şükela:  tümü | bugün
 • lufthansa'nın boeing 737 cbt'sinden bir kesit:

  "as airplane cockpits are designed for flying and not for lunch, the 737 is equipped with control wheels instead of tables."
 • baslikta yazilan bir kac icerige aciklik getirmek isterim.

  oncelikle boeing 777 (bkz: triple seven) (bkz: fly-by-wire) teknolojisini kullanmaya basladi ancak halen tam randimani ile kullanmamakta, yani fly-by-wire'i giris-gelisme-sonuc diye 3 kisimdan anlatirsak (cok detaya girip bogmayayim sizi) boeing henuz giris kismindadir, ha bu boeing'in teknoloji olarak geride durdugundan felan degil yanlis anlamayin, sadece boeing halen tam anlami ile ucagin manevrasini pilota birakma prensibine devam ediyor ama bir yandan da teknoloji nimetinden yararlaniyor diye ozetleyebiliriz.

  onun disinda bir diger konu da evet istatistikler onemli, rakamlar yalan soylemez fakat atladigimiz bir sey 'kazalarin icerigi konusu' yani sadece kaza sayisina gore airbus daha guvenli diyemeyiz. ornegin malezya hava yollarina gelen 2 tane onemli olay var hepimizin bildigi uzere ve 2 ucak da ((bkz: boeing 777) 1'i ucak halen bulunamamisken diger ucak rusya-ukrayna kismi savasindan oturu 'yanlislikla' vuruldu dolayisi ile simdi 2 kazayi istatistige koyup boeing 777 guvenli degil diyemeyiz, bunun bir cok ornegi vardir muhakkak.

  yine baska yazi da airbus'i ucarmanin da boeing'i ucurmanin da 'iq' ile bir ilgisi oldugunu sanmiyorum, yani boeing'de kontrol daha fazla pilotta diye boeing pilotunun 'iq'sunun daha yuksek oldugunu iddaa etmek biraz tuhaf olur, hatta direk ornek vereyim size: (bkz: chesley sullenberger)

  yine baska bir icerikte ise boeing'in kic kisim tasariminin (airbus'a gore daha yakindir) daha fazla kazalara sebep oldugu belirtilmis (bkz: tailstrike) yine burda da istatistiklere guvenim tam ama yine iceriklere bakmamiz lazim, yani o zaman airbus'ta hic tailstrike olmaz demek lazim, diyemeyiz tabii, bunu da orneklendireyim. (bkz: 25 nisan 2015 thy uçağının acil iniş yapması)

  benden bu kadar, bir ara zaman ve en onemlisi enerji bulursam su basliga da (bkz: thyde pilotlarin 24 bin tl maas almasi) el atacagim ama hayirlisi.
 • konfor açısından her ne kadar airbus'ın önde olduğu bir gerçek olsa da benim gibi düşünen yani bir uçağın stick ile uçurulmasından rahatsız olan lövyeci arkadaşlarım için, boeing her zaman manuel ve sağlam bir uçak olarak gönlümüzde taht kuracaktır.
 • bismillahirrahmanirrahim,

  öncelikle şunu bilelim. havacılık sektöründe airbus uçuran şahsa operatör, boeing uçuran şahsa pilot denir. sonra devam edelim,

  bir uçak mühendisi olarak;
  en kolay tabiriyle airbus otomatik arabadır, boeing manual arabadır.
  airbus sizin hata yapmanıza dahi izin vermezken, boeing hataya giden yolda sizi görsel/işitsel olarak uyararak doğru düzeltmeleri yapmanızı ister. bu airbus'ın hanesine büyük bir artı olarak yazılabilir. çünkü insan unsuru ne kadar fazlalaşırsa hata ihtimali de o kadar artar. ancak, unutmamak gerekir ki bazen işler sınırları zorlamayı gerektirebilir. örnek olarak (bkz: denzel washington) başrolünde (bkz: flight) filmini verebiliriz. --- spoiler ---

  bu filmde bir uçakta olabilecek en kötü şeylerden birisi olur, uçağın yükselmesini/alçalmasını sağlayan elevator adlı parçamızda bir cenabetlik vuku bulur. denzel abimizin uçağı kurtarmak için yaptığı manevraları airbusta sikimin başını yaparsınız(haa o hareketleri herhangi bir yolcu uçağıyla yapabilir misin derseniz, o da ayrı bir konu tabi)
  --- spoiler ---

  bir yolcu olarak;
  rahatlık başlığında çok da farkları olduğunu düşünmüyorum. kıyaslamakta olduğumuz dar gövdeli modeller (737 ve 320) alttan kanatlı modellerdir. bunların stability konusunda elbetteki farkları vardır ama bu farklar yolcuya 737 çok zıplatıyor, 320 o kadar zıplatmıyor/sarsmıyor dedirtecek kadar bariz farklar değildir. sizin o uçuşta gereğinden fazla sallanmanızın tek sebebi mevcut hava koşullarının diğer uçuşlarınızdakine nazaran daha kötü olmasından ibarettir. yoksa bir istanbul-izmir uçuşunda a320 ile seyahat ederken girdiğimiz türbülansı görseniz, mevzunun modelle hiç alakalı olmadığını anlardınız. (yiyecekler içecekler havada uçuştu, çaydan kahveden yananların çığlıkları inletti kabini). kanat yakınındaysanız motor gürültüsü her türlü rahatsız eder sayın okuyucu. yeri gelir flap'lerin ve iniş takımlarının da sesini duyarsınız uçak/model farketmeksizin) haa a330 motorunun nispeten daha az ses yaptığı da bir gerçektir. ama kendisi geniş gövdedir, o başka bir mecra.

  bir pilot olarak;
  kadın dediğin (bkz: boeing 777) dir. pardon uçak dediğindir o. o bir bebektir. her meydana inmez, her pisti beğenmez. onunla atatürk'e inersin, heathrow'a inersin, los angeles'a inersin, işte böyle böyle yerlere inersin anca. performans 100dür, yol tutuş 100dür, ayrodinamik 100dür, kontrol 100dür. bana göre şuan aktif görevde olan, her pilotun da uçurmayı isteyeceğini düşündüğüm en kalite yolcu uçağıdır. geniş gövdelerin tillahıdır. düz uçuşta 60.9 metrelik kanatlarını havaya doğru büker, o kanatların uçlarından karizma dökülür. en kötü yanı bizim first officer diye tabir ettiğimiz ama halk arasında yardımcı pilot olarak bilinen 777ci meslektaşlarımın kaptanlığı gelince bir süre için 737ye downgrade ettirilip, attan inip eşşeğe binmek zorunda bırakılmalarıdır.

  amin
 • dışarıdan bakarken ben bunları nasıl ayırt edeceğim derseniz eğer şurası yardımcı olabilir.
 • ikisi de yapan mühendisin, tasarlayan tasarımcının vs mentalitesini taşır.
  - boeing kompozit malzemeyle falan uğraşmaz, basar alüminyumu geçer, airbus yakıt tasarrufuna kafayı takmış durumdadır. kompozit malzemeyle olabildiğince hafifletmeye çalışır uçağı.
  - boeing çok seksi uçaklar üretir, airbus aman şu da var bu da var diye diye çirkin ama kriterleri karşılayan uçaklar üretir.
  - airbus pilota hiç güvenmez,hayvan gibi erken uyarı sistemleri vs koyar; boeing uçağı pilotun kullanmasını sağlar.(boeing'de güvenlik sistemleri yok demedim.)
  daha çok örnek verilebilir tabi ancak özet olarak boeing klasik amerikan, airbus klasik fransızdır.
 • airbus çalışanları boeing firmasının 100'ncü yılını kutladı.

  "iyi ki doğdun boeing. bizi daha iyi olmaya zorlayan rekabetin için sana teşekkür ederiz."
 • boeing gönüllerin ,
  airbus type rating'in şampiyonudur.
 • boeing, amerikan malıdır. son ana kadar pilota sadıktır. çünkü bilir ki "hiçbir makine insanın yerini alamaz". o bir golden retrieverdır. pilotu onu sanki araba kullanıyormuşçasına uçurur. dümeni kullanması o kadar zor değildir.

  airbus, avrupalı bir asilzadedir. kimseye boyun eğmez, pilota bile. çünkü bilir ki "makineler hata yapmaz, insan yapar". o yüzdendir ki pilota olan sadakati, sadece, kendi güvenliğini sorgulamaya başlayana kadar sürer. sonrasında pilotun yetkilerini elinden alır ve "ben artık kendi kendimi yöneteceğim" der. o bir huskydir. bildiğin joystickle uçar.

  kısacası boeing pilotunu, airbus yazılımını dinler.
 • a380 gerçeği ve de son çıkan uçağı olan a350'nin boeing'deki rakibi boeing 787 dreamliner'ın eline eline vermesinden ötürü airbus'un kazandığı versustur. ayrıca a350 gelmiş geçmiş en seksi uçak olabilir.
hesabın var mı? giriş yap