şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
508 entry daha
 • 737 max uçağı üç gün sürecek sertifkasyon testlerinin ilkini 29 haziran 2020’de gerçekleştirerek ilk sertifikasyon tesini tamamladı.

  kaynak
 • ne büyük lobiymiş amk, ne büyük para hırsıymış.
  daha kaç bin insanı öldürecekler acaba bu uçağı uçurabilmek için.

  iki yüzlü batı dünyası. bu uçak batı dışında bir yerde üretilip, bunun öldürdüğünün 100'de birini öldürmüş olsaydı; değil uçağı yasaklamak, üretildiği fabrikayı, o fabrikanın yer aldığı ülkeyi yasaklarlardı tüm dünyadan.
 • epeydir sorununun giderilip bir an önce yeniden sertifiye edilmesini beklediğim uçak. havacılık sektöründen bir çok kişi ekmek yiyor ki sırf bu uçağın problemi maaşlı çalışan benim bile cebimi etkiledi. yakın zamanda isim değiştirmesini beklemekteyim. sorunu giderilmiş olsa dahi 737 max adı insanlarda tedirginlik yaratmaya devam edecektir. sırf bu yüzden ismi değişecektir.
 • sorunlar 737 max8 uçaklarındayken 737 max7 uçaklarıyla test uçuşlarına başlanmasının umarım mantıklı açıklaması vardır.
 • adınız concorde olsaydı eğer;
  piste sizden önceki uçaktan düşmüş bir parça nedeniyle motorlarınız patladığında piyasadan silinirdiniz.

  adınız boeing ise %100 mühendislik hatasından ibaret uçağınız binlerce kişiyi öldürse dahi tekrar lisans almak için testlere başlayabilir.
 • concorde’un üretiminin durmasının sadece bir kaza yüzünden olduğunu sanmak biraz romantizme kaçıyor.

  ufak bir google araştırmasıyla bile asıl sebeplerine ulaşılabilir. concorde o tür bir kazayı kaldırabilecek ekonomiye sahip bir proje değildi, zaten düşüşteydi. birkaç sene sonra o teknolojiyle zaten kendiliğinden iptal edilme olasılığı vardı.

  şehirler üzerindeki sonic boomlar, yakıt maliyeti, yolcu kapasitesi vs. gibi sıkıntıların üzerine o kazanın da getireceği;

  -yolcuların kaza yüzünden concorde tercih etmeyecek olmaları,
  -tasarım değişiklikleri maliyeti(sonuçta o yakıt tanklarını güvenli bir hale getirmeleri gerekiyordu)

  gibi sıkıntılar eklenince programa devam edilmeme kararı alındı. kimse kimseyi bir yere gömmedi.

  max programının ısrarla sürdürülmek istenmesinin en büyük dayanağı amerikan yerli ve millisi boeinge olan destek ve onun altın çocuğu 737’nin pazardaki payı.

  ayrıca batı’nın yaptığı hatalardan ders çıkarma gibi bir yeteneği ve bunu uygulayabileceği bir lobisi var.

  edit: şöyle bir örnek vermek gerekirse 737 yerine 747max diye bir model olsaydı ve onlar patır patır düşmeye başlasaydı aynı ısrar olmazdı diye düşünüyorum.
 • (bkz: make america great again) sertifikasyon vermemek sıkar biraz. 2-3 daha düşerse sertifikasyonun nasıl alındığı anlaşılır...
 • ben re-sertifikasyon sürecinin başlamasını olumlu buluyorum. 737 max havayolu firmaları için ciddi bir krizdi geri dönecek olması sevindirici. sırf thy'nin filosunda 737 max -8 ve 737 max -9 modellerinden toplam 12 adet uçağı var. ve bu uçakların yerde kalması demek havayolu firmaları için çok ciddi zararlar demek. pandemi sonrası dönemde geniş gövdeden ziyade dar gövdelere olan talebin artacağı düşünülürse bu ekonomik uçakların geri dönüşü sektöre iyi gelecektir. (bkz: boeing 747 ve airbus a380'lerin bir bir emekli edilmesi)

  ayrıca tüm dünyanın ve sivil havacılık otoritelerinin gözü bu uçaktayken sanmıyorum ki kaçak göçek iş yapılması mümkün olsun. döndüğünde son derece güvenli bir uçak olarak gökyüzünde bizi selamlayacağını düşünüyorum.
 • ufak bir hatırlatma ile olayın ne olduğunu anlayalım;

  1) airbus çıkarttığı a320 neo uçağı ile ciddi bir yakı verimliliği elde etti ve bu durum beoing'i aynı yakıt verimliliğine sahip bir uçak üretmeye zorladı.

  2) boeing bu yakıt verimliliğine ulaşabilmek için uçağın motorlarının yerden biraz daha yüksek olması gerektiğini biliyordu, fakat 737 serisinin dizaynına göre motorlar yerden biraz yükseğe monte edilirse uçak havada dik duruma(stall) geliyordu.

  3) sorunu gidermek için boeing, mcas adında bir yazılım yaptı, bu yazılım sensorlerden aldığı bilgiye göre uçağın burnunu düz tutuyordu fakat sensörler yanlış veri gönderdiğinde uçağın burnunu aşağıya doğru eğip 2 uçağın düşmesine sebep oldu. sistem istenirse devre dışı bırakılabiliyordu fakat pilotlar bu konuda eğitilmemişti çünkü beoing pilotların bu konuda eğitilmelerini gerekli bulmadığını söylemişti, sadece bir el kitaplığı pilotlara dağıtılmıştı

  4) uçağın cezalandırılmasından dolayı bir takım fiyaskolar daha ortaya çıktı, mesela uçağın sertifikasyonunu boeing kendi basına yapmıştı, faa bunu kabuletmiş bu uçak uçar iznini vermiştir. yani boeing kendi uçağını üretmiş, bu uçağın heryerde uçabilmesine de kendisi karar vermiştir sonradan da öğrenildiki uçağın bir sürü sorunu varmış, hatta şirket içindeki yazışmalarda bir mühendis "bu uçak maymunların kontrolünde palyaçolar tarafından dizayn edilmiş" diye dalga geçiyordu.

  5) beoing ve faa su anda işi çok sıkı tutuyor çünkü başka bir fiyaskoyu kaldıramazlar zaten faa uluslararası kredibilitesini kaybetmiş durumda, eskiden faa bir uçak için uçma izni verdiğinde bütün dünya bunu kabul ediyordu ama bu sefer kabul etmeyecekler cünkü boeing'in hem avrupa hem de cin tarafından sertifikasyon alması gerekecek.

  6) b737 max tasarımsal açıdan yanlış bir uçaktır, o uçağa o motorlar normalde takılmaz ve bu sorun çözülmedi bunun yerine yine dolambaçlı bir şekilde bir yazılım güncellemesi yapıldı, sensörler belki artırılacak vs vs. ama uçak tasarımsal açıdan zaten kusurlu, havadayken sensör yanlış veri gönderirse yada yazılımda bir sorun olursa geçmiş olsun.

  son olarak ben bu uçakla uçmam.

  cavdartarlasindakikizanlar bir ekleme yaptı

  2. madde'de motorların uçağa daha yüksek monte edilememesinin sebebi boeing 737'lerin ilk zamanlardaki tasarımdan kaynaklanan yere yakınlığıdır. kargo yüklemesi kolay olsun diye yere yakın tasarlanmış bu uçaklar.hatta bu sebepten gövde iniş takımlarının kapağı yoktur. yani yukarı zaten monte edilemezdi.
  stall olma durumu da 737 max'lerde motorlarının daha öne doğru monte edilmesi sebebiyle uçağının burnunun havaya kalkması durumu idi. bunu da mcas'le düzeltmeye çalışmışlar ve ellerine yüzlerine bulaştırmışlardı.
 • bir yolcu olarak seçimim filosunda b737 max bulundurmayan şirketler olacak. örneğin pegasus.

  ayrıca bir şirket rezervasyon sırasında b737 max dışında bir uçak gösterip de uçuş günü sefere b737 max koyarsa, yolcunun kesintisiz para iadesi ve üstüne de gideceği destinasyona bir sonraki ilk uçuşta ücretsiz bilet hakkı olmalı.

  dünyaya bir kez geliyoruz. yok öyle yağma.
2 entry daha