şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kars ilinin kuzeybatısında yer almakta, il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır.
  boğatepe köyü yakalaşık 2000 m rakımdadır. köyün kuzeyinde yer alan köyede adını veren 2780 m yükseklikte boğatepe dağı yer almaktadır. hayvancılık'ın yoğun bir şekilde yaşandığı köyde kaşar ve gravyer peyniri üretimi yapılıyor. halen geleneksel köy yaşamının devam ettiği bu yerde, 1930'larda kafkasya'dan göçen aileler yer alıyor (bkz: terekeme).
 • içerisinde peynir müzesi barındıran, bahar aylarında (haziran-temmuz diye anlayın) endemik bitkilerin, çiçeklerin, böceklerin festival yaptığı, gravyer peyniri ve kaşarın bu bitkilerden kaynaklı aşırı lezzetli olduğu kars'a 50 km uzakta bir köydür.
  kars'a yağmur yağsa buraya diz boyu kar yağar. bu nedenle hazirandan sonra gidilmesi ve görülmesinin tavsiye ederim. ayrıca köyde şifalı bitkilerin kurutulduğu mütevazi bir depo mevcuttur. kalmak isteyenler için müzemsi bir şekilde dizayn edilmiş eski bir köy evi mevcuttur.
  halkı terekemedir. fakir görünümlerine yıkık dökük evlerine aldanmayın. her birinin peynir deposunda gayet makul miktarda gravyer ve kaşar vardır. yaşam tarzları zenginlikleri ile ters orantılıdır.
 • şu an geçmekte olduğum kars ili sınırları içerisindeki geçit. uçsuz bucaksız alpin çayırlarının göğü deldiği yerde bulunan bu bölgeden ileriye baktığınızda susuz, alabildiğine yeşil, üzerinde sürüleri otladığı, sanki bir deniz görünür. rakım: 2344
 • kars gravyerinin ve kaşar üretiminin başladığı yer olan, şu anda da bu konuda doyurucu bilgiler veren peynir müzesini barındıran ufak bir kars köyü. 1878'de donemin rus çarı'nin azınlık olan molokonlari kars'a sürmesiyle birlikte başlıyor karstaki peynir üretimi. bu adamlar da bu yetenek ve ilgilerini orada yaşayan türklere de aktarıyor ve karsin tekrar türkiye'nin eline geçmesiyle birlikte boğatepede yaşayan köylüler peynir üretimini ehli şekilde öğrenmek icin yurtdışına kadar gidip ders alıyorlar. kısacası kars kaşarını ve diğer peynir ürünlerini ülke genelinde ünlü yapan ruslar kadar dönemin azimli türk köylüleri ve boğatepenin de burada geniş bir rolü var.

  peynir müzesi de birleşmiş milletlerden fon alınarak oluşturulmuş, eski bir mandiranin restore edilerek peynir üretiminde gerekli arac gereçlerin tanıtıldığı ve aynı zamanda peynir uretiminin adim adım anlatıldığı bir yer olmuş. özellikle şu an derneğin başında bulunan zümran hanım hem bu müzenin oluşumundaki katkıları ve akıcı rehberliği, hem bütün bu üretime kadınların da erkekler kadar eşit ve özgür yer almasını sağlamak için sarfettiği efor, hem de bilgi birikimi ve üslubuyla muhtesem bir kadın. kars'a gidip de vakti bol olanin ziyaret edip peynirin, kars kaşarının hikayesini dinlemesini tavsiye ederim. dileyenler müzeyi gezdikten sonra köydeki mandıraların üretimi olan kars kaşarı ve gravyeri ücretsiz tadabiliyor, isterse satın alabiliyor.