şükela:  tümü | bugün
 • hücresinde idamını beklerken felsefe tarihinin önemli kitaplarından birini, felsefenin tesellisini (the consolation of philosophy) yazmıştır. okuyana güç, kuvvet verir.
 • ölümüyle ilgili detayları okuyunca kanımı donduran romalı ortaçağ filozofudur. felsefe'nin tesellisi adlı eseri çiğdem hoca* tarafından latince aslından dilimize çevirilmiştir.
 • ingiliz dili ve edebiyatında okuyanların iyi tanıdığı filozoftur.
  felsefenin tesellisi inanılmaz bir eserdir ve insana şimdilerde böyle bir beynin neden çıkmadığını sorgulatır.
 • tam adı anicius manlius severinus boethius olan filozof.
 • m.s 480 yılında roma'da doğan ve ilk hristiyan eğitimini aldıktan sonra atina'ya giden, skolastiğin ilk öncüsü ve romalıların sonuncusu bir ortaçağ filozofudur. "felsefenin tesellisi üzerine" adlı bir çalışma yapmış; aristoteles ve platon'un birçok yapıtını latinceye çevirmiştir. ayrıca birçok tanrıbilim araştırmaları yaparak yayınlamıştır. antik yunan ve latin dünyası arasında köprü görevi gören boethius, platon ve aristoteles felsefelerinin bir sentezini yaparak orta yolu bulmaya çalışmıştır. aristoteles'in mantığını çok iyi bilen boethius, mantığı hem felsefenin bir alt disiplini hem de felsefe yapmanın bir aracı olarak görmüştür. aynı zamanda, tanrı zaman dışıdır, sonsuzluktur ve tanrı dışındaki her şey zamana tabidir diyerek tanrı'yı en yetkin varlık olarak açıklamasıyla da ünlüdür. buna göre tanrı bizim yaşadığımız zamandan farklı bir sonsuzlukta ve birlikte (bütünlükte) vardır. "o", bizim yaptıklarımızı, yapıyor olduklarımızı ve yapacaklarımızı bir ve bütün olarak görür yani geçmiş, şimdi ve gelecek onun için tek bir şimdiden ibaret olup; bizim yaptıklarımızı bilecektir ama gene de özgür irademizle yapacaklarımıza biz karar veririz demiştir.
 • (bkz: the consolation of philosophy)

  ''balance out the good things and the bad that have happened in your life and you will have to acknowledge that you are still way ahead. you are unhappy because you have lost those things in which you took pleasure? but you can also take comfort in the likelihood that what is now making you miserable will also pass away.''
 • boğdurulmadan önce hücresinde yazdığı kitapla (bkz: felsefenin tesellisi) inanılmaz bir işe imza atmış ortaçağ filozofu. sen adamın çocuğunu yetiştirmek için hoca ol, sonra o çocuk büyüyünce bana süikast girişiminde bulunacak diye seni idama mahkum etsin, hem de müthiş acılar içinde. bir de otup işkencede idamı beklerken muazzam bir eser bırak insanlığa.

  dünyanın az çok yaşanılabilir bir yer olmasında katkısını anlamak için kitabını okuyun lütfen. saygıyla selam ederim büyük adam anicius manlius severinus boethius

  "hiçbir şey kendi içinde kötü değildir; her şey onun hakkında nasıl düşündüğünüze bağlıdır. mutluluk, dünyanın değil, aklın bir durumudur."