şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • boeing'in 737 max ile ilgili sorunlari gundemdeyken, abd hava kuvvetleri'nin ust duzey satin alma yetkilisi dr. will roper da boeing'den satin aldiklari yakit tankeri ucaklarin boeing tarafindan hatali denetim yapilip gonderilmesi ile ilgili sikayetlerini iletmis ve 20 subat 2019'da boeing'e denetimlerinizi duzgunlestirin diye ultimatom vermis.

  "ın a blistering attack on boeing, the air force's top acquisition official said the company has a "severe situation" with flawed inspections of its new kc-46 air refueling tanker aircraft, after trash and industrial tools were found in some planes after they were delivered to the air force.

  dr. will roper, assistant secretary of the air force for acquisition, technology and logistics, made clear his concerns after visiting boeing's everett washington plant where the plane is assembled.
  "ı left concerned, and ı also left thinking boeing understands they have a severe situation that's going to take top level engagement from their company," roper said.
  after discovering the problem, the air force stopped accepting the new tankers from boeing on february 20."

  kaynak: https://edition.cnn.com/…refueling-plane/index.html
 • etiyopya havayolları kazası ile ilgili yeni detaylar gelmeye devam ediyor: http://archive.is/qk7pu

  uçağın lion air kazası ile fazlasıyla benzerlik gösterdiği görülüyor. uçakların kısa sürede çok yüksek hızlara çıkıp yavaşlaması, saniyeler içinde yüzlerce feet alçalıp yükselmesi - her şey çok benziyor.

  kule ile yapılan konuşmalar dinlenip değerlendirilmiş ve pilotların korku içinde acil iniş istediği doğrulanmış. o sırada kalkışı izleyen ve 8000 saat uçuşu bulunan hava trafik kontrolörü uçağın bu tuhaf hareketlerini görüp ne yaptığını anlamadığını söylüyor.

  çok büyük ihtimalle kaza aynı sebeple çıkacak, çok büyük ihtimalle boeing suçu yine pilotlara atmaya çalışacak. neden yine dedim? meğerse 90'larda da benzer bir sistematik sorun ortaya çıkmış ve havacılık otoriteleri zorlayana kadar boeing kendisinin hatasız, pilotların suçlu olduğunu iddia etmiş

  boeing böyle de pislik bir şirketmiş. kaldı ki faa ve başkan trump ile çok samimi bir ilişki içinde ola bir firma, zaten abd muhtemelen o yüzden bu kadar geç kaldı uçuşu yasaklamakta.

  yani neymiş? havacılık şöyle güvenlidir, kurumları böyle sağlamdır aksi ispatlanana kadar her uçak kusursuzdur goygoyunu siklemeyip kazalar ile ilgili aklımıza takılan bir şey varsa aksi ispatlanana kadar uçakları hatalı kabul ediyormuşuz.
 • evet mantıklı bir açıklama sonunda geldi.

  boeing’in yeni modellerinde yatay hız yeterli olmasına rağmen sistemdeki bir hata sonucu uçağın bilgisayar sistemi hızın düşük olduğu verisini kullanarak anti-stall sistemini devreye sokuyor ve hali hazırda yeterli hıza sahip olsa bile uçak burnunu yere doğru eğerek hızı artırmaya çalışıyor" demişlerdi. pilotların anlattığına göre uçağın anti-stall sistemi devreye girdikten sonra pilotlar manuel olarak tekrar uçağın burnunu yükseltmek durumunda kalıyor.

  uçaklar arabalar gibi test edilmiyor mu? yani 10 uçak üretiyorsan birini bu gibi durumlar için sahada kullanmak gerekmez mi? eğer varsa ki hiç göremedim sadece bir airbus stall testi gördüm.bilmiyorum çok araştırınca da uçağa binmeye korkuyorum bakalım neler olacak
 • güncellemeyle hataları düzeltileceği söylenen uçak.

  baya telefon günceller gibi geceden şarjda bırakacaklar uçakları sanırım. umarım windows güncellemesi gibi 2-3 kere sistemi yeniden başlatmaya çalışmaz. uçuşlar iyice sıkıntılı olur *
 • unutulmustur.

  komplo teorileriyle isim olmaz ancak bazen cuk oturan durumlarin uzerine dusunmek enteresan olabiliyor.

  bu ucagin kazasi yasandi, herkes boeing'e bilenmeye baslamisti ki yeni zelanda'da camiye saldırı katliami yasandi.

  millet soruyordu bu teroristin arkasinda kimler var, nerden emir aldi, ne oldu da birden bu olay durup dururken patlak verdi vs diye.

  gunumuzde oyle sirketler var ki, hisse degeri kaybetmektense kendi colugunu cocugunu bile gozden cikarabilir..

  dedigim gibi komplo teorisidir, ancak yeni zelanda'da camiye saldırı katliami sonrasinda tamamen unutulmustur.

  ne sans ama.
 • 10 mart 2019 etiyopya uçak kazası enkaz alanında bulunan ve yatay stabilizeye hareket veren "jackscrew" denen mekanizmanın uçağa tamamen burun aşağı verdirecek konumda olduğu belirtiliyor. bu durumda bu kaza ile 29 ekim 2018 endonezya uçak kazası aynı nedenden, yani mcas sisteminden düştüğü ilk çıkarımlar arasında.

  faa'in bütün uçakları yere indirmesinde bu jackscrew bulgusunun etkili olduğunu düşünebiliriz.

  https://www.bloomberg.com/…show-jet-was-set-to-dive

  yatay stabilizeye hareket veren jackscrew nasıl çalışır:

  https://www.youtube.com/watch?v=rxpa9a-k2xy
 • "uçaklar aksi ispat edilene kadar kusursuzdur" pozisyonundakilerin etrafındaki çember daralıyor: https://www.reuters.com/…inistry-iduskcn1qy0rp?il=0

  kara kutudaki ses kayıtları fransa'da başarı ile kurtarılmış ve etiyopyalı yetkililere teslim edilmiş, etiyopyalı yetkililer ilk bulgular lion air kazası ile aynı sebebe işaret ettiğini söylüyor.

  boeing'e döşeyecekler matmazel. adedi 130 milyon dolar olan 350 tane uçak uçup kredisini ödemek yerine belki de aylarca yatacak.

  hata giderildikten sonra da insanlar bu uçakla ne kadar uçmak isteyecek, orası meçhul.

  hatanın giderilme yolu, opsiyonel paket olan sensör hatası tespit sisteminin(ek sensör ve ekranda sensör verileri uyuşmuyor ikazı, evet boeing bunu ek ücret karşılığı takıyor) tüm uçaklara takılması gibi bir şey olacaksa bu defa bu uçağın bu halde uçmasına izin veren faa ne diyecek?

  bu arada uçağın sertifikasyon süreci ve sorunlar ile ilgili şöyle bir yazı yazılmış baya doyurucu: https://www.seattletimes.com/…n-the-lion-air-crash/

  adamlar bu yazıyı 2.ci kazadan 11 gün önce yazıp boeing'e yazıdaki tespitlere cevap vermesi için gönderilmiş.
 • yeni haberlere göre sorun mcas çevresinde dönüyor. normalde hamle yapması gereken 0.6 değer yerine 2.5 derece itme verdiği ortaya çıktı. ayrıca bu farktan faa haberi yok. amerikan adalet bakanlığı boeing'e dava açmaya hazırlanıyor. seattle times, a konuşan ismini vermek istemeyen bir mühendisin söylediğine göre 320 neo ya yetişmek için yapılmış hareketti diyorlar.
 • https://www.youtube.com/watch?v=pal217dihfc

  düzen* çok cici.

  şirket* kar peşinde, regülatör* kar peşinde, bu ikisinden mizansen* çıkaran medya kar peşinde. ve en acayibi de, tüzel kişilik olmayıp kar dahi edemeyecekler bile tarafgirlik peşinde.

  düzen* çok cici.