şükela:  tümü | bugün
 • yuzme bilen ve saglik sorunu olmayan herkese asya'dan avrupa'ya yüzme sansi vermek suretiyle boylarinin uzamasina yol acan yarisma. oyle ki, müteakip gunlerde kopruden filan gecerken yuzdugunuz mesafeye bakip 'vay be' diye ic cekmenize ve saginizdaki solunuzdakini 'bakiniz ben burayi yuzdum' laflariyla baymaniza sebebiyet veriyor.

  bu yil 17.si duzenlenen yarismanin tam adi soyleydi: bogazici 2005- asya'dan avrupa'ya uluslararası yüzme, kürek yelken ve sinan erdem kupasi yarismalari. türkiye milli olimpiyat komitesi tarafindan her yil temmuz ortasinda duzenlenen yarisma yuzunden istanbul bogazi saat 9 - 13 arasi deniz trafigine kapatiliyor. yarismaya yuzme bilen ve saglik sorunu olmayan her amatör yüzücü katilabiliyor.

  bu yil 400 yuzucunun katildigi yarismanin yuzme bolumunde, yuzuculer saat 10 itibariyle anadolu yakasindaki kanlica iskelesinden kendilerini serin sulara birakiyorlar. kurucesme parkina kadar olan 6.5 kmlik güzel manzaralarla süslü parkuru gerek serbest, gerek kurbağalama ya da köpekleme stillerinde, yer yer yanindaki yöresindeki diger yuzuculerle hos bes ederek, yer yer tepik atarak vs. tamamliyorlar. dikkat edilmesi gereken hususlar kuleli'ye fazla yaklasilmamasi (mazallah, zodyaklar sizi sarayburnundan toplar sonra), galatasaray adasinin sagina girilmemesi, acigindan gecilmesi (orda da ters akintilar varmis, uzak durdugumuzdan tecrube etmisligimiz yoktur), mumkun oldugunca bogazin orta hattinin izlenip vücudun akintilara teslim edilmesi (yürüyen bantin uzerinde yuzmek gibi oluyor*, cok zevkli), kramp girdiginde el kaldirmak suretiyle zodyaklardan yardim istenmesi, (karizma marizmanin yerle bir olmasini goze almak gerekiyor haliyle o an) numarali bonenizi kaybetmemeniz (kaybederseniz 6,5km'nizi saymazlar o olur), vs. vs.

  detayli bilgi icin:
  http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/…/bgz/bgz05.htm

  dün (17 temmuz 2005 pazar) gerceklestirilmis olan bogazici 2005 yarismasinin sonuclari bakiniz surda ilan edilmektedir:
  http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/…t/bgz/son.html

  her kategoride ilk uce girenler altin, gumus bronz madalya ve birinciler kupa ile odullendirilirler.
 • devlet bakani gaziantep milletvekili kürşad tüzmen'in 0.57.30.21'lik dereceyle genel klasmanda yedinci, kendi kategorisinde ise birinci oldugu yüzme yarismasi. -meger gecen yilki yarista da kategorisinde birinci olmus kendisi (bkz: #5058930)-.
 • 18.'si bugün düzenlenmiştir. zorlu akıntılar yüzücüleri birinci köprüye doğru sürüklemiş, finiş noktasına geri döneceğiz diye kollarının kopmasına neden olmuştur. kendilerini sarayburnunda bulma korkusuyla üçbuçuk attırmıştır. öyle ki daha önce dört kez kazasız belasız bitirmiş olan bazı yüzücüler bile son anda pes etmek zorunda kalmış; zodyaklar tarafından toplanmak suretiyle karizmaları yerle bir edilmiştir.

  akıntıyı iyi kullanabilen yüzücüler ise iyi dereceler elde etmişler hatta bir adet rekor dahi kırmışlardır. bu şanslı azınlığın dışında kalanlar gelecek yıl büyük başarılar elde etmek üzere hırslanmışlardır.
 • bildiğimiz bir yüzme yarışı ile alakası olmayan yarışmadır. daha cok yelken yarışına benzemektedir. hızlı yüzen değil akıntıyı iyi kullanan birinci olmuştur.

  bir fikir vermesi açısından
  parkurun uzunluğu 6500 metre
  birincinin derecesi ise 40 dakikanın altındadır.

  oysaki 1500 metre dünya rekoru 15 dakikanın biraz altındadır.

  buna göre birinci olan kişi ve diğerleri dört mislinden daha uzun bir mesafeyi dunya rekorundan en az iki katı hızlı yüzmüşlerdir.

  not: bu yazı kesinlikle sporculara bok atma amacıyla yazılmamıştır. yüzen yüzmeye teşebbüs eden hatta yarışı botlardan birinde tamamlayan herkese sonsuz saygılarımı sunarım....
 • 1989 yılından beri düzenlenmekte olup; asya kıtasından avrupa kıtasına yüzmek suretiyle gerçekleştirilir.
  ukteydim doldum
 • ölmeden önce yapılacaklar listesinde bulunmasını arzuladığım etkinliktir, aslında yarıştır birincileri vardır 50 dk civarında 6.5 km yüzer bu sporcular, amatörlere de açıktır tabi, yurdışındakilere de.
  89 yılında 4 bayan 64 erkek sporcuyla gerçekleşmişken artık 1000 olan kontenjan başvurunun ilk günü bitmeden dolmaktadır.400 metreyi max. 8 dkda yüzmeniz beklenir seçmelerde.
  (bkz: tmok)
  http://www.bogazici.cc/ana-sayfa
 • seneyeki yüzme yarışı için not: galatasaray adasını gectikten hemen sonra kır, ters akıntıya kapılmamak için adadan uzak olayım diye bogazin ortasindan yuzmeye kalkma, 200m kadar uzakta olsan yeter, yoksa kurucesmeye kıracagım diye canın cıkıyor, ciddi ciddi popon atıyor ya finişi kaçırırsam diye.

  2013 için not: kandilli burnunu geçtikten sonra avrupa'ya kır da galatasaray adasının okkadar açığından geçme yine.
 • bu yıl 14-15 temmuz 2012 tarihlerinde 23.'sü düzenlenecek olan yarışlardır.

  yüzmede istanbul, izmir ve ankara seçmelerinin tamamlanmasının ardından geçtiğimiz pazartesi itibariyle 1200 kişilik katılımcı listesi açıklandı:

  http://www.bogazici.cc/…uyurular/2012-yili/davetiye

  geçen yılki elemelerde 400 metre yüzüldüğü ve 8 dakikalık bir üst sınır konulduğu ilan edilmişti. yalnız seçmelerde duyduğumuz kadarıyla bu konuda standart bi uygulama olmamış, ankara'da 2000 mt. yüzdürmüşler. bu yıl ise, tmok yetkilileri sayesinde, 800 mt yüzüldü. sürelere pek dikkat edilmedi. zaten çok da önemli olmadığı, daha ziyade sudaki rahatlığa, stile ve kondisyona bakılacağı baştan söylenmişti. umarım aynı düzene önümüzdeki yıllarda da devam edilir ve seçme kriterleri önceden ilan edilir.

  kürek yarışlarının programı şurda mevcut: http://www.bogazici.cc/…rek-yarislari-akis-programi

  15 temmuz pazar sabahı gözlüğümü, mayomu ve güneş koruyucumu kapıp kuruçeşme'de hazır olacağım. hedef bitiş çizgisini görebilmek!..
 • 2011 yılında 1992 doğumlu bir gencin 47 dakikada bitirdiği yarışma.