şükela:  tümü | bugün
 • sevdiğim için takip de ettiğim allahsiz.
  (bkz: boşaldiysam mutluyum)
 • 4 aydır telefon üzerinden seviyeli bir ilişkimiz var kendileriyle, önümüzdeki binanın 3. kaçak katını çıkıp sırasındakilerden 2 kat daha uzun olması konusunda. bugün çatıyı daha da yükseltmeye kalkıştıkları için (el insaf) daha bir alevlendi ilişkimiz.

  bugün ilk defa bir mühendise telefonla ulaştık (mühendisleri gönderiyoruz demişlerdi daha önce, gözlerimiz yollarda kaldı, biz onları mit sanıyorduk) şöyle bir konuşma geçti:

  dez: önümüzdeki bina 3. kaçak katını çıktı boğazı katlediyo nerdesiniz vs. vs.
  mühendis: siz yanlış görmüşsünüz bina eskisiyle aynı
  d: ya nası aynı adamlar kocaman kat çıktı
  m: arada brandalar var ya, nerden baktığınıza göre değişir, ondan öyle yüksek gibi görünüyodur o
  d: ya tam arkasında aynı düzeyde oturuyoruz binanın çatı katıyla, elimizde fotoğraflar var, gönderdik size de
  m: yanlış çekmişsinizdir ayağa kalkıp çekersen farklı oturarak çekersen farklı (şaka mısın lan)
  d: ya aynı camdan aynı şekilde çekiyoruz nası farklı olur bakın zaten panjur aynı boyda vs.
  m: fotoğrafçı değilsiniz sonuçta yanılabilirsiniz

  neyse böyle giden bir sinir harbinden sonra adam biz bakıcaz falan dedi. daha önce dilekçelerimizi kaybettiler, sonra dosyayı kaybettiler, pek bir şey beklemiyoruz açıkçası. ama adam gibi "bana öyle böyle diil rüşvet yedirdiler, o katı çıkıcaklar" dese en azından "adam haklı beyler" diip oturucaz yerimize.

  parayı veren düdüğü çalar izin merkezi kısaca boğaziçi imar müdürlüğü
 • kolunda altın rolexli memurların cirit attığı devlet dairesi.
 • rüşvet çarkının en organize şekilde döndüğü kurumdur.

  altına bir şeyler yazsam, ihbar kabul edilip soruşturma falan açılır, beni de sorguya alırlar mı diye endişeyle açıp baktım çekinerek
  lakin benden önce ima edenler olmuş bu kurumda dönen çarkları.
  müdüründen mühendisine kadar bütün elemanların, kurumda dönen rüşvet çarkının içinde olup, organize çalışması, rüşvetin miktarını arttıran etkenlerdir bu kurumda.
  kontrolleri altında olan boğaz görünümlü bölgelerde, yeni yapıya izin yoktur, mevcut yapıların onarımı da izne bağlıdır. bu izin belgesinin ya da yasal olmayan "onarıma göz yummanın" bedeli, mevcut yapının rayiç bedeli kadardır diyeyim ki hayal edebilin dönen parayı.
  yani ortalama 150 bin tl ederinde bir mülkünüz varsa bunun için istenen bedel 100 bin dolardır.
  450-500 bin tl olan bir mülkün bahçesine normal şartlarda havuz yapılması izni mümkün görünmez. ama 20-30 bin tl'lik bir rüşvetle bahçenize havuzu açtırabilirsiniz.
  çatı onarımı, bahçe duvarı vs gibi dış mekan değişikliklerinde, onarım maliyetinin en az 20 misli, bu kurumun yasal olmayan göz yumması karşılığında ödenir.
  periyoduk olarak helikopterle de üstten denetim yapılan, çivi çakmanın yasak olduğu sürekli dillendirilen bu bölgelerde, sokağın başındaki tekel bayii birdenbire gayet güzel restorana dönüşebilir, bahçeli villa pek tabii bir anaokuluna dönüşebilir ama.
  bu kurumda, rüşvet kavramının müktarının yüksek olmasındaki sebep blögedeki yapıların müstakil ve rayicinin yüksek olmasıdır.
  yukarda da söz edildiği gibi, periyodik dönemlerde hem üst hem de alt kademelerde tayinler yapılır.
  yalnız bu tayinler bazen başka belediyelerden gelen ekiplerden oluşur.
  geldiği kurumun rüşvet hadisesine uzak olması, kişilerin sicilinin rüşvetle anılmıyor oluşu gibi kriterler olmuyor. bu nedenle kurumdaki müdürler ve mühendisler değişse de rüşvet çarkı acımasızca devam eder.
 • uğruna canlar verilen devletimize bağlı bir müdürlük olduğundan ve biraz da korkudan olumsuz eleştiri yapamadığım, boğaz'ın görünümünü korumak adı altında millete kan kusturan fakat boğaz'ı koruyamayan anlı şanlı bir birimdir.

  daha önce yapılan örnekler gösterildiğinde onlar kaçak maçak bi' şekilde yapmış deme cüretine sahip memurlar barındırır.
 • rusveti kurumsallastirmis, babadan kalma metotlarla rusvet almaya calisan burokrat ve kurumlara ornek olmasi gereken hede.
 • allah düşürmesin dediğim kurum, rüşvet vermediğim için bir evin dış cephesini aynı renge boyayabilmek için bir aydan fazla didiştiğim, sonunda kabahatler kanunu kapsamında ceza ödemek zorunda kaldığım kurum.

  (bkz: boğaziçi rüşvet müdürlüğü)
 • cumhurbaşkanlığına bağlanmış.
  kaynak
 • burası hakkında duyduklarımla "yahu bu milyonluk evleri kim alıyor, bu pahalı aşırı lüks arabalara kim nasıl binebiliyor arkadaş?" şeklindeki kronik orta sınıf sorularıma bir nebze cevap olmuş kurumdur.

  eyyy türk gençliği,

  artık birinci vazifen üniversite okuyup birkaç yüz dolarlık adam olma enayiliğinden kurtulmaktır, der ve susarım. demek ki servet sahibi olmak bu kadar kolaymış mk.

  bir şey anlamayanlar başlıktaki önceki entryleri okusun.