şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
373 entry daha
 • boeing'in 737 max ile ilgili sorunlari gundemdeyken, abd hava kuvvetleri'nin ust duzey satin alma yetkilisi dr. will roper da boeing'den satin aldiklari yakit tankeri ucaklarin boeing tarafindan hatali denetim yapilip gonderilmesi ile ilgili sikayetlerini iletmis ve 20 subat 2019'da boeing'e denetimlerinizi duzgunlestirin diye ultimatom vermis.

  "ın a blistering attack on boeing, the air force's top acquisition official said the company has a "severe situation" with flawed inspections of its new kc-46 air refueling tanker aircraft, after trash and industrial tools were found in some planes after they were delivered to the air force.

  dr. will roper, assistant secretary of the air force for acquisition, technology and logistics, made clear his concerns after visiting boeing's everett washington plant where the plane is assembled.
  "ı left concerned, and ı also left thinking boeing understands they have a severe situation that's going to take top level engagement from their company," roper said.
  after discovering the problem, the air force stopped accepting the new tankers from boeing on february 20."

  kaynak: https://edition.cnn.com/…refueling-plane/index.html
 • etiyopya havayolları kazası ile ilgili yeni detaylar gelmeye devam ediyor: http://archive.is/qk7pu

  uçağın lion air kazası ile fazlasıyla benzerlik gösterdiği görülüyor. uçakların kısa sürede çok yüksek hızlara çıkıp yavaşlaması, saniyeler içinde yüzlerce feet alçalıp yükselmesi - her şey çok benziyor.

  kule ile yapılan konuşmalar dinlenip değerlendirilmiş ve pilotların korku içinde acil iniş istediği doğrulanmış. o sırada kalkışı izleyen ve 8000 saat uçuşu bulunan hava trafik kontrolörü uçağın bu tuhaf hareketlerini görüp ne yaptığını anlamadığını söylüyor.

  çok büyük ihtimalle kaza aynı sebeple çıkacak, çok büyük ihtimalle boeing suçu yine pilotlara atmaya çalışacak. neden yine dedim? meğerse 90'larda da benzer bir sistematik sorun ortaya çıkmış ve havacılık otoriteleri zorlayana kadar boeing kendisinin hatasız, pilotların suçlu olduğunu iddia etmiş

  boeing böyle de pislik bir şirketmiş. kaldı ki faa ve başkan trump ile çok samimi bir ilişki içinde ola bir firma, zaten abd muhtemelen o yüzden bu kadar geç kaldı uçuşu yasaklamakta.

  yani neymiş? havacılık şöyle güvenlidir, kurumları böyle sağlamdır aksi ispatlanana kadar her uçak kusursuzdur goygoyunu siklemeyip kazalar ile ilgili aklımıza takılan bir şey varsa aksi ispatlanana kadar uçakları hatalı kabul ediyormuşuz.
 • evet mantıklı bir açıklama sonunda geldi.

  boeing’in yeni modellerinde yatay hız yeterli olmasına rağmen sistemdeki bir hata sonucu uçağın bilgisayar sistemi hızın düşük olduğu verisini kullanarak anti-stall sistemini devreye sokuyor ve hali hazırda yeterli hıza sahip olsa bile uçak burnunu yere doğru eğerek hızı artırmaya çalışıyor" demişlerdi. pilotların anlattığına göre uçağın anti-stall sistemi devreye girdikten sonra pilotlar manuel olarak tekrar uçağın burnunu yükseltmek durumunda kalıyor.

  uçaklar arabalar gibi test edilmiyor mu? yani 10 uçak üretiyorsan birini bu gibi durumlar için sahada kullanmak gerekmez mi? eğer varsa ki hiç göremedim sadece bir airbus stall testi gördüm.bilmiyorum çok araştırınca da uçağa binmeye korkuyorum bakalım neler olacak
 • güncellemeyle hataları düzeltileceği söylenen uçak.

  baya telefon günceller gibi geceden şarjda bırakacaklar uçakları sanırım. umarım windows güncellemesi gibi 2-3 kere sistemi yeniden başlatmaya çalışmaz. uçuşlar iyice sıkıntılı olur *
10 entry daha