şükela:  tümü | bugün
 • boğaziçi kimya, türkiye'deki en iyi kimya bölümü. mezun olan öğrencilerinin çoğu yurtdışına master ya da doktoraya gidiyor. ayrıca bölümdeki hocalar çok iyiler.
 • bolum hocalarindan halfon un objection i kacirilmamalidir, aksi halde derdinizi anlamaz sakata gelirsiniz.
 • bir finalde superman ve kriptonit bağlamında bir element sorusu sorarak bütün sınıfı kendine hayran eden prof. dr. tereza varnalı'nın ders verdiği bölüm.
 • insana ikinci sınıftan son ana kadar napalm yutuyormuş hissi veren zorlukta bir bölüm. mezun olduktan sonra kimyagerliği boşverip çevirmenlik, balıkçılık filan yapmayı düşünenler varsa, hemen bırakıp kaçsınlar. zaten diplomanızı alsanız da eksik dersim kaldı, mezun olamadım kabuslarıyla uyanacaksınız, boşuna yorulmayın madem.
 • öğrenciler için her zaman araştırma projelerine katılma imkanı veren bölüm. eğer istekli iseniz lisans eğitiminizin birinci sınıfında bile bir hoca ile araştırma projelerine katılıp uluslararası makalelerde isminizin çıkmasına sebebiyet verebilirsiniz. ayrıca lisans sonrası yurtdışına yüksek lisans veya doktora için gitmek hayal değildir, zira çoğu hocanın yurtdışı bağlantıları oldukça kuvvetlidir. akademik gelecek düşünmeyen mezunların çoğu ise pfizer, novartis, unilever, p&g gibi uluslararası firmalarda kolayca iş bulabilmektedirler.

  zor bir bölüm müdür? evet, oldukça zordur. fakat kimyayı sevdiğiniz için bu bölümü seçtiyseniz, mezun olduğunuzda kimya adına güçlü bir donanıma sahip olduğunuzu ve bu zorluğa değdiğini anlayacaksınız.
 • bu bölümü tercih edenlerin tamamı geleceğe dair planlarını "çok yüksek bir ortalamaya sahip olma" fikri üzerine kurar, fakat üç beş kişi dışındakiler anca babayı alırlar.
 • en bi nefret ettiğim yanı neredeyse bütün derslerde hocaların 3 vize yapmaları. 2 tane ile kesinlikle yetinmezler. bu durum kötü geçen ilk sınavlar için kurtarma şansının yüksek olması, iyi geçen ilk vizenin üzerine yatma şansı gibi avantajlar sağlasa da derslerin bitmesine rağmen hala vizeye çalışmak, kimi durumlarda finallerle vizeler arasında 1 hafta bile boşluk olmaması, sürekli üst üste gelen sınavlar gibi sebeplerden ötürü oldukça acı verici bir durumdur. tabii ki bütün hocaların en önemli dersi kendi dersi diye düşünmesi ve sanki öğrencilerin bir tek kendi dersini alıyormuş ve o dersten başka odaklanması gereken şeyler yokmuşçasına materyal, ödev, quiz gibi bin bir türlü sürprizlerle öğrencileri şaşırtması da cabası. bir de bu yüzden bireysel ya da sınıftaki genel bir başarısızlıktan dolayı resmen trip atarlar öğrenciye.
 • master başvurularında önceden 2.5 ortalamanın altındaki öğrencileri bilim sınavına alırlardı, şimdi o barajı 3.0'a çekmişler. biz de gecenin bir yarısı bütün 4 senede öğrendiklerimizi hatırlamaya çalışıyoruz tey tey. zaten 3'er 5'er tane yaptıkları sınavlar okulun son gününde bile bitmez, bir de onların arasında bilim sınavı denen zımbırtıya hazırlan. asla bitmeyecek bu bölümdekilerin sınav aşkı.
 • mezun olduktan sonra, başka bir okulda da master yapmaya başlayınca çok özlediğim, kıymetini daha da anladığım bölümüm. içindeyken anlamıyormuş insan. ortamını, hocalarını çok özlüyorum gerçekten. oldukça yardımsever, kibar, kolaylıkla iletişim kurabileceğiniz, mezun olunca dahi kopamadığınız hocalarla doludur. yeni gireceklere, tercih etmeyi düşünenlere, sırf boğaziçi olsun diye değil de kimyayı gerçekten seven arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim. türkiye'de araştırma ve eğitim için alanında en iyi bölümlerden biridir.

  hocalardan favorilerimi de yazayım :

  (bkz: viktorya aviyente)
  (bkz: eliza kalvo)
  (bkz: selim küsefoğlu)
  (bkz: duygu avcı semiz)
  (bkz: fatma ahu akın)
  (bkz: ilknur doğan)
  (bkz: zeynep atay)
  (bkz: neylan dirilgen)
  (bkz: özge akdeniz)
  (bkz: ediz taylan)
  (bkz: ersin acar)
  (bkz: belkıs halfon)
  ve tabii ki merhum (bkz: bedi ziver)
 • bölümde hocalar duruyormuş üzerlerine kare blok'u yapmışlar sanırım dediğim hocalarla dolu olan, çoğu dersi mantığını anlatmak yerine ezberletmeye dayalı olan, öğrenci yanlısı kesinlikle olmayan; genç hocaların tatlılıkları, yardımseverlikleri ve kendilerini güncel tutmalarıyla umut vaadeden (bkz: oktay demircan) (bkz: fatma ahu akın) (bkz: ersin acar) bölümdür. umarım gerçekten ciddi puanlarla bilim yapmak için gelen öğrencileri daha fazla ezberlemeye dayalı olmayan sisteme doğru geçiş yaparlar. sanyallar oldukça başarılıdırlar. gerçekten derslerde işin mantığını anlatır, bunu gündelik hayatla özdeşleştirirler ki verdikleri ders organik kimya3tür. rahmetli bedi ziver hocamızın yeri apayrıdır. onun öğrencisi olmak bir şerefe nail olmaktır. nurlar içinde yatsın. boğaziçi kimyaya selam olsun.