şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • "uçaklar aksi ispat edilene kadar kusursuzdur" pozisyonundakilerin etrafındaki çember daralıyor: https://www.reuters.com/…inistry-iduskcn1qy0rp?il=0

  kara kutudaki ses kayıtları fransa'da başarı ile kurtarılmış ve etiyopyalı yetkililere teslim edilmiş, etiyopyalı yetkililer ilk bulgular lion air kazası ile aynı sebebe işaret ettiğini söylüyor.

  boeing'e döşeyecekler matmazel. adedi 130 milyon dolar olan 350 tane uçak uçup kredisini ödemek yerine belki de aylarca yatacak.

  hata giderildikten sonra da insanlar bu uçakla ne kadar uçmak isteyecek, orası meçhul.

  hatanın giderilme yolu, opsiyonel paket olan sensör hatası tespit sisteminin(ek sensör ve ekranda sensör verileri uyuşmuyor ikazı, evet boeing bunu ek ücret karşılığı takıyor) tüm uçaklara takılması gibi bir şey olacaksa bu defa bu uçağın bu halde uçmasına izin veren faa ne diyecek?

  bu arada uçağın sertifikasyon süreci ve sorunlar ile ilgili şöyle bir yazı yazılmış baya doyurucu: https://www.seattletimes.com/…n-the-lion-air-crash/

  adamlar bu yazıyı 2.ci kazadan 11 gün önce yazıp boeing'e yazıdaki tespitlere cevap vermesi için gönderilmiş.
 • yeni haberlere göre sorun mcas çevresinde dönüyor. normalde hamle yapması gereken 0.6 değer yerine 2.5 derece itme verdiği ortaya çıktı. ayrıca bu farktan faa haberi yok. amerikan adalet bakanlığı boeing'e dava açmaya hazırlanıyor. seattle times, a konuşan ismini vermek istemeyen bir mühendisin söylediğine göre 320 neo ya yetişmek için yapılmış hareketti diyorlar.
 • https://www.youtube.com/watch?v=pal217dihfc

  düzen* çok cici.

  şirket* kar peşinde, regülatör* kar peşinde, bu ikisinden mizansen* çıkaran medya kar peşinde. ve en acayibi de, tüzel kişilik olmayıp kar dahi edemeyecekler bile tarafgirlik peşinde.

  düzen* çok cici.
 • (bkz: ölüm makinesi) hatalı üretim sonucunda ortaya çıkan ve yüzlerce insanın hayatına kaybetmesine neden olan uçaktır. o kadar dik yükselişe geçersen çabuk inersin 737 max.
 • isler ciddilesiyor. olayin arastirilmasina fbi'da dahil olmus. bakalim ne cikacak ortaya.

  tik tik
 • çok canlar yakacak gibi. kazdıkça bok çıkıyor.
 • ilk kaza olan lion air kazasından bir gün önce aoa sensörünün sorunlu olduğu raporlanmasına rağmen bakım personeli sorunu tespit edememiş.

  yeni bir iddiaya göre mcas sistemi her uçuşta farklı sensörü kullanıyormuş(uçağın iki yanında da var bu sensörden) ve bakım ekibi hatalı olarak raporlanan sensörü test ederken mcas diğer sensöre geçtiği için hata tespit edilememiş. boeing'in pilotları mcas ile ilgili bilgilendirmediği gibi bakım ekibini de bilgilendirmedi mi? bu konuda bir bilgi verilmiyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=4koccb8suoq
 • hava yolu ulaşımı dünyanın en güvenilir ulaşım türlerinden ikincisidir.son zamanlarda özellikle 2018 ve 2019 da uçak kazaları sayısında bir artış mevcut diyebiliriz.temel sebebi uçak üreticileri olan şirketlerin kar edebilmek için rekabete daha hızlı devam etmek istemesi ( hatalı yapılan teknik işlerin örtbas edilmesi ya da gerekli test ortamından geçirilmemesi ) ve havayolu şirketlerinin dünyanın en iyi uçak üreten firmalarını baskı altına alması.mesela operasyon maliyeti daha düşük ve daha fazla kar eden uçaklar yapmaya zorlaması.
 • aynı zamanda yazılım mühendisi olan bir pilot tarafından, yaşanan kazaların yazılım hatasından çok ekonomik kaygılar sebebiyle uçakta yapılan tasarım tercihlerinden kaynaklandığı anlatılan uçak. güzel bir analiz olmuş.

  https://twitter.com/…ner/status/1106934362531155974
 • thy bir sürü almış bu uçaktan, bu uçak alenen hatalı üretilmiş, thy elindekileri geri vermeli ve zararı için gerekli tazminat davalarını açmalı.

  anladığım kadarıyla, uçağın tasarım hatasından dolayı denge noktası yok, burnu sürekli yere doğru dönüyor, yazılım da bunu engellemek için sürekli uçağı yukarı doğru kaldırmaya çalışıyor... böyle uçak mı olur? her uçuş kumar. yazılım hata yaptığında, uçak kesin düşecek. böyle bir uçağın uçması suçken, herkese satmışlar.

  f-35'i verme, boktan uçakları kakala.