfsız insanları sadece homoseksüel, zenci, kadın veya göçmen kotasından da doldurmanın sonuçlarını yaşayan bir firmadır.
    görsel

https://nypost.com/…ey-prioritized-dei-over-safety/
    https://www.forbes.com/…on-efforts/?sh=2be4c0d04205

içeriden bir mühendisin iddiaları:
    https://gab.com/fred90024/posts/110478518094580802

" we were told to look around the room - virtually everyone there was white males. then we were told that very soon only 15 percent of the engineering staff was going to be white males in the near future"
  • 76 ile 300 milyon dolar arası fiyatlarla uçak satıyorlar: http://www.boeing.com/…rtup/pdf/business/prices.pdf

yani siz ekonomik bir yolcuysanız istanbul avcılar'dan ankara'ya gitmek için 1 milyon liralık metrobüse 2 lira, 500bin liralık otobüse 2 lira ve pegasus'un 180 milyon liralık boeing 737-800'sine binmek için de 80 lira veriyorsunuz.

bu arada biletinizi almak için google'da arama yaptıysanız 20,000,000,000 (20 milyar) dolarlık google altyapısını kullandınız ve tek kuruş ödemediniz. reklam gördüyseniz google sizden 0.001$ kazandı, reklama tıkladıysanız da google 1$ civarı bir şeyler kazandı.

havaalanına gitmek için metrobüse bindiğinize göre ise siz çok mühim işlerle uğraşmıyorsunuzdur ama milyar dolarlık altyapıdan yararlanıyorsunuz.

dünyanın ne kadar komplike bir sistem olduğunu, ne kadar inanılmaz zamanlarda yaşadığımızı hatırlamak için güzel bir liste.
  • bu abiler 767 modelli uzun menzil tayyare de üretiyor bilindiği üzere. akşam akşam bitim kanlandı başladım araştırmaya. ortalama ağırlığı 70 ila 350 ton arası değişen mekanik martıların indikten sonraki frenleme süreci nasıl işliyor diye. haliyle 350 tonluk birşey 200km/s hızla yere indiğinde abs ile cart diye durmuyor.
    neyse araştıra bakına olayın thrust reverser adında bir sistemin bu iş için kullanıldığını öğrendik. ha biliyordum bu bokun motor freni yaptığını da sistemin çalışma prensibini, hangi koşullarda nasıl işlediğini detaylıca öğrendim.

e amk bunun boeing'le ne alakası var diyeceksiniz. şu alakası var, refere ettiğim entry'lerde boeing'e bok atıp durmamdan ve kendilerinden haz etmediğimden bahsetmiştim ya bak allahın işine bu thrust reverser'la alakalı bu ibneler ne çevirmiş onu da öğrenmiş bulundum.

yakin zamanda rush filmini izleyenler niki lauda abimizi hatırlar. formula 1 takipçileri zaten bilir. havacılıkla az buçuk haşır neşir olanlar da kendisini bir şekilde duymuştur. kendisi için avusturya'nın mozart'dan sonraki en yeteneklisi gibi laflar edilmiştir. kendisi döneminin efsanesi bir formula 1 sürücüsü. hız tutkusu formula 1 sonrasında ona bir havayolu kurdurtacak derecede fazla. bu abi lauda air'i kuruyor ve başlıyor işletmeye.
    chart uçuşların ardından avusturya içi uçuşlar derken 1990 yılında uluslararası uçuşlar için de lisans alınca başlıyor sydney tarafına yol almaya. tayyarelerini de yeniliyor haliyle. işte burada bu ibneler giriyor devreye.
    bu abi gidip 767 alıyor boeing'den. 767 de o zamanların art of state'i. kaza yok, hasar yok, yok oğlu yok. acaip hava basmışlar rakiplerine.
    26 mayıs 1991'de bangkok'dan kalkan lauda air'e ait wolfgang amadeus mozart adlı boeing 767-300 er tayyaresi uçuştan kısa bir süre sonra thrust reverser'ın biri kendiliğinden çalışmaya başladığı için thailand'ın dağlık bölgelerindeki ormanlık alana havada parçalanmaya başlayarak çakılıyor.

kaza sonrası hemen araştırmaya başlanıyor mevzu. boeing ayrı ekip yolluyor, ntsb ayrı, faa ayrı. lauda air'de kendisi de pilotluk yapan niki lauda bu ibnelerin hiç birine güvenmeyerek mevzuya dalıyor solo olarak. tabi tayyare havada hem parçalanıp hem de yandığından pek fazla detay teşhis edilemiyor. fdr kullanılamaz durumdayken cvr kayıtlarından pek de anormal bir durum olmadığı ve pilotların talimatlara aynen uyduğu keşfediliyor.
    motorlardan biri bulunuyor ve bulunan motordaki thrust reverser'ın açık olduğu görülüyor. mucizevi şekilde motorun elektronik aksamından motorun baştan sona yaptığı hareketlerin dökümü alınıyor ve bakıyorlar ki motor durduk yerde thrust reverser açmış ve 6 saniye gibi bir sürede önlenemez dalışa geçmiş tayyare. boeing ne diyor bu duruma peki?
    'allah allah bunun aslında hiç olmaması lazımdı'

lauda havayolunda ya da pilotlarında sorun olmadığına sevinse de işi yine kurcalıyor. uçuşu eldeki verilerle defalarca ve defalarca simülatörde boeing elemanlarıyla birlikte tekrar ediyor. her seferinde tayyare kaputamorta. boeing de ısrarla bunun olmaması gerektiğini, uçuş lisansı almadan evvel bu durumu defalarca test ettiklerini ve tayyarenin uçabilirliğine %10 bile etki etmediğini söylüyorlar. lauda abi de burada boeing ibnesinin açığını yakalıyor farkında olmadan. zira boeing bahsettiği tüm testleri 9.000-10.000 feet irtifada yapmıştır. lakin kaza 24.000 feet üzerinde vuku bulmuştur.

bu kazanın 1 yıl kadar sonrasında boeing, el kitapçığından bu gibi durumların uçuşu engellemez ibaresini kaldırıp acil iniş telakkisinde bulundu.

ibneler 1 yıl sonra sike sike kabul ettiler bu durumun üretici hatasından kaynaklı olduğunu.

thrust reverser'ın short field landing'de~kısa mesafe inişi~ etkisinin nasıl göründüğünü anlamak için aşağıdaki videoya bakın ve düşünün ki 8.000 metre yüksekte bunun tek motorda yaşandığını.

amk ibnelerinin insan hayatı zerre umurlarında değil.

https://www.youtube.com/watch?v=gnrxahasfvk
  • boeing 737 max skandalini hizlica sumen alti yapacak kadar gucu var bu sirketin. ornegin mevcut amerika savunma bakani patrick m. shanahan, boeing`in eski ust duzey yoneticisi. ya da cumleyi yeniden kurayim: boeing ust duzey yoneticisi oldugu icin savunma bakani. dondurulmuş patates firmasının ortadoğu danışmanınin tarim bakani olmasiyla bunun arasinda olsa olsa nicelik farki olur, yoksa mantik ayni.
  • boeing şirketler grubunun ceo'su dave calhoun yıl sonu görevi bırakıyor. boeing commercial airplanes şirketinin ceo'su ise direk istifa etti. yönetim kurulu başkanı larry kellner ise bir daha yönetim kurulu seçimine aday olmayacağını açıklamış.

https://amp.cnn.com/…ess/boeing-ceo-calhoun-leaving

yani neymiş? olay sözlükteki fanboyların yumuşattığı gibi değilmiş. normal şartlarda arka arkaya düşen iki uçağının ardından iflas etmiş olması gerektiği halde, politik gücü sayesinde hala ayakta kalan bir holdingin yönetim kademesi daha yeni kovuluyorsa (bunun gönüllü bir istifa olduğunu iddia edecek kadar saf olmadığınızı umuyorum), mevcut yönetim geçen bunca süreye rağmen hasar kontrolü için gereken önlemleri yeteri kadar almamış demektir. bu da şu anlama geliyor, parayı uçuş emniyetinin önüne koyan zihniyet at koşturmaya, kalite kontrol sallanmamaya devam etmiş. bakalım daha neler göreceğiz.
  • tarihinde geçirdiği en büyük soruşturma ve dava sürecinin ortasında, 32 yıl bünyesinde çalışıp sonra firma aleyhine whistleblower (bunun tam çevirisi ne ya?) olan john barnett isimli abi aracında ölü bulunmuş. intihar gibi görünüyormuş.

biz de yedik tabi.

https://twitter.com/…?t=gdbi17e1_q3xurreyeqwow&s=19
  • ikinci cihan harbinde ve daha sonrasinda b-17, b-29, b-47, b-52 gibi battal boy* ucaklar ureterek isi ogrenen sirket. tarihindeki donum noktasi bu tecrubeleri (hayvani ucaklara jet motoru takip ucurmak felan) sivil havaciliga satmaya karar vermesi ve bunu becermesi oldu. adamlar isi o derece cozmus ki karsilarina rakip* diye bisey cikarmak ancak ujbej avrupa ulkesinin el ele vermesiyle mumkun olmus. olay bu yani.
  • an itibariyle durmaksizin 19 saatlik bir ucusla amerika semalarina 787 yazan ve boeing logosu cizen ozel bir 787 ucusu yapmakta olan ucak ureticisi firma.

http://flightaware.com/…ry/20120209/2100z/kbfi/kbfi
  • tramplende ziplama efekti
  • seattledaki 747-767-777 fabrikasi dunyanin en buyuk kapali yapisi olarak guiness'e girmis olan ucak ureticisi. fabrika tavaninda o kadar cok aydinlatma elemani vardir ki, onlarin isisi yeterli olmus, fabrikaya merkezi bir isitma sistemi bile kurulmasina gerek kalmamistir.
hesabın var mı? giriş yap