şükela:  tümü | bugün
  • her iki üreticinin de uçağını kaçırmış biri olarak (bkz: uçağı kaçırmak) diyebilirim ki, allah bu istanbul trafiginin belasini versin.
  • sivil hava şirketlerinde çalışıp geri hava kuvvetlerine dönen pilotların anlattıkları ile örneklersek
    airbusta uçan boeing pilotu : oha lan , bunu da mı uçak kendisi yapıyor?
    boeingte uçan airbus pilotu : oha lan , bunu da mı biz yapcaz ?
    şeklindedir.
  • felsefi farklılıkları olan iki uçak firmasının arasındaki farklardır.

*airbus bir avrupa çok uluslu havacılık şirketi, boeing ise bir amerikan şirketidir.
    *airbus manevra yapmak için yan çubuğu kullanır, ancak boeing hala boyunduruk kullanıyor.
    *airbus daha otomatik iken boeing, pilot becerisini ön planda tutar. neredeyse tüm airbus uçaklarında, hafızaya önceden kodlanmış bir kontrol listesi vardır. pilota fazla iş yükü bırakmaz.
    *kokpitte, airbus ışıklar söndürme politikasını kullanır, eğer bir ışık yanarsa, bir sorun var anlamına gelir. boeing ise sürekli olarak kokpit ışıkları yanar, söndüğünde bir sorun var anlamına gelir.
  • her iki ureticinin de ucaklari ile yere cakilmi$ biri olarak (bkz: flight simulator x) diyebilirim ki, airbus ile yere cakilmak bir ayricalik sanki.
  • airbus isterse 99.9% yakıt verimliliğine ve 500 ton yük taşıma kapasitesine sahip, sesten hızlı uçak yapsın, abd sınırları içinde, özellikle hükümet projelerinde* boeing'e karşı şansı neredeyse sıfırdır.

kc-x tanker uçak ihalesinde mesela, teknik olarak boeing'i ezdiler, üstüne ihalede boeing'in rüşvet skandalı patladı, pentagon'u yemlediği ortaya çıktı, ona rağmen boeing "bunlar amerikan uçağı değil" diye ağlayınca proje iptal edildi, sonra da evet, yanlış tahmin etmediniz, boeing'e verildi. (bkz: buy american act)

"bizde yerli malı haftası yapmaya kalksan ya da türk malı'nı övsen laf yersin, adamların bunun için yasası var" şeklinde bir demagoji ile bitirmek istiyorum sözlerimi sayın seyirciler.
  • airbus evlenilecek kadındır, boeing ise seksin kralını yapacağınız kadındır.(kıyaslama 737ng- a32x aileleri içindir)

-airbus size karşı şüpheci davranır.burnunu 30 dereceden fazla kaldırırsan yada 10 dereceden fazla ezersen ''orda dur bakalım'' der.sticki sağa yada sola çekip yatırırsanız tayyareyi size tam bir dönüş izni vermez kontrolü ele alır.yani limitlerinin zorlanmasını istemez, muhafazakardır.boeing ise ''bank angle'' ''sink rate'' gibi zevk çığlıkları atar ve kontrolü size bırakır.

-otomatik iniş(catııı) durumlarında airbus size ''retard'' diye bağırır ama yinede ben bilmem beyim bilircilik yaparak güç kollarına müdahale etmez, erkeğinin kendi elleriyle çekmesinden yanadır idle'a.boeing ise asidir, sadece retard uyarısını yazıyla gösterip sessiz sedasız güç kollarını kendisi çeker.

- boeing cockpiti switch cennetidir.çok seksidir.kokpiti ve kafaüstü panelini kapıdan gören bir yolcu ''nını s.kiim bu ne böyle!'' diyebilir.airbus cockpiti button yuvasıdır.sadedir.çok fazla dikkat çekmez.

-airbus cockpiti çok geniş ve ferahtır.pilotun konforunu göz önünde tutar.önünüzde ayakları uzatacağınız 2 adet çıkıntısından tutunda , yemeğinizi yiyeceğiniz masanız bile hazırdır.boeing cockpiti ise çok dar ama samimidir.boy uzunsa ,kemerleri bağlamazsanız beklenmeyen bir türbülansta kafayı yukardaki panele çarparak size beklenmeyen heyecanlar ve acılar yaşatabilir.

-beklenmedik bir sıkıntıda airbus size ecam status ekranında tüm yapmanız gereken prosedürleri gösterir.size destek olur.boeing ise ''en zevkli seks adrenalinli sekstir'' mottosundan yola çıkarak o daracık kokpitte qrh kitabıyla sizi yalnız bırakır ve boğuşmanızı zevkle izler.

-airbus ı uçururken autotrim denen naneden dolayı kontrolde bir sanallık vardır.senin verdiğin kumandaya ufak düzeltmeler yapar kendi.yani erken boşalmayı yüzüne vurmaz.avutur.boeing ise ne yaptıysan sana anında geridönüşümünü verir.iyi bir iniş çok daha fazla haz verir, ancak zorlu bir circle to land denemesinde seni terletir.

-airbus ı sidestick denen ufak bir joystickle kullanırsınız ve kumandaya tepkileri hassastır.narin davranılır.boeingte ise hardcore yaptığınız bir yoke bulunur.

-airbus yerden yüksektir, uzun boyludur, yani genetik açısından en doğru seçim sizin için odur.ancak ''bodur tavuk her daim piliçtir'' lafıda götten sallama bir laf değildir.

seçim tabi ki sizindir.ama eğer evlenmek bana göre değil, hardcore bir sekste değil aradığım.benim gözüm daha yükseklerde, ben kraliçeyle, prensesle bir izdivaç peşindeyim derseniz,
    (bkz: boeing 747)
    (bkz: boeing 777)
  • teknik bilgim yok ama yazılanlardan anladığım pilotluk araç kullanma gibi yaygın birşey olsaydı sözlükte airbus kullanan erkekler ılık olarak nitelendirirdi.
    airbus ne aga uçak boeing olucak bir kere uçağı hissedicem kontrolu ben de olacak. baktım havaalanı trafiği sıkışık atarım 3 e kenardan sollayıp iniş yaparım.

tamam yanlış yazmışım anladım 20 kişi mesaj atmış*
  • yerden bakinca; kanadindaki ışık bir kez yanıp sönüyorsa boeing iki kez yanıp sönüyorsa airbustır.
  • metro turizm ile seyahat ettiğim için bir fikrim olmadığı karşılaştırma.
  • thy amsterdam kazasındaki uçak airbus olsaydı düşmeyecekti.

şöyle ki;

kazanın kök nedeni olan radio altimeter sensöründen 737'lerde iki adet bulunur ve sistem esas olarak kaptan tarafındaki sensörü dikkate alır. kaptan tarafındaki sensör arızası iki sensör birbiriyle konuşmadığı için hatalı veri üretmiş ve kazaya sebep olmuştur.

airbus ise bu tarz sensörlerde kaptan ve fo sensörleriyle yetinmez, ilave bir sensöre daha sahiptir. pilotların sensörlerini sürekli üçüncü ile kıyaslayarak akan veride sıkıntı olup olmadığına bakar ve sensörlerden biri normal olmayan değerler ürettiğinde ekrana uyarı vererek diğer sensöre geçer.

aslında incelendiğinde yaşanan 737 max kazaları da benzer bir durumdan kaynaklandı gibi duruyor.

ilave bilgi için thy amsterdam kazası uçak raporunu inceleyebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap